​Valys: Ručys priėmė kyšį iš Skaisgirio
Prašoma panaikinti Ručio imunitetą, atnaujinta 14.07

Antradienį generalinis prokuroras Darius Valys kreipėsi į Seimą su prašymu panaikinti partijos „Tvarka ir teisingumas“ nario, parlamentaro Rimanto Antano Ručio teisinę neliečiamybę.

Pasak D. Valio, ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad R. A. Ručys priėmė kyšį iš TV prodiuserio Rolando Skaisgirio. Prokuratūros vadovas pažymėjo, kad apklausti parlamentarą pavyko ne iš pirmo karto.

„Specialiųjų tyrimų tarnyboje atliekamame ikiteisminiame tyrime surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad R. A. Ručys, susitaręs ir veikdamas organizuotoje grupėje, su Algimantu Juocevičiumi ir Ervinu Raistenskiu, pasinaudodamas savo visuomenine padėtimi, pažintimis ir įtaka, valstybės institucijai Vidaus reikalų ministerijai ir jos valstybės tarnautojams, taip pat A. Juocevičiaus ir E. Raistenskio tarnyba, įgaliojimais ir įtaka Vidaus reikalų ministerijai ir jos valstybės tarnautojams, 2013 m. spalio 4 dieną priėmė iš Rolando Skaisgirio didesnės nei 250 MGL vertės kyšį kito viešojo juridinio asmens partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai, pažadėjęs paveikti Vidaus reikalų ministeriją ir jos valstybės tarnautojus, kad šie, vykdydami įgaliojimus, neteisėtai veiktų R. Skaisgirio atstovaujamų asmenų, viešosios įstaigos „Pradas media“ ir UAB „Antikos stilius“ interesais“, – Seime kalbėjo D. Valys.

Pasak generalinio prokuroro, surinkti duomenys leidžiam manyti, kad R. A. Ručys, iš anksto susitaręs ir veikdamas bendrininkų grupėje su R. Skaisgiriu, sukurstė ir organizavo, o Justinas Garliauskas, būdamas UAB „Pradas R“ direktoriumi, ir Peisachas Kačerginskis, būdamas UAB „NT Service“ direktoriumi, apgaulingai tvarkė buhalterinę apskaitą, dėl ko iš dalies negali nustatyti UAB „NT Service“ ir UAB „Pradas R“ veiklos, turto ir įsipareigojimų dydžio, struktūros.

„Surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad R. A. Ručys, iki tapdamas Seimo nariu, padarė sunkų ir apysunkį nusikaltimus“, – sakė D. Valys ir pridūrė, kad „tvarkietį“ buvo suplanuota apklausti kaip specialųjį liudytoją.

„R. A. Ručys šių metų spalio 22 dieną <...> pareiškė, kad savo valia nesutinka būti apklausiamas. Šių metų gruodžio 10 dieną prokuroro nutarimu buvo dar kartą nuspręsta apklausti R. A. Ručį kaip specialųjį liudytoją. Tą pačią dieną R. A. Ručys sutiko būti apklausiamas, tačiau jo duoti parodymai akivaizdžiai prieštarauja kitiems byloms duomenims“, – dėstė generalinis prokuroras.

Kiek vėliau D. Valys žurnalistams patikslino, kad R. A. Ručiui norima pareikšti įtarimus dėl galimos prekybos poveikiu stambiu mastu ir apgaulingos buhalterinės apskaitos organizavimo, kurstymo.

„Maksimali bausmė – laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų“, – sakė generalinis prokuroras, paklaustas, kas gali grėsti R. A. Ručiui.

Generalinis prokuroras neigiamai įvertino „tvarkiečių“ teikiamas Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siūloma iš esmės atsisakyti traukti atsakomybėn asmenis už prekybą poveikiu.

„Kaip dažnai pas mus politikoje atsitinka, tokios iniciatyvos atsiranda tuomet, kai pradedami ikiteisminiai tyrimai dėl sunkių nusikaltimų, turinčių politinės korupcijos požymių“, – sakė D. Valys.

Pasak prokuratūros vadovo, Seimui nepanaikinus R. A. Ručio imuniteto, ikiteisminis tyrimas dėl prekybos poveikiu stambiu mastu bus tęsiamas, tačiau tyrimas minėto politiko atžvilgiu žlugs.

Ručys: drambliai man vaidensis ilgai

Generalinės prokuratūros rašte teigiama, kad R. A. Ručys, veikdamas organizuotoje grupėje kartu su tuometiniu vidaus reikalų viceministru A. Juocevičiumi bei ministro patarėju E. Raistenskiu, partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai priėmė iš verslininko bei prodiuserio R. Skaisgirio neapibrėžto dydžio, tačiau ne mažesnį nei 100 tūkst. Lt vertės kyšį, kuris pasireiškė kaip parama „tvarkiečių“ partiją bei jos lyderį Rolandą Paksą reklamuojančiam renginiui „Pirk dramblį“. Jis įvyko Kauno sporto halėje 2013-ųjų spalio 4 d.

Pats „tvarkietis“ R. A. Ručys neigė jam norimus pareikšti įtarimus. „Aš jokio kyšio neėmiau, niekad neėmiau kyšio ir „Pirk dramblį“ to renginio neorganizavau“, – sakė R. A. Ručys ir pridūrė, kad minėtame renginyje tik dalyvavo.

„Manęs klausė, aš tardytojams pasakiau, ką aš dariau ir ką aš veikiau. Gal ten prieštarauja, gal ten kažkas... Nežinau, bet aš kartoju, kad aš jokio kyšio nedaviau, jokio kyšio neėmiau“, – dėstė „tvarkietis“ ir vėliau pridūrė, kad jokių kyšių jam R. Skaisgirys nėra siūlęs.

„Tvarkietis“ užsiminė, kad jam metami įtarimai gali būti susiję su jo politine veikla.

„Aš net pats neįsivaizduoju. Matyt, čia gal daugiau surišta su politika. Aišku, galėjo gerbiamas prokuroras ateiti prieš savaitę (į Seimą su prašymu panaikinti imunitetą – Alfa.lt), o ne paskutinę dieną. <...> Dabar, kai jau artėja Kūčios, Kalėdos... Galėjo, jei norėjo, anksčiau ateiti. Aš STT daviau parodymus, viską daviau, ko manęs klausė, aš atsakiau. <...> Nejaugi man reikia šokti iš penkto aukšto“, – kalbėjo R. A. Ručys.

„Matyt, tie drambliai man dabar vaidensis ilgai“, – pridūrė Seimo narys.

Išvadas turės pateikti pavasarį

Seimas antradienį suformavo laikinąją tyrimo komisiją, kuri savo išvadą – siūlyti naikinti „tvarkiečio“ R. A. Ručio imunitetą arba siūlyti teisinės neliečiamybės nenaikinti – parlamentui turės pateikti iki kovo 18 d.

Tiesa, konservatorių vadovas Andrius Kubilius siūlė, kad komisiją darbą baigtų kitų metų sausio mėnesį, tačiau šiam siūlymui parlamentarai nepritarė.

Seimo laikinajai tyrimo komisijai pirmininkaus „darbietis“ Kęstutis Daukšys.