​Dėl ES investicijų bažnyčia tampa modernia ir visuomenei patrauklia vieta

Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčia
Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčia
  © „Lietuvos žinios“
Alfa.lt
2015-03-03 15:36

Ar žinote, kad šalia Lukiškių aikštės įsikūrusi dominikonų vienuolijos Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčia turi lauke skambantį muzikos instrumentą. Europos Sąjungos (toliau – ES) investicijų dėka, po kelis metus trukusių renovavimo darbų pagaliau bažnyčioje baigiamas įrengti dar niekada Vilniuje negirdėtas instrumentas – karilionas, kuris šiuo metu yra didžiausias visose Baltijos šalyse, kadangi jį sudaro 61 varpas. Karilionas – tai tarpusavyje suderintų įvairaus dydžio varpų komplektas, kurį gali sudaryti iki 80 varpų. Šie muzikos instrumentai dažniausiai būna su klaviatūra ir pedalais, skirtais skambinti gyvam muzikantui, tačiau karilionas gali skambėti ir automatiškai, naudojant kompiuterį. Planuojama, kad šių metų rugpjūčio mėnesį bus baigti kariliono įrengimo darbai, o jau šį rugsėjį įvyks pirmasis koncertas, kuriame skambės įspūdingasis karilionas.

Prieš kelis metus pradėtas įgyvendinti projektas „Kariliono įrengimas Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų bažnyčios bokšte I etapas“, kuriam skirta 1 479 247,86 eurų ES struktūrinių fondų parama, šiandien gali džiaugtis turimais rezultatais: rekonstruotas bažnyčios pietinis bokštas, parengiant jį kariliono įrengimui, sutvarkytas rytinis bažnyčios fasadas bei įrengiamas karilionas. Taip pat bokšte esančioje Šv. Jackaus koplyčioje įrengta ekspozicija, supažindinanti lankytojus su bažnyčios bei dominikonų istorija, kariliono instrumentu bei Lukiškių aikšte.

Kaip sako VšĮ Šv. Jokūbo kultūros centro direktorius Virginijus Eglinas, daugeliui žinomas kaip brolis Pijus, bažnyčios tvarkymas ir gautos investicijos buvo skirtos ne vien tam, kad bendruomenė turėtų gražius maldos namus, skirtus religiniams susirinkimams.„Renovuodami bažnyčią ir įrengdami joje įvairius, lankytojams patrauklius objektus, susijusius su Vilniaus miestu, Vilniaus Lukiškių aikštės ir dominikonų pasaulinio masto ordino istorija, atveriame kelią į maldos namus tiek svečiams, turistams, tiek ir patiems vilniečiams. Į bažnyčią užsukęs lankytojas turi galimybę ne tik melstis ar pasyviai apžiūrėti įvairius architektūros elementus, bet kur kas plačiau susipažinti su čia esančiais, dėmesio vertais, objektais“, – po renovacijos atsiradusius bažnyčios privalumus vardija brolis Pijus.

Vilniuje esantis karilionas – didžiausias Baltijos šalyse

Šiuo metu po pietinio bokšto rekonstrukcijos Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčia turi vieną ryškiausią ir pagrindinį akcentą – muzikos instrumentą karilioną, kuris dėl savo dydžio, t. y. 61 varpo, yra unikalus ir išskirtinis ne tik Lietuvoje, bet visose trijose Baltijos šalyse. Tiesa, tai brangus muzikos instrumentas, kurio įrengimui reikėjo įvairių įtvirtinimo ir sujungimo mechanizmų, griežyklos su klaviatūromis rankoms ir kojoms bei įvairaus dydžio varpų. Toks muzikinis įrenginys yra Kaune ir Klaipėdoje, tik jų komplektą sudaro kur kas mažiau varpų nei dabar esančio Vilniuje. „Daugelis mūsų turi klaidingą supratimą ir mano, jog karilionas yra tik religinis instrumentas: juo gali būti skambinama įvairių žanrų muzika – nuo paprastų melodijų iki sudėtingų klasikinių ar šiuolaikinių kūrinių, džiazo ir t. t. Kartu gali groti ir simfoninis orkestras, dainuoti chorai ar solistai. Ir kas įdomiausia, kad karilionas išsiskiria individualumu, nes įrengti dviejų vienodų instrumentų – neįmanoma“, – originalaus muzikos instrumento privalumus vardija brolis Pijus.

Dabar Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčioje kariliono pagalba yra skleidžiama ne tik Evangelijos žinia, bet ir plėtojama kultūrinė edukacinė veikla. Renovuotame pietiniame bažnyčios bokšte, kuriame įrengtas karilionas, pirmame aukšte esančioje koplyčioje – rengiama ekspozicija, su konkrečiu, akivaizdžiu kariliono maketu bei bokšto viršuje įmontuotu tikruoju kariliono instrumentu. Į bažnyčią atvykę lankytojai gali apžiūrėti bokštą, kuriame įrengtas šis įmantrus muzikos instrumentas, o iš arčiau matydami čia eksponuojamą paties varpo maketą – senovinio tvirtinimo konstrukciją, gali daugiau sužinoti apie karilioną.

ES investicijos ir visuomenės palaikymas padeda įgyvendinti idėjas

XVII amžiaus barokinės bažnyčios, kaip istorinio pastato renovacija nėra pigi, todėl ją ketinama rekonstruoti dar dvejais etapais: po restauruoto pietinio bokšto ir įrengto kariliono, laukia šiaurinio bokšto atnaujinimas, o galiausiai bus imtasi ir bažnyčios apdailos. Žinoma, viskas priklausys nuo finansinės padėties, ar bus gaunama tolimesnė ES finansinė investicija. Ilgus metus brolių dominikonų dedamos pastangos dėl bažnyčios renovacijos šiandien po truputį pradeda atsipirkti. „Džiaugiamės, kad mūsų I etapo projektą – idėjinę mintį dėlŠv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios renovavimo ir kariliono įrengimo palaikė Ūkio ministerija, kuri tuo metu kuravo turizmo priemonę. Suteikta ES investicija tik įrodo, kad mūsų idėja buvo puiki ir unikali. Juk Vilnius – Lietuvos sostinė, kurios centre stovi svarbus kultūros paveldo objektas – tiek sostinę, tiek visą Lietuvą puošiantis vėlyvojo baroko tipinis pastatas, kurio aprašymą ir nuotrauką galima dėti į vadovėlius. Bažnyčia privalo turėti unikalų akcentą ir traukos objektą“, - įsitikinęs brolis Pijus.

Projekto įgyvendinimas finansuojamas ES lėšomis pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos 1 prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai" VP3-1.3-ŪM-02-V priemonę „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms".


Projekto vykdytojas: Viešoji įstaiga Šv. Jokūbo kultūros centras.


Projekto „Kariliono įrengimas Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų bažnyčios bokšte I etapas“ įgyvendinimui buvo skirta 1 479 247,86 eurų ES struktūrinių fondų paramos. Šis finansavimas buvo skirtas bažnyčios pietinio bokšto rekonstravimui, parengiant jį kariliono įrengimui, rytinio bažnyčios fasado sutvarkymui ir kariliono įrengimui, taip pat ekspozicijos Šv. Jackaus koplyčioje įrengimui.


Šiuo metu pasaulyje yra virš 600 karilionų – daugiausia jų kariliono gimtinėje – Olandijoje – virš 200, Belgijoje – 89, Prancūzijoje – 20, Danijoje – 23, JAV – 164. Lietuvoje yra trys karilionai: 48 varpų karilionas Klaipėdoje, 49 varpų Kaune, 61 varpo Vilniuje. Daugelis pasaulio sostinių ir didieji miestai turi karilionus.