​Ilga prokurorų ranka: skandalingai žlugo byla dėl rekordinio 6 mln. litų kyšio

Verslo centras "Neapolis"
Verslo centras "Neapolis"
  © Archyvas
„Alfa“ savaitė“
2014-12-22 06:54

Prieš daugiau kaip metus teisėsauga skelbė, kad sulaikyti įtariamieji, reikalavę rekordinio šalies istorijoje – beveik 6 mln. Lt (1,738 mln. Eur) – kyšio. Ikiteisminis tyrimas pradėtas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos, jį kontroliavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai. Tačiau netrukus naujuoju Klaipėdos apygardos vyriausiuoju prokuroru paskirtas Simonas Minkevičius. Byla pradėjo strigti, o galiausiai tyliai nutraukta.

Stambus nekilnojamojo turto objektas

Kai prieš kelerius metus susipyko aukščiausios klasės verslo centrą Klaipėdoje valdančios įmonės „Neapolis“ akcininkai Romas Grigalevičius ir Viktoras Gleizeras, šiame centre įsikūrusios bendrovės „Statega“ vadovas Vladimiras Stefanovas nutarė pasinaudoti šiuo ginču ir perimti pastatą. Iš pradžių ketinta iš abiejų savininkų nupirkti akcijas. V. Gleizeras savo 50 proc. paketą pardavė be didelių ginčų. Tačiau kitas savininkas – R. Grigalevičius – akcijų parduoti nepanoro. „Statega“ bankui „Swedbank“ sumokėjo daugiau kaip 31 mln. Lt (9 mln. Eur) „Neapolio“ skolų ir, tapusi didžiausia bei lemiamą balsą turinčia kreditore, iškėlė bankroto bylą. Teismas bankroto administratoriumi paskyrė bankrotų administravimu užsiimančios bendrovės „Valeksa“ partnerį, buvusį Valstybės saugumo departamento (VSD) kapitoną Darių Daubarą.

2013 m. kovą STT Klaipėdos valdybos pareigūnai, tirdami, kaip įtariama, nusikalstamą teisininkų bei bankroto administratorių veiklą, atliko kratas pas advokatus. Buvo pateikti įtarimai bankroto administravimu užsiimančios bendrovės „Valeksa“ partneriui Dariui Daubarui ir advokatui, per kurį kaip per tarpininką esą ir buvo sutarta perduoti rekordinį kyšį.

Rekordinis kyšis – 6 mln. Lt

Tada STT paskelbė, kad įtariama, jog „Neapolyje“ bankroto administratorius kartu su Vilniaus advokatu už bankrutuojančios bendrovės 31 mln. Lt kreditorinio reikalavimo pripažinimą pareikalavo ir susitarė priimti beveik 6 mln. Lt neteisėtą atlygį. Pareigūnai teigė, kad tarp sulaikytųjų ir vienas bankrutuojančios įmonės akcininkų. „Valeksos“ biure ir suimtojo partnerio bei advokato namuose STT pareigūnai atliko kratas.

„Neapolio“ bankroto byla buvo patikėta vienai iš bankrotą administruojančių įmonių. Jie pamatė, kad yra galimybė pasinaudoti teise vesti bylą ir patvirtinti reikalavimą arba vilkinti, pareikalauti kyšį už jų neva greitą darbą“, – sako nukentėjusiųjų advokatė Svetlana Baracevičienė.

Bylos duomenimis, buvęs VSD kapitonas D. Daubaras, būdamas „Valeksos“ bankroto administratoriaus įgaliotu asmeniu, kartu su advokatu Tomu Puzinu susitiko su „Statega“ vadovu V. Stefanovu jo kabinete ir tarėsi dėl 5,7 mln. Lt kyšio sąlygų. Esą T. Puzinas pasiūlė V. Stefanovui pasirašyti sutartis, ir išdėstydamas mokėjimų schemas per du etapus, taip, neva siekdamas užmaskuoti kyšio reikalavimą, sudarant fiktyvius sandorius tarp įmonių už tai, kad „Neapolio“ bankroto administratorius D. Daubaras pripažintų, jo paties byloje Klaipėdos teisme, ginčijamus „Stategos“ kreditorinius reikalavimus 31 mln. Lt sumai.

Buvo pasirašytas garantinis raštas, pagal kurį įsiteisėjus taikos sutartims „Statega“ didesnis nei 31 mln. Lt finansinis reikalavimas būtų teikiamas teismui kaip neginčijamas. Visa tai fiksuota teisėsaugos, nes nukentėjusieji veikė pagal teismo patvirtintą nusikalstamos veiklos imitavimo modelį.

„Garantinis raštas tai buvo modelio tikslas, ne duoti pinigus, o išgauti rašytinį patvirtinimą, už ką pinigai reikalaujami, nes kyšis ne už tai, kad atėjau ir nupirkau, o kyšis už tai, kad kažką atlikti ar neatlikti, tas garantinis raštas ir yra rašytinis įrodymas, už ką buvo reikalaujami pinigai“, – sako nukentėjusiųjų advokatė S. Baracevičienė.

Naujas prokuratūros vadovas žlugdė bylą?

Jau vykstant tyrimui naujuoju Klaipėdos apygardos vyriausiuoju prokuroru tapo Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras S. Minkevičius, byla pradėjo strigti.

Gavęs įtariamojo D. Daubaro prašymą ir patikrinęs tyrimo medžiagą S. Minkevičius iš dalies patenkino įtariamojo prašymą ir konstatavo, kad neva buvo pažeistas baudžiamojo proceso įstatymas. Esą tyrimą organizuojantis prokuroras ir tyrimo terminų laikymąsi kontroliavęs aukštesnysis prokuroras nesiėmė visų priemonių, kad tyrimas būtų atliktas ir nusikalstama veika atskleista per kuo trumpesnį laiką.

Pastarieji – Klaipėdos apygardos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Jevgenijus Michailovskis ir to paties skyriaus prokuroras Vitalijus Gulenkovas – šį sprendimą apskundė Generalinei prokuratūrai.

„Čia vidiniai reikalai, mūsų vidaus reikalai... tai ne skundas buvo, tai buvo raštas pakeisti sprendimą, tai normalus darbinis reikalas, taip pat kaip nesutikome su priimtu sprendimu ir parašėme raštą, ir viskas“, – aiškina Klaipėdos apygardos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras J. Michailovskis.

Generalinėje prokuratūroje skundo objektyviai išnagrinėti neleista, jį skubiai perėmė generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis, atvirai globojantis Klaipėdos apygardos vyriausiąjį prokurorą S. Minkevičių. Netrukus įvyko dar skandalingesnis faktas.

Netikėtas posūkis – spaudimo pasekmė?

Pats skundęsis dėl Klaipėdos apygardos vyriausiojo prokuroro S. Minkevičiaus nutarimo, po kelių mėnesių prokuroras V. Gulenkovas staiga pats savo kontroliuotą tyrimą dėl rekordinio Lietuvoje kyšio apskritai nutraukė.

„Tas pats prokuroras, kuris dvejus metus kuravo, derino poziciją su STT ir palaimino bei žinojo, nutraukė, neva įrašuose, kai eina mechanizmas pinigų perdavimo nėra reikalaujama kyšio“, – piktinasi nukentėjusiųjų advokatė S. Baracevičienė.

Minkevičius ginasi esąs niekuo dėtas

„Prokuroras yra nepriklausomas ir priima sprendimus vadovaudamasis savo įsitikinimu, šio sprendimo priėmime nedalyvavau“, – aiškina Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras S. Minkevičius.

V. Stefanovo advokatė žada prokuroro sprendimą skųsti. Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius ikiteisminio tyrimo nutraukimą vadina skandalu.

„Skambiai pradėtas tyrimas, didelio masto kyšininkavimo požymių turintis tyrimas, nutrauktas, ne be generalinės įsikišimo, viliuosi, kad tokių įsikišimų, pasibaigusių skandalingų tyrimų nutraukimais, etapas baigsis su šios vadovybės pabaiga“, – teigia Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Buvęs STT Panevėžio valdybos vadovas, Seimo narys Povilas Urbšys tikina, kad visuomenei turi būti atsakyta, kodėl tyrimas dėl rekordinio kyšio tyliai nutrauktas.

„Kai nėra atsakyta, yra pagrindo manyti, kad nutraukta dėl to, kad atsakomybės išvengtų asmenys, kurie galėjo padaryti šitą nusikaltimą“, – teigia Seimo narys P. Urbšys.

Abejotini vyriausiojo prokuroro tyrimai

Dar dirbdamas Generalinės prokuratūros prokuroru S. Minkevičius taip tyrė „Ūkio banko“ bylą, jog pagrindiniam įtariamajam Vladimirui Romanovui net nebuvo skirta kardomoji priemonė ir pastarasis sugebėjo pabėgti į Maskvą.

Jei byla nebūtų perduota kitam prokurorui, įtariamuoju nebūtų patrauktas ir „Boslitos“ vadovas Gintaras Skorupskas. 

Įtariama, kad šis prieštaringos reputacijos Kauno verslininkas V. Romanovui suorganizavus padėjo iššvaistyti 50 mln. Lt, nors jį S. Minkevičius bandė palikti tik liudytoju.

„Vilniaus energijos“ byla taip pat į teismą pateko tik bylą perėmus iš dabar Klaipėdos apygardos vyriausiuoju prokuroru dirbančio S. Minkevičiaus. Į šias pareigas jis paskirtas nepaisant to, jog pralošė atranką. Liko trečias.

Netruko paaiškėti kodėl: prisistatydamas prokurorams, naujasis vyriausiasis prokuroras S. Minkevičius neslėpė, kad palaiko artimus ryšius su generalinio prokuroro pavaduotoju Dariumi Raulušaičiu.

​Ilga prokurorų ranka: skandalingai žlugo byla dėl rekordinio 6 mln. litų kyšio

Verslo centras "Neapolis"