​Eksperimentas: kiek bus promilių nuo giros, burnos skalavimo skysčio, gaiviklio ir gudobelių lašų?

Alkotesteris
Alkotesteris
© Policija

Išbandėme penkis maisto ir higienos produktus, kurie, manoma, gali sukelti problemų, jei jų pavartojus sustabdytų policija ir paprašytų papūsti į alkotesterį. Kiek promilių ekrane įsižiebs atsigėrus giros, panaudojus burnos skalavimo skysčio, burnos gaiviklio su mėtomis ar gudobelių lašų. Galbūt nemalonumų gali pridaryti ir kefyras?

Naujienų portalo Alfa.lt atliktas tyrimas atskleidžia, kad tam tikromis aplinkybėmis prieš policijos pareigūnus gali tekti raudonuoti ir įrodinėti, kad esate visiškai blaivus, nors alkotesteris ir parodė gana nemažai promilių.

Šie bandymai yra informacinio pobūdžio ir juos kartojant rezultatai gali skirtis. Alfa.lt primena, kad vairuoti galima tik jaučiantis visiškai gerai ir nevartojus jokių psichiką veikiančių priemonių. Vairuokite atsakingai.

Burnos skystis – sunkus girtumo laipsnis

Jei kelionės metu mėgstate gurkšnoti girą, galite pakliūti į nemalonią situaciją. Šio gėrimo mėgėjai žino, kad jame yra alkoholio, tą ant etiketės nurodo ir kai kurie gamintojai – alkoholio kiekis neviršija 1,2 proc. tūrio.

Atliekant tyrimą išgėrus dvi stiklines giros ir iš karto pūtus į alkotesterį ekrane pasirodė 0,24 promilės. Šie skaičiai nėra tokie jau bauginantys – šiuo metu Lietuvoje leistinas itin lengvas girtumo laipsnis – iki 0,4 promilės vairuotojams, kurių vairavimo stažas didesnis nei dveji metai.

Tačiau asmenims, kurie tokio stažo neturi, įpūtus 0,24 promilės tektų aiškintis pareigūnams, nes nuo šių metų jiems galioja nulio promilių įstatymas.

Klausimas – ar tikrai verta prieš vairuojant gerti gudobelės lašų. Tyrimo metu išgėrus 50 gudobelės lašų, sumaišytų su vandeniu, alkotesteris parodė 2,26 promilės, o tai jau prilyginama vidutiniam girtumui.

Tačiau šios promilės – niekis, palyginti su burnos gaivikliu: į burną pasipurškus gaiviklio, alkotesteris parodė net 2,74 promilės. Maža to, burną išsiskalavus burnos skalavimo skysčiu užsižiebė dar įspūdingesni skaičiai – 4,82 promilės. Tokios promilės prilyginamos sunkiam girtumo laipsniui.

Pakartotinis bandymas

Visi prieš tai atlikti bandymai su alkotesteriu buvo atliekami iškart pavartojus išvardytų produktų. Visgi praėjus vos 2 minutėms ir pakartojus bandymus alkotesterio rodmenys nebebuvo tokie išraiškingi.

Išgėrus dvi stiklines giros alkotesteris parodė nulį promilių. Po gudobelių lašų alkotesteris nustatė 0,13 promilės.

Nustatytas girtumo laipsnis nuo burnos gaiviklio vėdinosi dar stipriau: jei prieš tai alkotesteris parodė 2,74 promilės, tai po dviejų minučių – 0,08 promilės.

Prieš tai įspūdingai atrodžiusios 4,82 promilės nuo burnos skalavimo skysčio taip pat tirpo – po dviejų minučių promilių skaičius nukrito iki 0,5.

Išvada: beveik jokiu atveju, jei sėsite prie vairo neblaivus, negalite tikėtis, kad įtikinsite pareigūną, jog promilių atsirado dėl kažkokios sunkiai suvokiamos priežasties. Visas abejones išsklaido pakartotinis testas vos po kelių minučių. Be to, net ir vartojant medikamentus, būtina atkreipti dėmesį į jų sudėtį ir žinoti, ar jų vartojimas nedaro įtakos automobilio ar kitų mechanizmų valdymui.

O kefyras?

Sakoma „pripūsi ir nuo kefyro“, tačiau bent jau mūsų atlikto eksperimento metu to padaryti nepavyko.

Išgėrus pusę litro kefyro ir iškart pūtus į alkotesterį, rodmenys nuo pat pradžių rodė nulį.

Nulio promilių įstatymas

Atlikti bandymai su buityje dažnai naudojamais produktais parodo, kad iškart pučiant į alkotesterį nustatytas promilių skaičius gali nemaloniai nustebinti. Visgi pakartotinai atlikti bandymai atskleidžia, kad, praėjus net ir trumpam laiko tarpui, nustatytų promilių skaičius greitai tirpsta, kol galiausiai alkotesteris promilių nebefiksuoja.

Vis dėlto verta atsiminti, kad Kelių eismo taisyklės draudžia vairuoti net tuomet, kai susergama ar pavargstama, jeigu dėl to gali kilti pavojus eismo saugumui. Ką jau kalbėti apie asmenis, neturinčius teisės vairuoti, taip pat neblaiviems, apsvaigusiems nuo psichiką veikiančių medžiagų ar nepasinaudojusiems teisės aktų nustatytu privalomu kasdieniu poilsiu. Lygiai taip pat atsakomybė gresia už leidimą duoti transporto priemonę vairuoti asmenims, kurie yra paveikti bent vieno iš pirmiau nurodytų veiksnių.

Svarbu įsiminti, kad nuo šių metų pradžios įsigaliojo nulio promilių įstatymas: nulio promilių alkoholio koncentracija kraujyje įtvirtinta pradedantiesiems vairuotojams, taksi automobilių, mopedų, motociklų, triračių, lengvųjų keturračių, keturračių, galingųjų keturračių, transporto priemonių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3,5 t arba kurios turi daugiau kaip 9 sėdimas vietas, arba kurios veža pavojinguosius krovinius, vairuotojams.

​Eksperimentas: kiek bus promilių nuo giros, burnos skalavimo skysčio, gaiviklio ir gudobelių lašų?

Alkotesteris
+4