Butkevičius apie STT pažymą: jau darosi iš dalies juokinga
Papildyta 09.06

Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
BNS
2015-05-12 08:49

Premjeras Algirdas Butkevičius tvirtina, kad prašys Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) detalesnės informacijos apie „darbiečių“ kandidatą į švietimo ir mokslo ministrus Vydą Gedvilą.

Tai jis teigė nusprendęs padaryti, nes prezidentės Dalios Grybauskaitės jam pateikta informacija ir jo turima informacija iš STT apie V.Gedvilą nesutampa.

„Aš šiandien ryte susitikau su STT vadovu - žinau, kokią jis informaciją teikė prezidentei, kokią man prezidentė teikė, bet tai jau darosi iš dalies juokinga, kai apie tai viešai kalbama. Bet aš žinau, kad esu teisus. (...) Šiandien kaip tik tą raštą paruošiu STT vadovui, kad jis paruoštų man informaciją detalesnę. Tikrai aš su ta informacija susipažinsiu ir, aš manau, pasibaigs šio klausimo eskalavimas, panaikins visas interpretacijas ir abejones“, - Lietuvos radijui antradienį sakė A.Butkevičius.

Jis tikino su pačiu V.Gedvilu susitikęs tris kartus ir „darbietis“ atsakė į visus jam kilusius klausimus.

„Aš jam pažymos nepateikiau, bet aš jam uždavinėjau tam tikrus klausimus, į kuriuos jis man atsakė ir aš juo patikėjau. Dabar man reikia įsitikinti, kur yra galutinė tiesa“, - sakė premjeras.

D.Grybauskaitė nesutiko švietimo ir mokslo ministru skirti V.Gedvilo remdamasi iš STT gauta informacija, tuo metu premjeras tikina, kad ši informacija negali užkirsti kelio „darbiečiui“ gauti postą.

STT antradienį informavo, kad premjerui ir prezidentei buvo pateikta vienoda informacija apie kandidatą į ministrus. STT informacija yra įslaptinta. V.Gedvilas pareiškė, kad norėtų jos paviešinimo.

Prezidentės patarėjas Renaldas Vaisbrodas antradienį sakė, kad priimdama sprendimą prezidentė vadovavosi „informacija, kuri jai buvo prieinama ir pateikta STT pažymoje“.

Paklaustas, ar prezidentė laikysis toliau laikysis principo rinktis iš kelių kandidatų į ministrus, patarėjas atsakė, kad laukiama, kol premjeras pateiks naują „kandidatą ar kandidatus“.

Seimas antradienį taip pat svarstys keturių darbiečių siūlymą, jog valstybės vadovams pateikiama informacija galėtų būti išslaptinta, jei to paprašytų prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, ir su tuo sutiktų pats asmuo bei kriminalinės žvalgybos institucijos vadovas.

Pažyma vienoda – nuomonės skirtingos

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sprendimą neskirti švietimo ir mokslo ministru „darbiečio“ Vydo Gedvilo priėmė, atsižvelgusi į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pažymą. Tokią pačią pažymą gavo ir Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, teigia Prezidentūra.

„Iš tiesų jau praėjusią savaitę šalies vadovė priėmė išties motyvuotą sprendimą, grįsdama savo poziciją STT pateikta jai pažyma. Dar vakar STT atstovas spaudai patvirtino, kad tiek šalies vadovė, tiek ir Premjeras turi identiškas pažymas, ir šalies vadovė priėmė savo sprendimą neskirti V. Gedvilo švietimo ir mokslo ministru, remdamasi būtent ta pažyma, kurią ji gavo iš STT“, - antradienio rytą interviu „Žinių radijui“ sakė Prezidentės patarėjas užsienio politikos klausimais Renaldas Vaisbrodas.

Premjerui teigiant, kad jis gavo daugiau informacijos iš Prezidentės, negu yra pažymoje, šalies vadovės atstovas A. Butkevičiaus teiginių nekomentavo.

„Aš tik galiu patvirtinti tai, kokios pozicijos laikosi Prezidentė, kad sprendimą neskirti V. Gedvilo švietimo ir mokslo ministru ji priėmė, remdamasi esama pažyma“, - pabrėžė R. Vaisbrodas.

R. Vaisbrodas akcentavo, kad suinteresuotumas turėti skaidriausius ir švariausius politikus Vyriausybėje, kitose atsakingose pareigose yra nuosekli Prezidentės pozicija, ir šalies vadovė tam kėlė ir kels aukščiausius skaidrumo standartus.

„Tai nieko naujo šiuo atveju nenutiko, ir Prezidentė, remdamasi savo principine nuostata, kurios laikėsi nuo pat pradžių, taikė tuos pačius standartus ir kandidatui į švietimo ir mokslo ministrus V. Gedvilui, ir todėl, remdamasi informacija, kuri jai buvo prieinama ir pateikta STT pažymoje, ji neteikė jo švietimo ir mokslo ministru“, - kalbėjo Prezidentės patarėjas užsienio politikos klausimais.

Klausiamas, ar atmetus V. Gedvilo kandidatūrą Prezidentė laikysis savo pirminės pozicijos laukti, kol „darbiečiai“ pasiūlys tris kandidatus, R. Vaisbrodas sakė, kad šalies vadovė laukia naujo teikimo ir, kai šis teikimas bus padarytas, D. Grybauskaitė priims sprendimą, grįsdama jai prieinama informacija to teikimo pagrindu.

„Tai tiesiog galime laukti, kokį kandidatą ar kandidatus pasiūlys Prezidentei Ministras Pirmininkas“, - kalbėjo Prezidentės patarėjas.

Premjeras yra pareiškęs, kad iš Prezidentės apie V. Gedvilą išgirdo papildomos informacijos negu ta, kuri buvo pateikta STT pažymoje apie kandidatą. STT tikina, kad tiek Prezidentūrai, tiek Vyriausybei buvo pateiktos identiškos ataskaitos.

Darbo partijai nusprendus atšaukti savo deleguotą švietimo ir mokslo ministrą Dainių Pavalkį, į jo vietą nuspręsta paskirti Seimo vicepirmininką V. Gedvilą. Prezidentė šios kandidatūros netvirtina, keldama abejones dėl V. Gedvilo nepriekaištingos reputacijos. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.