​Prezidentė įspėjo Skvernelį: migracijos politika kelia grėsmę nacionaliniam saugumui
Atnaujinta 13.46

Trečiadienį prezidentė Dalia Grybauskaitė, susitikusi su vidaus reikalų ministru Sauliumi Skverneliu, perspėjo ministrą, kad jau metas jam pereiti prie konkrečių darbų, šalinant įsisenėjusias vidaus reikalų sistemos problemas. Šalies vadovė pabrėžė, kad Vidaus reikalų ministerijai (VRM) būtina spręsti įsisenėjusias problemas Migracijos departamente, mat migracijos politika kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Vienas po kito pastaruoju metu į viešumą iškylantys korupcijos, viešųjų pirkimų, galimos prekybos poveikiu skandalai Vidaus reikalų ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose, pasak prezidentės, rodo įsisenėjusias, paveldėtas šios sistemos problemas. Ministras jau dirba beveik 100 dienų ir tikrai aktyviai ir drąsiai kelia visas negeroves viešumon, tačiau, prezidentės teigimu, to neužtenka, būtinos realios priemonės ir veiksmai, kad situacija keistųsi iš esmės. Metas pereiti prie konkrečių darbų“, – žurnalistams po D. Grybauskaitės ir S. Skvernelio susitikimo pasakojo prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

D. Grybauskaitės atstovės teigimu, prezidentė pabrėžia, kad VRM neturėtų dubliuoti Specialiųjų tyrimų tarnybos, aiškinantis korupcinius nusikaltimus sistemoje, o stiprinti korupcijos prevenciją.

„Visiškai apleistos ir daugelį metų toleruotos problemos migracijos tarnybose lėmė, kad migracijos politika ima prasilenkti su valstybės interesais ir net kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“, – prezidentės poziciją perdavė D. Ulbinaitė ir pridūrė, kad, D. Grybauskaitės manymu, vidaus reikalų ministras turėtų imtis radikalių priemonių, siekiant pertvarkyti migracijos politiką Lietuvoje.

„Pirmiausia, būtina imtis skubių priemonių, siekiant užkirsti kelią tarptautinio masto nusikaltėliams laisvai gauti leidimus gyventi Lietuvoje“, – pridūrė šalies vadovės atstovė spaudai.

Naujienų portalas Alfa.lt primena, kad savaitgalį dienraštis „Lietuvos rytas“ pranešė, jog vadinamajam įteisintam vagiui („Vor v zakone“) Achmedui Jevlojevui leidimą laikinai gyventi Lietuvoje Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato atstovai išdavė sausio 29 dieną. Pareigūnai taip pat analogišką leidimą ketino išduoti kitam nusikaltėliui Olegui Šamaninui, bet, įsikišus ministerijai ir policijos generaliniam komisarui, procedūros buvo sustabdytos. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

D. Ulbinaitė priminė, kad prezidentė yra pateikusi Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kurios turėtų sustiprinti nacionalinį saugumą ir užkirsti kelią valstybei grėsmę keliantiems asmenims gauti leidimus gyventi Lietuvoje.

D. Grybauskaitės atstovė spaudai akcentavo, kad šalies vadovės ir S. Skvernelio susitikimo metu prezidentė pabrėžė, kad Lietuvos žmonių saugumas turėtų taip pat būti prioritetiniu vidaus reikalų ministro darbu.

Kaip teigė D. Ulbinaitė, prezidentė pabrėžia, kad, įsigaliojus Karo padėties įstatymo pataisoms, VRM turi užtikrinti reikiamą Viešojo saugumo tarnybos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Vadovybės apsaugos departamento pareigūnų parengtį valstybės gynimui. Taip pat, anot D. Grybauskaitės, būtina sustiprinti strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių objektų apsaugą, tinkamai ir operatyviai reaguoti į antikonstitucinį nesantaikos kurstymą šalyje.

„Svarbi užduotis tenka policijai, kuri privalo efektyviai pasirūpinti visuomenės saugumu. Šiemet papildomas finansavimas buvo skirtas policijos patruliavimui sustiprinti, todėl žmonės turi būti tikri, kad prireikus sulauks skubios pagalbos“, – sakė D. Ulbinaitė.

Ministras pripažino – sistema korupcinė

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis po susitikimo su D. Grybauskaite teigė pripažįstantis, kad migracijos sistema Lietuvoje yra netobula, kad joje paliktos korupcinės landos, todėl problemas ketinama spręsti jau šio mėnesio pabaigoje.

„Ta ilgametė sistema, kada yra kelios institucijos, atsakingos už migracijos sritį, kurios daro po dalį darbo – kažkas renka bylą, kitas priima tarpinį sprendimą, trečias išduoda leidimą, o po to, atsitikus situacijai, viena į kitą rodo – tai yra visiškai netinkama sistema. Ji yra iš esmės ir sukurta, kad būtų galimi ir korupciniai ryšiai“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

„Mes padarysime taip, kad už kiekvieną iš migracijos sričių būtų atsakinga konkreti institucija, tai yra kas Migracijos departamentui, kas policijos migracijos padaliniams, kas VSAT (Valstybės sienos apsaugos tarnybai – Alfa.lt). <...> Tam reikės padaryti struktūrines, kardinalias pertvarkas, keičiant tiek ir personalą, ir pačią veiklos filosofiją“, – apie pertvarką migracijos politikoje kalbėjo vidaus reikalų ministras.

S. Skvernelis užsiminė, kad, siekiant pertvarkyti migracijos politiką, gali tekti imtis „nepopuliarų sprendimų“.

„Informacija, kuria disponuoja apie tuos asmenis, kurie nori įvažiuoti (į Lietuvą – Alfa.lt), yra realiai policijoje, dalis galimai gauti iš kitų subjektų kaip Valstybės saugumo departamentas turėtų būti vienose rankose, ir institucija, atsakinga nuo asmens tikrinimo, jo patekimo į Lietuvą iki pat leidimo išdavimo, turi būti viena“, – komentavo S. Skvernelis ir pridūrė, kad ateityje asmenys, kurie norės gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, turės pateikti iš savo valstybių dokumentus apie jų teistumo buvimą ar nebuvimą.

Ministras neslėpė, kad leidimų gyventi Lietuvoje suteikimo funkciją anksčiau buvo planuota perduoti policijai, tačiau po skandalo dėl leidimo gyventi išdavimo A. Jevlojevui minėta idėja imta abejoti.

„Mano neoficialiomis žiniomis, jis (A. Jevlojevas – red.) turėjo vienos iš Europos Sąjungos valstybių vizą, Šengeno vizą. <...> Jis nėra juodame sąraše nė vienos valstybės“, – apie skandalo detales užsiminė S. Skvernelis.

„Ministras turi du kelius – arba padaryti tvarką, arba pasitraukti“, – susidariusią situaciją apibendrino vidaus reikalų ministras.

S. Skvernelis pripažino, jog korupcinių apraiškų ir kitų problemų yra ne tik pačioje Vidaus reikalų ministerijoje.

„Yra sritys, susijusios su informacinėmis technologijomis, su viešaisiais pirkimais, su tam tikrų sistemų kūrimu, su turto valdymu. Tikrai problemų yra pakankamai daug, kalbant apie pačią ministeriją. Dar nepamirškime, kad aplinkui ministeriją yra įstaigos, tame tarpe yra ir statutinės įstaigos, kur iš tikrųjų yra užsidarę savose tam tikrose kunigaikštystėse, nėra bendradarbiavimo normalaus, kur yra tam tikra nesveika konkurencija, kur yra skleidžiami įvairūs „pletkai“, kad ministras kažką naikinti nori“, – atviravo ministras.

​Prezidentė įspėjo Skvernelį: migracijos politika kelia grėsmę nacionaliniam saugumui

Saulius Skvernelis ir Dalia Grybauskaitė