Skvernelis apie valstybės tarnybą: nenorime, kad konkursus laimėtų kažkieno „palaiminti“

Spaudos konferencija Vidaus reikalų ministerijoje
Spaudos konferencija Vidaus reikalų ministerijoje
  © Domantas Pipas
Alfa.lt
2015-02-25 09:55

Vidaus reikalų ministerija parengė teisės aktų pataisas, kurios leis gerokai padidinti konkursų į valstybės tarnybą skaidrumą.

„Tai vienas iš daugelio mūsų suplanuotų žingsnių siekiant, kad valstybės tarnyba taptų atviresnė bei patrauklesnė visuomenei. Norime, kad kuo daugiau pretendentų dalyvautų konkursuose, kad laimėtų ne kažkieno „palaiminti“ ar parinkti, o realiai patys geriausi kandidatai“, – sako vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Viena iš naujovių – prievolė konkursą į laisvas įstaigos vadovo pareigas paskelbti praėjus ne daugiau kaip 3 mėnesiams nuo dienos, kai tos pareigos atsilaisvina. Ministro žodžiais, iki šiol dažni atvejai, kai jos būna „tuščios“ mėnesiais ar net metais: dairantis „tinkamo“ kandidato ar saugant vietą kaip „atsarginį variantą“ asmeniui, kuris laikinai eina kitas pareigas.

Siūloma, jog tais atvejais, kai konkurse į įstaigos vadovo ar jo pavaduotojo, taip pat ministerijos, teismo ar prokuratūros kanclerio, administracijos ar sekretoriato vadovo bei jo pavaduotojo, įstaigos administracijos padalinio vadovo ar jo pavaduotojo pareigas pretenduoja tik vienas asmuo, konkursas turi būti skelbiamas iš naujo.

Kitais atvejais, jei yra tik vienas kandidatas, sprendimą skelbti pakartotiną konkursą galėtų priimti įgaliotas jį rengiančios institucijos asmuo. „Taip išvengtume ar bent gerokai sumažintume skaičių konkursų, kurie rengiami „dėl akių“, kuriuose nugalėtojas būna aiškus iš anksto“, – pabrėžia S. Skvernelis.

Dar viena naujovė – siūlymas, kad organizuojant konkursą į įstaigos prie ministerijos vadovo bei ministerijos kanclerio pareigas atrankos komisija būtų sudaryta tarpžinybiniu principu. T. y., ne tik įstaigos, kuri rengia konkursą, darbuotojai, tačiau ir Ministro Pirmininko bei Valstybės tarnybos departamento įgalioti atstovai. „Dar siūlome sudaryti galimybę į komisiją įtraukti ir atitinkamų nevyriausybinių organizacijų atstovus“, – teigia Vidaus reikalų ministerijos vadovas.

Dar vienas pasiūlymas – kad konkursuose į įstaigų prie ministerijų vadovus bei ministerijos kanclerius būtų daromas ne tik garso, kaip dabar, bet ir vaizdo įrašas.

Parengti teisės aktų projektai pateikti derinti Finansų ministerijai, Valstybės tarnybos departamentui ir Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai.