​Abejonės dėl viešųjų pirkimų skaidrumo: VRM kreipėsi į prokurorus
Atnaujinta

Vidaus reikalų ministerija (VRM), atlikusi IT srities viešųjų pirkimų analizę ministerijoje, kreipėsi į prokurorus dėl abejotinų viešųjų pirkimų, kurių vertės atitinkamai siekė 238 tūkst. Lt ir 488 tūkst. Lt.

Apie tai penktadienį pranešta VRM surengtoje spaudos konferencijoje.

„Dėl dviejų sutarčių, kur pasirodė iš tikrųjų, kad tai nerealūs yra įgyvendinimo ir pateikimo terminai, mes kreipėmės į Generalinę prokuratūrą, kad įvertintų priimtus sprendimus dėl galimo neskaidraus, neaiškaus pirkimo. Tai tokios dvi sutartys yra“, – žurnalistams sakė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs VRM vyresnysis patarėjas Evaldas Serbenta patikino, kad abejonių sukėlę pirkimai yra susiję su skaitmeniniam radijo ryšiui skirtų priemonių pirkimu.

„Didžiausi veiksniai, kurie buvo matomi, yra susiję su sutartiniu įsipareigojimo terminu, tai yra kai kuriose sutartyse faktiškai viskas buvo įgyvendinama vos ne tą pačią dieną arba kelių dienų bėgyje, kai tuo tarpu įranga yra pakankamai specifinė ir faktiškai turėtų būti užsakoma“, – aiškino E. Serbenta.

VRM pirkimai IT srityje, dėl kurių buvo kreiptasi į prokurorus, įvykdyti 2011 ir 2013 m.

Ministerijos vidinio tyrimo metu buvo peržiūrėta 18 viešųjų pirkimų IT srityje, vykdyti pastaruosius penkerius metu su viena kompanija.

„Nesiekite tai su „tvarkiečių“ skandalu dabar“, – kalbėjo ministras.

S. Skvernelis pažymėjo, kad VRM viešųjų pirkimų IT srityje analizė ir ankstesni tyrimai paskatino pertvarkas minėtoje sferoje.

„Pamatėme, kad Vidaus reikalų ministerijoje, ypač įstaigose prie ministerijos, šitie procesai nebuvo nei koordinuojami, nei kontroliuojami, nei konsoliduojami ir kiekviena įstaiga savarankiškai vystė savo įsivaizduojamomis kryptimis IT technologijas, programas įvairias, duomenų bazes. Mes tikrai pertvarkome Informatikos ir ryšių departamentą, yra paskelbtas konkursas naujam vadovui pareigas užimti, departamentas taps ministerijos ta centrine įstaiga, kuri koordinuos IT srities plėtrą, užtikrins efektyvų konsolidavimo procesą, skaidrumą ir monopolinių sričių išskaidymą“, – dėstė ministras.

S. Skvernelis informavo, kad bus kreipiamasi ir į Seimą dėl atitinkamų įstatymų pataisų priėmimo, jog viešųjų pirkimų IT srityje dalyviai, tiekėjai būtų vertinami ir nacionalinio saugumo aspektu.

Jis yra įtariamasis Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl prekybos poveikiu stambiu mastu siekiant už atlygį daryti įtaką keletui praėjusiais metais VRM vykdytų viešųjų pirkimų. Pareigūnai tiria galimus neskaidrius VRM viešuosius pirkimus. Šiame tyrime taip pat figūruoja valdančiajai koalicijai priklausanti partija „Tvarka ir teisingumas“. Jos būstinėse atlikta keliolika kratų.

„Infostruktūra“ teikia saugaus valstybinio duomenų perdavimo tinklo paslaugas prezidentūrai, Seimui, ministerijoms, Valstybės saugumo departamentui, Specialiųjų tyrimų tarnybai ir kitoms institucijoms. 98 proc. „Infostruktūros“ klientų yra valstybinės įmonės.

​Abejonės dėl viešųjų pirkimų skaidrumo: VRM kreipėsi į prokurorus

Saulius Skvernelis ir Evaldas Serbenta
+4