​Ministerijos valdininkų rotacija: viena įstaiga išsiskyrė
Mazuronis: tai kovos už valdžią bet kokiomis priemonėmis atspindys

Rotacija Aplinkos ministerijoje
Rotacija Aplinkos ministerijoje
  © Alfa.lt

Prieš išvykdamas darbuotis į Briuselį buvęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis nepratęsė devynių ministerijai pavaldžių institucijų vadovų kadencijų. Prieš kelis mėnesius europarlamentaras pats įvertino, kaip vyksta jo inicijuota rotacija, ir konstatavo, kad tikslas pasiektas tik 50 proc. – lapkritį buvo surasti tik keturi nauji vadovai. Naujienų portalas Alfa.lt nutarė pasidomėti, kaip rotacija vyksta šiuo metu ir kaip ją vertina dabartinis ministras bei pats iniciatorius.

Buvusiam vadovui – patarėjo pareigos

Panašu, kad dalis Aplinkos ministerijai pavaldžių institucijų vadovų, kurių kadencijos nebuvo pratęstos, rado būdą ir toliau darbuotis įstaigose, kurioms anksčiau vadovavo, mat šiems valdininkams buvo įsteigti papildomi etatai.

Buvęs Augalų genų banko direktorius B. Gelvonauskis, buvusi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė R. Baškytė, buvęs Aplinkos projektų valdymo agentūros direktorius K. Tuminas ir buvęs Marijampolės RAAD direktorius V. Jaškevičius šiuo metu jau užima minėtų institucijų vyriausiųjų patarėjų pareigas.

Buvęs Alytaus RAAD vadovas Č. Meržvinskas taip pat neliko „ant ledo“. Šis valdininkas įdarbintas Alytaus RAAD Prienų agentūros vedėju.

Net ir praėjus pusmečiui nuo V. Mazuronio sprendimo nepratęsti 9 Aplinkos ministerijai pavaldžių institucijų vadovų kadencijų, ne visoms joms surasti nauji vadovai. Nauji vadovai vis dar ieškomi Augalų genų bankui (laikinai vadovauja Aušra Bivilienė), Alytaus RAAD (laikinai vadovauja Stasys Vanagas), o Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vadove iki šiol tarnybos interneto tinklalapyje nurodoma V. Augulienė, įstaigai vadovavusi 2006 m.

Ilgamečio urėdo įtaka neblėsta

Prieš ministerijos pastangas postuose pakeisti ilgamečius įstaigų vadovus, rodos, geriausiai atsilaikė Generalinė miškų urėdija. Šiai įstaigai dar nuo 1997 m. vadovavęs Benjaminas Sakalauskas po V. Mazuronio sprendimo nepratęsti jo kadencijos 2014 m. nusileido vienu laipteliu žemiau ir toliau darbus tęsia užimdamas generalinio miškų urėdo pavaduotojo pareigas.

Tuo metu generaliniu miškų urėdu 2014 m. paskirtas buvęs Valstybinės miškų tarnybos direktorius R. Prūsaitis (tarnybai vadovavo nuo 2010 m.).

Vietoje R. Prūsaičio Valstybinei miškų tarnybai vadovauti 2014 m. paskirtas iki tol tarnybos direktoriaus pavaduotojo pareigas užėmęs Paulius Zolubas.

Eksministras išskyrė vieną įstaigą

Naujienų portalo Alfa.lt kalbintas buvęs aplinkos ministras, „tvarkietis“ V. Mazuronis teigė nieko blogo nematantis, kai dalis Aplinkos ministerijai pavaldžių įstaigų buvusių vadovų, nepratęsus jų kadencijų, įsidarbino tose pačios įstaigose patarėjų vietose. Eksministras patikino pats prašęs, kad buvę valdininkai dar galėtų padirbti ministerijai pavaldžiose įstaigose.

„Tiems žmonėms buvo nepratęstos kadencijos ne todėl, kad jie padarė kažkokių nusižengimų, nusikaltimų, ne todėl, kad jie blogai dirbo ar buvo su kažkokiais ryškiais išreikštais neigiamais vienokiais ar kitokiais dalykais. Buvo padaryta rotacija todėl, kad jie iš tiesų visi labai ilgą laiką buvo tose pareigose. Aš manau, kad buvimas vadovaujančioje pozicijoje, ir, jeigu labai ilgą laiką būni ir neturi šanso arba varianto pasitikrinti, ar tu esi dar pats geriausias, tinkamiausias, yra negeras dalykas.

Aš iš tiesų manau, kad tie žmonės turi pakankamai didelę patirtį tose srityse. [...] Todėl, mano manymu, yra valstybės interesas tą patirtį sukaupusius, tas žinias turinčius žmones ne kažkur mėtyti į gatvę, o juos protingai panaudoti. Vadovas keičiasi, gali ir tas pats būti, bet vyksta konkursas, yra rotacijos galimybė“, – komentavo V. Mazuronis.

Anot jo, buvusių institucijų vadovų išmetimas tiesiog į gatvę pakenktų ne tik tiems žmonėms, bet ir pačių įstaigų įvaizdžiui.

„Jeigu mes nesirūpinsime žmonėmis, kurie tam tikrą laiką nuoširdžiai dirbo vadovaujančiose pozicijose, ir mes juos, pasibaigus tam vadovavimo periodui, švelniai tariant, išmesime į gatvę, tai nė vienas protingas žmogus nenorės eiti vadovauti jokiai institucijai. Jeigu jis padaro nusižengimą ar blogai dirba, jis turi būti atleidžiamas“, – aiškino buvęs ministras.

V. Mazuronis vis dėlto pripažino, kad jo pradėta vadovų rotacija Aplinkos ministerijai pavaldžiose įstaigose nebuvo įgyvendinta iki galo. Šiuo klausimu pašnekovas išskyrė Generalinę miškų urėdiją, kuri, kaip skelbė naujienų portalas Alfa.lt, pateko į teisėsaugos taikiklį, ir jos buvusį vadovą B. Sakalauską.

Generalinė prokuratūra: dėl Sakalausko vadovaujamų urėdijų pirktos miškų gesinimo sistemos pareikšti įtarimai

„Man išėjus, man nebebūnant ministru, toje urėdijoje vyko, mano žiniomis, labai įdomių dalykų ir procesų, ir tas pono B. Sakalausko į pavaduotojus rotavimasis, neva vienam iš pavaduotojų atsisakius [...], tai yra, mano manymu, bandymas ir paties buvusio generalinio urėdo, ir, matyt, jį remiančių žmonių – aš taip įvardyčiau tą dalyką – noras bet kokiomis priemonėmis vadovauti toliau Generalinei miškų urėdijai. Šitą atvejį vertinčiau kaip keistoką. Čia, matyt, yra kovos už valdžią bet kokiomis priemonėmis atspindys. [...] Ten yra tikrai labai didelė struktūra, kurioje susipina labai daug ir labai įvairių interesų. [...] Ta situacija man sukelia nemalonių asociacijų“, – mįslingai kalbėjo V. Mazuronis.

Dabartine padėtimi nėra patenkintas

„Mano supratimu, rotacija yra visai kas kita. Aš suprantu, kad įstaigose keistųsi vadovai [...], tada ir būtų rotacija. Kiti įsivaizduoja, kad (rotacija yra – Alfa.lt) sukeisti vadovą su pavaduotoju. Man taip neatrodo“, – savo požiūrį į šiuo metu Aplinkos ministerijai pavaldžiose įstaigose vykdomą vadovų rotaciją pateikė naujienų portalo Alfa.lt kalbintas dabartinis aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Tiesa, ministras pritarė savo pirmtako V. Mazuronio pozicijai, kad buvę įstaigų vadovai galėtų ir toliau dirbti tose pačiose darbovietėse patarėjais. K. Trečiokas teigė, kad rūpintis buvusių institucijų vadovų likimu jis linkęs suteikti naujiesiems naujai paskirtiems įstaigų direktoriams.

„Aš manau, kad kai kuriais atvejais pasiteisina ir tas buvimas buvusio vadovo patarėjo pareigose, kadangi išvyti žmogų, pradirbusį daug metų, turintį kompetenciją, niekuo neprasižengusį, kaip ir nenaudinga valstybei, tai kainuoja pinigus. Kitais atvejais, aišku, reikėtų padėkoti vadovui ir nebematyti jo. Kita vertus, aš linkęs naujam vadovui suteikti galimybę, kad jis pats spręstų, ar pasilikti dirbti, nenoriu iš anksto išvalyti arba įtaisyti kažką šalia. Žinau iš savo praktikos, kad dirbti su buvusiu vadovu nėra paprasta. Aišku, tai priklauso nuo abiejų, bet būna, kad ir beveik neįmanoma. Tokia kaita, kokia vyksta dabar, nėra labai jau sveikintina ir labai pažangi, bet yra kaip yra“, – komentavo aplinkos ministras.

K. Trečiokas priminė, kad nauji aptariamų 9 Aplinkos ministerijai pavaldžių įstaigų vadovai turėtų būti surasti per metus nuo sprendimo nepratęsti jų kadencijos konkurso būdu. Vis dėlto, anot ministro, bus stengiamasi, kad rotacija būtų įvykdyta sparčiau.

„Mano požiūriu, metus laikyti instituciją nežinomybėje yra blogai. Mano noras buvo 2–3 mėnesiai, bet tai konkursas neįvyko, tai dar kažkas. Buvo tokių atvejų, kad konkurse dalyvavo vienas žmogus. Tai koks čia konkursas? Nuleidome kartelę, sudarėme sąlygas, kad galėtų dalyvauti daugiau, tai dokumentus padavė 17 žmonių, o į konkursą atėjo gal 12 žmonių, bet tai jau buvo konkursas, buvo iš ko rinktis ir komisijai, o ne taip, kad suvaidinome konkursą ir seną vadovą pasodinome atgal į tą pačią kėdę“, – kalbėjo K. Trečiokas.

Praėjusių metų birželio mėnesį tuometinis aplinkos ministras, „tvarkietis“ V. Mazuronis nutarė nepratęsti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vadovės Rūtos Baškytės, generalinio miškų urėdo Benjamino Sakalausko, Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus Rimanto Prūsaičio, Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus Raimondo Sakalausko, Augalų genų banko direktoriaus Bronislovo Gelvonauskio, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos direktorės Vidos Augulienės, Aplinkos projektų valdymo agentūros direktoriaus Kastyčio Tumino, Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) direktoriaus Vytauto Jaškevičiaus ir Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus Česlovo Meržvinsko kadencijų.

Vyriausybės ir Valstybės tarnybos įstatymai numato, kad ministrai, pasibaigus ministerijai pavaldžios įstaigos vadovo darbo kadencijai (4 metai), turi teisę šią kadenciją pratęsti arba nepratęsti.

​Ministerijos valdininkų rotacija: viena įstaiga išsiskyrė

Rotacija Aplinkos ministerijoje
+3