Informacija tėvams: ką reiškia, jei šiandien jūsų vaikai dalijasi užrašu „420“

Marihuana
Marihuana
  © SCANPIX
Alfa.lt
2015-04-20 15:07

420 – skaičių derinys, turintis tam tikrą simbolinę prasmę ir žymintis datą – balandžio 20 d.  Ne, ne todėl, kad 1889-ųjų balandžio 20-ąją gimė itin ryški istorinė asmenybė Adolfas Hitleris. Juk šiandien yra „420“ („keturi dvidešimt“). Kuo ji ypatinga? Tai yra vadinamoji „tarptautinė marihuanos mėgėjų“ diena, kuri sutartinai švenčiama kiekvienų metų balandžio mėnesio 20-ą dieną.

Mitų įvairovė

Yra daugybė mitų ir istorijų, kodėl būtent ši diena yra susijusi su „žole“ pramintu narkotiku – marihuana. Yra išgalvota istorija, kad šią dieną gimė regio (angl. reggae) muzikos dievaitis Bobas Marley. Kiti gi tvirtina, kad  sutartinį kodą „420“ naudoja policijos pareigūnai, perspėdami kolegas ar informacijos centrą apie šio narkotiko vartotojus.

Bob Marley

„Sodininkystės mėgėjai“ netgi įsitikinę, kad būtent šią dieną geriausia sodinti marihuanos sėklas, nes jos pradeda itin gerai augti. Taip pat neretai galima išgirsti mitą, kad  marihuanoje yra aptinkama lygiai 420 skirtingų cheminių elementų ir įvairių medžiagų. Visos šios kalbos toli gražu prasilenkia su realybe.

Tai iš kur atsirado „420“?

Tikroji termino „420“ istorija yra siejama su 1970-aisiais, kai grupelė Amerikos San Rafaelio vidurinės mokyklos moksleivių susitikdavo 4.20 val. mokyklos teritorijoje parūkyti marihuanos. Toks sutartinis laikas iš pradžių buvo paplitęs tik marihuanos mėgėjų, pasivadinusių „Waldo“, grupuotės viduje, tačiau ilgainiui, grupuotės nariams tikriausiai net patiems nesitikint, šis pasakymas išplito ir už mokyklos ribų.

Nors iš pradžių „420“ buvo minimas tik kaip susitikimo laikas, tačiau labai greitai šis terminas buvo pradėtas vartoti ir vietoje tokių žodžių kaip „žolė“, „,marihuana“ ar klausimų „gal turi parūkyti žolės?“ ar „gal turi parduoti žolės?“ ir t. t. Terminas „420“ itin greitai paplito tarp jaunimo, kadangi, net ir kalbant apie „žolę“ ar jos parūkymą, suaugusieji taip ir likdavo nesupratę, apie ką gi jų vaikai iš tikrųjų kalba.

„420“ šiandien

Išplitus „420“ terminui po pasaulį, simboliška tapo ir balandžio 20-oji, kuri ilgainiui įgijo marihuanos mėgėjų ar tiesiog marihuanos pagerbimo dienos vardą. Jaunimas nevengia vartoti šio termino ne tik užsienyje, tačiau ir mūsų šalyje.

Norėdami įsigyti ar parduoti marihuanos, žmonės neretai rašo internete su klausimais „gal kas 420?“ arba „turiu 420“. Be abejo, policija jau žino šio sutartinio pasakymo reikšmę, tačiau vyresnio amžiaus žmonės (o kartais net ir su marihuana nieko bendro neturintys jaunesnio amžiaus žmonės) visiškai nenutuokia, ko gi jaunuoliai iš tikrųjų nori.

Netgi panaršius po populiariausio pasaulyje „Facebook“ socialinio tinklo grupes galima atrasti keletą lietuviškų grupių su „420“ pavadinime, kuriose internautai nevengia dalytis asmeninėmis nuotraukomis su suktinukėmis, žalios spalvos paketėliais, žaliuojančiais kanapių augalais ir pan. Stebėtina, tačiau mūsų šalies policijos pareigūnai šių internetinių grupių užgniaužti ar bent kiek pažaboti taip ir nesugeba.

Tad nuo šiol, jei kur nors išgirsite skambant frazę „keturi dvidešimt“ („four twenty“), ar pamatysite užrašą „420“, jau žinosite, apie ką kalbama. Ypač turėtų suklusti tėvai, kurie iš savo vaikų lūpų išgirs šią frazę ar socialiniuose tinkluose pamatys vaikų įrašus su prierašu „420“.

Naujienų portalas Alfa.lt įspėja, kad vartodami narkotikus rizikuojate savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove.