Butkevičius: ši Vyriausybė dirba skaidriausiai
Premjeras pasidžiaugė, kad dėl viceministrų keliama klausimų

Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius
  © Akvilė Petraitytė

Po trečiadienį vykusio Vyriausybės posėdžio premjeras Algirdas Butkevičius tvirtino, kad jo vadovaujamas ministrų kabinetas esą yra pats skaidriausias iš visų buvusiųjų.

„Šita Vyriausybė kaip tik dirba skaidriausiai, nes niekada nė vienoje Vyriausybėje nebuvo keliamas klausimas dėl viceministrų. Kol būsiu šitose pareigybėse, galiu pasakyti, kad, jeigu bet kuriam politikui, užimančiam pareigas Vyriausybėje ar ministerijoje, bus laikomasi atsakingumo, skaidrumo ir viešumo kriterijų“, – po Vyriausybės posėdžio teigė premjeras.

Jis taip pat dar nenorėjo komentuoti, kas galėtų pakeisti į Europos Parlamentą išvykusį buvusį aplinkos ministrą Valentiną Mazuronį ar į eurokomisarus deleguojamą sveikatos apsaugos ministrą Vytenį Povilą Andriukaitį. Esą pirmiausia pastarojo kandidatūrą dar reikia patvirtinti Seime šį ketvirtadienį.

Dėl „Chevron“ pasitraukimo nesigraužia

A. Butkevičius taip pat aiškino nesigailintis, kad iš Lietuvos galutinai pasitraukti nusprendė JAV energetikos kompanija „Chevron“, ketinusi vykdyti skalūnų dujų žvalgybą.

„Jokios įtakos mūsų planams nebus. Kaip žinote, Aplinkos ministerija jau rudenį yra įpareigota paskelbti konkursą dėl skalūninių dujų žvalgybos darbų atlikimo. Tikimės, kad iki konkurso paskelbimo visi įstatymo projektai, kas susiję su žvalgyba, bus priimti Seime. Nematau jokių problemų ateiti kompanijoms ir dalyvauti konkurse“, – vylėsi premjeras.

Grasino valdančiąją daugumą pavadinti kriminaline

Pagal Konstituciją, prisiekus naujam prezidentui Vyriausybė grąžina įgaliojimus. Anksčiau prezidentė D. Grybauskaitė teigė turinti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) sudarytą sąrašą, kuriame nurodyta, kokių šešėlių gali turėti įvairūs viceministrai. Tuomet valstybės vadovė pareiškė netvirtinsianti tų ministrų, kurių viceministrų pavardės yra vadinamajame juodajame sąraše.

Pasak prezidentės, sąrašas sudarytas pagal Kriminalinės žvalgybos įstatymą, kuris pirmą kartą naudojamas nuo 2013 m., kai pradėjo veikti. Šalies vadovės teigimu, valdančioji dauguma, remdamasi šiuo įstatymu ir informacija iš STT, turi galimybę apsivalyti.

„Jeigu to nebus padaryta, valdančiąją daugumą pavadinsiu kriminaline“, – paaiškino prezidentė.

Valdančiojoje koalicijoje prieš porą savaičių krito pirmoji juodojo sąrašo auka – „darbietis“ žemės ūkio viceministras Rytis Šatkauskas. Jis kreipėsi į teisėsaugos institucijas, prašydamas suteikti jam visą informaciją, kuria remiantis, viešojoje erdvėje skleidžiamos abejonės dėl jo darbo skaidrumo. Kartu su kreipimusi į teisėsaugą viceministras įteikė žemės ūkio ministrui V. Juknai atsistatydinimo raštą. Kiek vėliau pasitraukė ir teisingumo viceministras Saulius Stripeika.

Praėjusią savaitę valdančioji koalicija nusprendė, kad iki įgaliojimų gražinimo turės atsistatydinti visi viceministrai, o naujos jų komandos bus renkamos iš naujo tvirtinant ministrų kabinetą. Be to, premjeras A. Butkevičius nusileido D. Grybauskaitės reikalavimams teigęs, kad juodajame sąraše esantys viceministrai į buvusias pareigas iš naujo skiriami nebus.