Žengtas žingsnis Zuoko svajonės link
Vilnius turės naują transporto rūšį?

Artūras Zuokas
Artūras Zuokas
  © Akvilė Petraitytė

Vilniaus savivaldybės taryboje trečiadienį paskutines kadencijos dienas skaičiuojantis meras Artūras Zuokas įgyvendina savo svajones. Ne vienerius metus A. Zuokas stumia tramvajaus idėją Vilniaus mieste. Kadangi oficialiai tramvajaus projektas atidėtas iki 2030 metų, savivaldybės tarybai pakištas bene niekuo nuo tramvajaus nesiskiriantis BRT (greitųjų autobusų sistema – Alfa.lt) projektas.

Trečiadienį daugumos balsų persvara pritarta, kad savivaldybės administracijos direktorius skubos tvarka turi teikti paraišką programos CIVITAS lėšoms gauti, pagal kurią Vilniaus mieste turi atsirasti elektra varomi 25 metrų autobusai-traukiniai.

Naujienų portalas Alfa.lt jau rašė, kad šiai idėjai plėtoti ruoštasi jau seniai: Vilniaus miesto savivaldybės įmonės (SĮ) „Susisiekimo paslaugos“ nuo 2013 metų įkurtas paslaptingas filialas pavadinimu „Transporto projektai“ sprendžia, kaip vilniečiams įbrukti naują, brangią, bet nežinia kiek naudingą viešojo transporto susisiekimo priemonę, kuri mažai kuo skiriasi nuo tramvajaus.

BRT sistemos autobusai kursuoja tik jiems skirta, fiziškai nuo kito eismo atskirta juosta.

„Akivaizdu, kad tokia transporto rūšis turi tuos pačius tramvajui būdingus trūkumus, nes autobusai juda viename lygyje kaip ir gatvės eismas. Kadangi minėtos specialios eismo juostos skirtos tik greitiesiems autobusams, gatves tektų praplatinti dvigubai arba visai uždrausti automobilių eismą jomis“, – komentavo Jurgis Laskauskas, asociacijos „Metro sąjūdis“ atstovas spaudai.

Filiale „Transporto projektai“ dirba 8 darbuotojai, išlaikomi iš biudžeto lėšų.

Savivaldybės opozicija abejoja dėl projekto įgyvendinimo ir jo naudingumo – projektas reikalauja milijoninių investicijų, kurių prasiskolinusi Vilniaus savivaldybė neturi ir neaišku, ar toks projektas pasiteisins, tačiau Vilnius dabar paverčiamas pilotiniu miestu.

Nors valdžia sostinėje jau pasikeitė, esami tarybos nariai rūpinasi savo projektais ir bando juos prastumti miestiečiams, tačiau kyla didelių abejonių dėl jų naudingumo. Koks likimas laukia brukamų projektų, priklausys jau nuo naujai išrinktų politikų.