Prokuroras nežino, ar bendrauti su dėl nusikalstamo susivienijimo teisiamu asmeniu yra etiška

A. Povilaitis
A. Povilaitis
  © LNK
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2014-12-17 12:12

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus trijų teisėjų kolegija ketvirtadienį tęs baudžiamosios bylos nagrinėjimą, kurioje Artūras Tamulionis, taip pat žinomas pravarde Karbonadas, kaltinamas sukūręs pavojingiausios organizuoto nusikalstamumo formos susivienijimą, tarptautiniu mastu veikusį prieš valstybės ekonominius pagrindus. Tuo metu penktadienį Generalinėje prokuratūroje posėdžiausianti Prokurorų etikos komisija spręs, ar pradėti nagrinėti Šiaulių apygardos vyriausiojo prokuroro Aivaro Povilaičio prašymą paaiškinti, ar bendrauti su nusikalstamo susivienijimo vadeivomis yra etiška.

Prokurorai ir nusikalstamas susivienijimas

Muitinės kriminalinė tarnyba (MKT) atlikusi ikiteisminį tyrimą, kuriam vadovavo ir jį kontroliavo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Justas Laucius, nustatė ir bendrovės „Metaloidas“ savininką Artūrą Tamulionį, žinomą kaip Karbonadas, kaltina sukūrus nusikalstamą susivienijimą, per kurį jis koordinavo Lenkijoje, Rusijoje ir Baltarusijoje veikusius bendrininkus ir organizavo itin didelės vertės cigarečių kontrabandą – į Lietuvą neteisėtai bandė įvežti cigarečių už beveik 2 mln. Lt (579 tūkst. Eur), deklaruodami, kad tai – mediena.

Baudžiamosios bylos nagrinėjimas bus tęsiamas ketvirtadienį Vilniaus apygardos teisme. Paskutinis teismo posėdis neįvyko. Paaiškėjo, kad šešėlinio pasaulio veikėjas ilgus metus puoselėjo įspūdingus ryšius aukščiausiuose sluoksniuose, ypač teisėtvarkoje.

Ryšių neigti neketinama

Buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) prie Finansų ministerijos viršininko pavaduotojas, o dabar Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Darius Alinskas dabar teigia nebeprisimenantis Karbonado.

„Pirmą kartą girdžiu tokį žmogų, kas jis per asmuo. Tai gali būti, kad daug esu girdėjęs, matęs, bet, kad būčiau bendravęs, kaip jūs čia teigiate, to tikrai negaliu pasakyti“, – ginasi Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras D. Alinskas.

Tačiau kitas aukštas prokuroras – paties generalinio prokuroro Dariaus Valio numylėtinis – Šiaulių apygardos vyriausiasis prokuroras Aivaras Povilaitis elgiasi įžūliau nei D. Alinskas. Generalinis prokuroras D. Valys regioninėje spaudoje A. Povilaičio vadovaujamą Šiaulių apygardos prokuratūrą yra pavadinęs savo atrama: „Kas jau kas, bet žinau, kad Šiaulių apygardos prokuratūra nedevalvuos pertvarkos idėjos.“

„Artūro Tamulionio kontrabandos byloje stebime jo ryšius būtent su įvairiais teisėsaugos pareigūnais ir politikais. Iki šios dienos niekas nepaneigė informacijos apie jo kontaktus su Šiaulių apygardos vyriausiuoju prokuroru Aivaru Povilaičiu. Būtent tas asmuo nesislėpdamas bendrauja su vyriausiuoju prokuroru tuo metu, kai jam Generalinė prokuratūra yra pareiškusi įtarimus“, – yra sakęs buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos viršininkas, Seimo narys Povilas Urbšys.

Neigti ir nesiruošia. Vietoje to jis kreipėsi į Prokurorų etikos komisiją, prašydamas „įvertinti, ar jo bendravimo su minimu asmeniu (Karbonadu – Alfa.lt) pobūdis galėtų būti vertinamas kaip netinkamas nepriekaištingos reputacijos ir/ ar etiško prokuroro elgesio požiūriu“. Pasirodo, kad D. Valio vadovaujamoje prokuratūroje jau savaime nebėra aišku, kad prokurorai neturėtų palaikyti ryšių su nusikalstamu pasauliu.

„Komisija į posėdį rinksis gruodžio 19 d. ir spręs, ar priimti A. Povilaičio kreipimąsi nagrinėti iš esmės“, – trečiadienį Alfa.lt sakė kadenciją baigiančios Prokurorų etikos komisijos pirmininkė Vida Ramanauskienė.

Karbonadas rūpinasi savais

Karbonado ryšiai su A. Povilaičiu tokie glaudūs, kad po vienos iš apklausų Generalinėje prokuratūroje jis savo prabangiame automobilyje nesislėpdamas tarėsi su Šiaulių apygardos vyriausiuoju prokuroru tiesiai po generalinio prokuroro D. Valio langais.

Kaltinamasis nusikalstamo susivienijimo organizavimu A. Tamulionis rūpindavosi, kad jo žmonės darytų karjerą ne tik prokuratūroje, bet ir įvairiose valstybės struktūrose. Pavyzdžiui, po to, kai iš VMI viršininko pavaduotojo pareigų buvo atleistas slaptas etatinis Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojas Saulius Trečekauskas, būtent Karbonadas rūpinosi jo teisine gynyba.

Ikiteisminio tyrimo metu Karbonadas taip pat atsisakė įvardyti ir savo ryšius Muitinėje, problemų išvengė ir vienas iš Vilniaus teismų vadovų, galimai talkinęs kaltinamiems kontrabandos vadeivoms.

Abejotini verslai ir aplinkosaugoje

Artimus ryšius su A. Tamulioniu palaikė ir aukšti Aplinkos ministerijos pareigūnai, kaip antai tuometis Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) vadovas, o dabar „Litgrid“ valdybos narys Rolandas Masilevičius, mat Karbonadas turi ir daug klausimų keliantį verslą padangų deginimo srityje.

VRAAD vadovo pareigas R. Masilevičius buvo priverstas palikti po to, kai tuometis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pradėjo domėtis jo neskaidria veikla. Tačiau po to, kai V. Mazuronis buvo išrinktas į Europos Parlamentą ir pasikeitė ministerijos vadovybė, ši grupė atgavo savo įtaką aplinkos apsaugos srityje.

Karbonadui priklausanti bendrovė „Metaloidas“, kaip juridinis asmuo, ir tuomečiai jo vadovai, kaip fiziniai asmenys, yra teisti už neapskaitytų atlyginimų mokėjimą vokeliuose. Jų skundai atmesti Aukščiausiojo Teismo sprendimu.

2007–2009 metais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) vykdė ikiteisminį tyrimą dėl dokumentų klastojimo, kai į rinką buvo išrašoma per daug dokumentų, atleidžiančių importuotojus nuo gaminio mokesčio. Pagal turimų įrenginių galingumą ir deklaruotą elektros energijos suvartojimą buvo aišku, kad „Metaloidas“ neperdirba tiek padangų, kiek deklaruoja. Tačiau ikiteisminis tyrimas tyliai buvo užgesintas. 

Šio straipsnio autorius yra Tomas Dapkus, viešoje erdvėje apkaltintas daręs politikams įtaką, kuri galimai nedera su žurnalisto etika. Alfa.lt iš „MG Baltic Media“ įsigijus žiniasklaidos grupei „Naujienų centras“ T. Dapkus šiame portale nebedirba.

Prokuroras nežino, ar bendrauti su dėl nusikalstamo susivienijimo teisiamu asmeniu yra etiška

A. Povilaitis