Sovietinių laikų pergales internete prisiminusiam vilniečiui – 115 eurų bauda

Raimundas Milvydas
Raimundas Milvydas
  © Dmitrijus Radlinskas

Stovėjo prie privačios saugos ištakų Lietuvoje, dalyvavo Sausio 13-osios įvykiuose, tačiau prabėgus keliems dešimtmečiams tenka aiškintis ne dėl tėvynei nuveiktų darbų, bet dėl nostalgijos sovietinei praeičiai – į tokią situaciją pateko vilnietis Raimundas Milvydas, virtualioje erdvėje sugalvojęs pasidalyti sovietinius laikus menančiu kūjo su pjautuvu simboliu. Nors vyras teisinosi, kad taip pasielgė tik eksperimentuodamas ir norėdamas pažymėti pergalę prieš fašistinę Vokietiją, o ne propaguoti pokario sovietinę okupaciją, teismas R. Milvydui nebuvo gailestingas ir už komunistinių simbolių demonstravimą skyrė 115 eurų baudą.

Bylos duomenimis, į Vilniaus miesto 1 policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus nemalonę vilnietis pateko po to, kai 2014 metų gruodžio 17 dieną savo socialinio tinklo „Facebook“ profilyje paskelbė keletą nuotraukų, kuriose buvo pavaizduoti sovietinis kūjis su pjautuvu.

Už komunistinių simbolių demonstravimą R. Milvydas buvo patrauktas administracinėn atsakomybėn, o stojęs prieš Vilniaus miesto apylinkės teismą vyras paaiškino, kad gailisi dėl padaryto pažeidimo, tačiau jo neneigia.

Anot kadaise prie privačios saugos ištakų stovėjusio ir Sausio 13-osios įvykiuose dalyvavusio vilniečio, tai, ką jis publikavo savo socialinio tinklo paskyroje, yra pergalei prieš fašistinę Vokietiją paminėti skirtos atvirutės, kuriose pavaizduotas Tėvynės Karo ordinas – esą šio ordino, dažniausiai vaizduojamo kaip pergalės simbolio, centre ir yra minėti sovietiniai kūjis ir pjautuvas.

R. Milvydas teismui aiškino, kad įkeldamas šias atvirutes jis ruošėsi tik už pusmečio turėjusiai ateiti gegužės 9-ajai – Rusijoje itin minimai pergalės prieš fašizmą dienai – ir eksperimentavo internete, išbandydamas keletą galimų variantų. „Viena iš šių atviručių norėjau informuoti ir priminti apie istorinį įvykį – pergalę prieš fašistinę Vokietiją, bet ne propaguoti pokario sovietinės okupacijos“, – teismui teigė vyras.

Pasak vilniečio, išbandęs turėtas nuotraukas, jis jas pašalino, tačiau nepastebėjo, kad net ir nebenaudojamos nuotraukos yra viešai matomos interneto vartotojams.

Naujienų portalo Alfa.lt žiniomis, nors į policijos akiratį pateko tik keletas nuotraukų su sovietiniais simboliais, palankumo sovietinei praeičiai šis vilnietis neslepia ir kitoje savo platinamoje informacijoje – pionieriškus laikus primenanti vyro nuotrauka buvo sulaukusi ir nedraugišką Lietuvai veiklą sekančių aktyvistų dėmesio.

Nors R. Milvydas ir teigė, kad norėjo ne propaguoti sovietinę okupaciją, o pasiruošti pergalės prieš fašizmą dienai, administracinę bylą išnagrinėjusi teisėja Virginija Liudvinavičienė konstatavo, kad sovietiniai pjautuvas su kūjų net ir tokiomis aplinkybėmis lieka tik sovietiniais pjautuvu su kūju. Už sovietinių simbolių demonstravimą vyrui buvo skirta 115 eurų bauda. Tiesa, teismas patenkino R. Milvydo prašymą ir nutarė iš jo nekonfiskuoti kompiuterio, kuriuo naudotasi eksperimentuojant su nuotraukomis.