​Skaudžioji statistika: Lietuva ir vėl išsiskyrė Europoje

Danutė Gailienė, Artūras Norkevičius ir Vytautas Bakas
Danutė Gailienė, Artūras Norkevičius ir Vytautas Bakas
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) pirmadienį surengtas pasitarimas pareigūnų savižudybių prevencijos klausimu. Ministerijos atstovai tikino, kad pagal pareigūnų savižudybių skaičių Lietuva yra pirmoje vietoje tarp Europos šalių. VRM kartu su mokslininkais nutarė kurti naują prevencinę, pagalbos sistemą, gerinti tarnybos sąlygas, steigti daugiau psichologų etatų.

VRM duomenimis, per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje nusižudė 17 vidaus reikalų sistemos pareigūnų, o Lietuva pagal pareigūnų savižudybių skaičių yra pirmoje vietoje visoje Europoje.

„Lietuva yra gerokai priekyje nuo antros pagal (pareigūnų savižudybių – Alfa.lt) mastą valstybės. Tos valstybės yra Rytų Europoje, tai yra Bulgarija, Rumunija, Latvija“, – spaudos konferencijoje VRM kalbėjo vidaus reikalų ministro patarėjas Vytautas Bakas.

Daugiausia pareigūnų savižudybių fiksuojama policijoje, Valstybės sienos apsaugos tarnyboje, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo sistemoje.

Kaip teigė vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius, šiemet fiksuotos dvi pareigūnų savižudybės.

V. Bakas pasakojo, kad bus kuriama nauja pareigūnų psichologinės pagalbos sistema. Ministro patarėjas pastebėjo, kad vidaus reikalų sistemoje ypač trūksta psichologų. Pasak V. Bako, vienam psichologui šiuo metu tenka apie 600 pareigūnų.

„Bus įsteigti psichologų etatai visoje vidaus reikalų sistemoje“, – žadėjo ministro patarėjas.

Anot jo, VRM, siekdama didinti savižudybių prevenciją, parengs konkretų priemonių planą.

„Kadangi savižudybės yra streso pasekmė, <...> tai mūsų taikinys yra stresas. Kaip padėti pareigūnui susidoroti su stresu? Tam bus pertvarkoma centrinė medicinos ekspertizė bei sveikatos priežiūros tarnybos veikla, kuri iš labiau tokios policinės, galbūt valdiškos taptų labiau prieinama žmonėms“, – aiškino V. Bakas ir pridūrė, kad ministerija pasirengusi paprastinti pareigūnų patekimą į Trakų medicinos reabilitacijos centrą.

Ministro patarėjas atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje jau ima keistis požiūris, kad „pareigūnas yra geležinis“.

„Po truputėlį pareigūnai „atšyla“. Aišku, Lietuvoje sakoma, kad iš viso nepopuliaru kalbėti apie savo dvasines problemas ne tik pareigūnams, bet ir visiems žmonėms, bet psichologai bent jau policijoje randa kelią į pareigūnų pasitikėjimą, į pareigūnų širdis“, – komentavo V. Bakas.

​Skaudžioji statistika: Lietuva ir vėl išsiskyrė Europoje

Danutė Gailienė, Artūras Norkevičius ir Vytautas Bakas
+2