Populiariausi metų vardai: ką lietuviai rinko savo vaikams?

Vaikai
Vaikai
  © 123rf.com

Šiemet lietuviai savo vaikams dažniausiai rinko baltiškus, krikščioniškus ar hebrajų kilmės vardus. Pirmose gretose tradiciškai – Ievos, Emilijos, Kamilės, Lėjos, Austėjos, Liepos, Viltės ir Benai, Dominykai, Jokūbai, Lukai, Matai, Dovydai, Nojai. Retesnių vardų ieškotojai atsigręžė į tautos mitologiją ir savo vaikus vadino Perkūnais, Ąžuolais, kiti vardus nusižiūrėjo nuo užsieniečių, televizijos laidų herojų ir registravo Elvinus, Beritas, Raomėjus, Denius, Uvius.

Emilijų, Vilčių, Austėjų ir Matų, Lukų, Dominykų metai – šie vardai, Gyventojų registro duomenimis, užima pirmąsias populiariausių vardų dešimtuko vietas. Dešimtuke atsidūrė ir jau kelintus metus savo pozicijų neužleidžianti Gabija, Gabrielė, Kamilė, Liepa, vėl madinga Ieva, Urtė, išpopuliarėjusi Lėja. Berniukų populiariausi vardai dešimtuke – Nojus, Emilis, Kajus, Jokūbas, bibliniai vardai Danielius, Dovydas ir pastaruoju metu lietuvių labai pamėgtas Benas.

Vilniaus miesto dažniausiai suteikiamų vardu dešimtuke atsirado ir keli anksčiau rečiau išgirstami vardai: Sofija, Milana, Amelija, Ignas, Adomas. Kauniečiai atrado Elzę ir Emą.

„Šiemet gimimų daugiau nei pernai – gimė 3928 naujagimiai, pernai jų buvo 3927, – džiaugėsi Kauno savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Agnė Augonė. – Vis dar populiarūs vardai Emilija, Emilis, Matas, dažniau įregistruojame Určių, Vakarių – pastebiu, kad vos ne kartą per savaitę būna po kokį vieną Vakarį. Taip pat dažni vardai Lukas, Benas, Viltė, Lėja – šis vardas buvo ant bangos prieš porą metų.“

Į populiariausių vardų gretas kelią pamažu skinasi ir anksčiau nesirinkti Ąžuolas, Raigardas. „Buvo keli Jonai – šiuo metu pas mus Jono laikotarpis, jau kelinti metai vis turime Jonukų. Šiemet buvo keli Antanai, viena Agota, Teofilė“, – vardijo A. Augonė.

Nors Kauno Rotušėje besituokiantiems darbuotojai įteikia lietuviškų vardų vardyną, savo kūdikiams tėvai mėgsta ieškoti įmantresnių, iš filmų, knygų, televizijos laidų nusižiūrėtų, kelionėse išgirstų vardų. Tarp šiemet gimusių kauniečių – Neilas, Kevinas, Reivydas, Ragnaras, Denis, Ajus, Atas, Noelis, Estrėja, Auretė, Luana.

Šiauliuose pirma vieta – Emilijoms ir Kamilėms, kurių užregistruota po 23, pozicijų neužleidžia Benai – jų yra 25. Antra vieta – Austėjai ir Emai, Matui, trečia – Viltei ir Dovydui, Nojui.

Vaikus šiauliečiai dažnai vadino ir Gabrielėmis, Lėjomis, Urtėmis, Rugilėmis, Ugnėmis, Ievomis, Gustėmis, Jokūbais, Lukais, Kristupais, Jonais, Emiliais, Arnais, Danieliais, Tajais.

„Mes darome nepopuliariausių vardų sąrašą, į kurį įtraukiame vardus, kurie per metus pasirinkti tik vieną kartą. Žinoma, dar nepopuliaresni tie, kurių per metus nesirinko nė karto. Turime po vieną Aurėją, Amadėją, Armidą, Angelą, Atėnę, Arį, Arielį, Armantą, Ainorą.

Mano jaunystės laikais, septintajame dešimtmetyje, buvę populiarūs Artūras, Algirdas, Arvydas dabar taip pat užregistruojami tik kartą per metus“, – Alfa.lt pasakojo Šiaulių savivaldybės metrikacijos biuro inspektorė Alma Šimkutė.

Po vieną užregistruota ir baltiškos kilmės vardų Margiris, Mangirdas, Šiauliuose buvo tik vienas šiais metais gimęs Antanas.

„Dažnai tėvai pasakoja per televiziją girdėję, internete radę neįprastą vardą, viena mama pasakojo, kad Anglijoje dirbanti draugė „parvežė“ vardą. Kai vaikučio gimimas registruojamas užsienyje, vienas tėvų – ne lietuvis, mums keistas vardas įprastai skamba jo gimtinėje. Kas kita, kai abu tėvai lietuviai, bet suteikia neįprastą vardą – pavyzdžiui, šiemet buvo Berita, Altėja, Ramis, Uvis, Elvinas, Evanas, Emiras, Emerita, Narmilė, Raomėjas“, – suskaičiavo metrikacijos biuro darbuotoja.

Kai kurie lietuviški vardai iš pradžių taip pat skamba keistokai – A. Šimkutė prisiminė, kad prieš keletą metų, kai pirmą kartą registravo Upę, vardas atrodė neįprastas. Dabar Upių Šiauliuose gimsta maždaug po 8 per metus. „O kodėl ne – jei yra Saulė, Aušra, Rasa, kodėl negali būti Upė?“ – šyptelėjo ji.

Kalbintos metrikacijos biurų darbuotojos pastebėjo, kad lietuviai itin pamėgo graikų dievus, ypač Atėnę.