​Pažeidėjams siūloma skirti priverstinius viešuosius darbus

Viešieji darbai
Viešieji darbai
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
BNS
2015-03-09 08:08

Aplinkos ministerija siūlo leisti įpareigoti pažeidėjus dirbti viešuosius darbus, jeigu jie neturi turto, iš kurio galima išieškoti baudą, skirtą administracinės teisės pažeidimų byloje. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Vytautas Sinkevičius teigia, kad tokios pataisos gali prieštarauti Konstitucijai.

Administracinių teisės pažeidimų kodekso projektu siūloma leisti baudą pakeisti nemokamais viešaisiais darbais be pažeidėjo sutikimo. Aplinkos ministerija pažymi, kad pažeidėjai dažnai „piktnaudžiauja ir sąmoningai nesutinka“, kad bauda būtų pakeista viešaisiais darbais.

Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas V.Sinkevičius BNS sakė, kad tokios pataisos prieštarautų Konstitucijos nuostatai, kad priverčiamasis darbas yra draudžiamas.

„Priverčiamojo darbo sąvoka yra atskleista Tarptautinės darbo organizacijos konvencijose ir apibūdina priverstinį darbą kaip bet kokį darbą ar tarnybą, kuri buvo išreikalauta prievarta, ir kurio žmogus nesutiko dirbti savo valia. Kitaip tariant Konvencijos ir Konstitucija priverstinį darbą laiko kaip prieštaraujantį žmogaus prigimčiai. Konstitucija neleidžia nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį asmuo būtų priverstas grasinant jam nuobaudomis ar panašiai dirbti darbą, kurio jis nesutinka dirbti savo valia. Tik pati Konstitucija gali nustatyti ir nustato išimtis“, - sakė V.Sinkevičius.

Konstitucijos 48 straipsnyje priverčiamuoju darbu nelaikoma tarnyba kariuomenėje ar ją pakeičianti alternatyvioji tarnyba, taip pat piliečių darbas karo, stichinės nelaimės, epidemijos ar kitais ypatingais atvejais. Priverčiamuoju darbu nelaikomas ir įstatymo reguliuojamas teismo nuteistųjų darbas.

„Šis projektas, apie kurį kalbame, neapima nė vienos iš šių Konstitucijoje nustatytų išimčių ir jis gali būti vertinamas kaip neatitinkantis Konstitucijos 48 straipsnyje nustatyto principo, kad priverčiamasis darbas yra draudžiamas“, - kalbėjo buvęs KT pirmininkas.

Tuo metu aplinkos viceministras Linas Jonauskas BNS aiškino, kad įstatymo pataisomis nėra siekiama už administracinės teisės pažeidimus įteisinti priverčiamąjį darbą, o siūloma sukurti alternatyvą asmenims, kurie yra įpareigoti už pažeidimus susimokėti baudą, tačiau neturi tam pinigų.

„Klausimas yra kitas, kiek tas privalomasis darbas yra čia neišvengiamas. Mes jį siūlome kaip alternatyvą. Ne kaip pagrindinę bausmę, o kaip alternatyvą žmonėms, kurie neturi pinigų, jeigu jie yra darbingi ir nenori mokėti. Nuostata yra tiems žmonėms, kurie piktybiškai nemoka, yra darbingi, gali dirbti, bet nedirba, neturi pinigų ir pažeidinėja teisės aktus“, - kalbėjo L.Jonauskas.

Tokias pačias pataisas 2010 metais buvo pateikusi Vidaus reikalų ministerija, tačiau joms buvo nepritarta.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.