Savaitė nuo paliaubų. Kokie žingsniai žengti?

BNS, Alfa.lt | ELTA
2015-02-22 08:06

Šeštadienį Ukrainos vyriausybė ir prorusiški kovotojai apsikeitė dešimtimis belaisvių, praėjus savaitei nuo paliaubų įsigaliojimo rytinėje šalies dalyje, informuoja BBC.

Skelbiama, kad iš viso buvo išlaisvinti 139 Ukrainos kariai ir 52 maištininkai. Šis apsikeitimas belaisviais - pirmas žingsnis, sėkmingai žengtas pagal vasario 12 d. Minsko susitarimus, kuriuose tarpininkavo Prancūzija ir Vokietija.

Be to, šeštadienį, kaip pranešama, maištininkai sutiko atitraukti sunkiąją ginkluotę iš fronto linijos Rytų Ukrainoje, kaip numatyta vasario 12-osios Minsko susitarimų įgyvendinimo priemonių plane. 

Sunkiosios ginkluotės atitraukimas iš konflikto zonos rytinėje Ukrainoje bus pradėtas sekmadienį, vasario 22 dieną, ir truks keturiolika dienų, apie tai pranešė Rusijos armijos generolas Aleksandras Lencovas. Sunkiosios ginkluotės atitraukimą planuota pradėti antradienį ir užbaigti iki kovo 3 dienos, bet dabar, anot generolo A. Lencovo, procesas užtruks iki kovo 7 dienos.

Belaisviais apsikeista netrukus po to, kai Jungtinės Valstijos pareiškė svarstančios „rimtas sankcijas“ prieš Rusiją dėl paliaubų laužymo.

Ukrainos separatistų pažadai

Prorusiški separatistai sekmadienį paskelbė, kad jų pajėgos planuoja per dvi savaites atitraukti sunkiąją ginkluotę nuo fronto linijos Rytų Ukrainoje, kaip numatoma vasario 12-ąją Minske pasirašytame taikos plane.

„Šiąnakt buvo pasirašytas planas. Ši diena buvo įvardyta kaip (atskaitos) diena. Tai yra, nuo šios dienos suteikiamos dvi savaitės sunkiosios ginkluotės atitraukimui“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo Donecko separatistų „Gynybos ministerijos“ pareigūnas Eduardas Basurinas.

Peskovas kritikuoja sankcijas

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry lankydamasis Londone pareiškė, kad Barackas Obama priims sprendimą dėl sankcijų artimiausiomis dienomis.

Bet Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas atkirto, kad sankcijos nepadės išspręsti Ukrainos krizės.

Ukrainos vyriausybė, Vakarų lyderiai ir NATO tvirtina, kad yra akivaizdžių įrodymų, jog Maskva padeda maištininkams rytinėje Ukrainoje tiekdama jai sunkiąją ginkluotę ir siųsdama savo karius. Nepriklausomi ekspertai pateikia tokius pat kaltinimus. Maskva kaltinimus neigia, tvirtindama, kad visi rusų kariai, prisijungę prie maištininkų, yra „savanoriai“.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasveikino naujieną apie belaisvių apsikeitimą, kuris įvyko šalia pasienio miesto Žoloboko.

Iš pradžių Ukrainos prezidentas sakė, kad bus paleista 140 karių. Ukrainos pareigūnai patvirtinto, kad dar vienas karys bus paleistas į laisvę artimiausiomis dienomis. Tačiau pagal Minsko susitarimus numatytas visų nelaisvėje esančių karių išlaisvinimas, o kiekvienoje pusėje vis dar lieka dešimtys belaisvių, nors tikslus jų skaičius nežinomas.

Savaitė nuo paliaubų. Kokie žingsniai žengti?

Separatistai apžiūri žuvusių Ukrainos karių kūnus
+8