Sakalausko vadovaujamos urėdijos: neveiksminga 44 mln. Lt kainavusi sistema ir dvejus metus trunkantis ikiteisminis tyrimas
Tarpuvaldžiu išsaugotas generalinio urėdo postas gali kainuoti 500 tūkst. Lt?

B.Sakalauskas (grokiškis.lt nuotr.)
B.Sakalauskas (grokiškis.lt nuotr.)
  © Archyvas
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2014-07-07 07:00

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) siūlo taikyti sankcijas Benjamino Sakalausko vadovaujamoms miškų urėdijoms, įgyvendinusioms dešimtis milijonų litų Europos Sąjungos paramos kainavusius projektus antžeminei automatinės miškų gaisrų stebėjimo sistemai diegti. Tuo metu Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje (FNTT), kuri pati purtoma korupcijos skandalų, toliau tęsiamas ikiteisminis tyrimas dėl šio neskaidraus pirkimo. Prieš tapdamas Europos Parlamento nariu, tuometis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis nepratęsė ilgamečio generalinio miškų urėdo B. Sakalausko kadencijos, tačiau pasinaudoję tarpuvaldžiu jį išgelbėjo socialdemokratai.

Siūlo išsireikalauti milijonus

Dar 2009 metais prasidėjęs dešimtis milijonų litų kainavęs miškų gaisrų stebėjimo sistemos pirkimas – teisėsaugos ir kontroliuojančių institucijų taikiklyje. Šiam projektui įgyvendinti buvo išmokėta 27 mln. Lt Europos Sąjungos paramos. Visas pirkimas siekia beveik 44 mln. Lt. Generalinė miškų urėdija anksčiau gyrėsi, kad šis projektas leis sutaupyti apie 2 mln. Lt kasmet. Tačiau tai tebuvo niekuo nepagrįsta savigyra.

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), pasikeitus jos vadovams, „nustatė pažeidimų ir nusprendė siūlyti Žemės ūkio ministerijai taikyti 25 proc. sankciją miškų urėdijoms, įgyvendinusioms projektus antžeminei automatinės miškų gaisrų stebėjimo sistemai diegti“. Tai sudarys beveik 7 mln. Lt ES paramos.

Pažeisti įstatymai

Tiek Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), tiek NMA nustatė daugybę įstatymų pažeidimų, vykdant šį pirkimą.

„Pažeidimų tyrimo metu nustatyta, kad, vykdant viešojo pirkimo sutartis, buvo pažeistos Viešųjų pirkimų įstatymo, Kaimo plėtros 2007–2013 metų programos administravimo taisyklių ir kitos nuostatos“, – sakoma NMA vadovo Eriko Bėronto pranešime.

Daugiau kaip prieš metus tuometis aplinkos ministras V. Mazuronis, gavęs VPT informaciją, kreipėsi į FNTT dėl šio viešojo pirkimo. Ikiteisminis tyrimas vyksta iki šiol.

„Vyksta tyrimas. Turėtų būti įtariamųjų“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė FNTT direktoriaus pavaduotojas Šarūnas Rameikis. Kas jie ir ar tokie iš tiesų yra, FNTT taip ir nepatikslino. Tačiau patiems FNTT vadovams dabar ne „iki Generalinės miškų urėdijos vadovų“, jie – FNTT direktorius generolas Kęstutis Jucevičius ir jo pavaduotojas pulkininkas Š. Rameikis – minimi galimo šantažo ir kyšio reikalavimo skandale. Anksčiau skelbta, kad tyrimas pradėtas dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo.

Sistema veikia tik iš dalies

FNTT pavedimu VPT, pasitelkusi nepriklausomus ekspertus, įvertino Generalinės miškų urėdijos ir šį pirkimą laimėjusios UAB „Telekontos“ sutarties bei jos pagrindu su 24 miškų urėdijomis atskirai sudarytų sutarčių pagrindu diegiamą sistemą.

Atliekant ekspertinį tyrimą, kuris pateiktas ikiteisminiam tyrimui, nustatyta, kad „sistemos veikimas tik iš dalies tenkina viešojo pirkimo dokumentų techninėse specifikacijose nurodytus funkcionalumo reikalavimus“. Paaiškėjo, kad dienos metu sistemos veikimas tenkina pagrindinius gaisro židinio aptikimo reikalavimus, tačiau sistema itin dažnai (200 ir daugiau kartų) reaguoja ir į kitus su realiais gaisro židiniais nesusijusius faktorius, pvz., rūką, dulkes, automobilių žibintus. Tačiau nakties metu „sistemos neaptinka gaisro židinio, nors tokia sąlyga nurodyta techninėse specifikacijose“. Be to, „sistemos nakties metu išjungiamos ir neveikia, nors turėtų veikti 24/7 režimu“.

„Bandymai parodė, kad neveikia taip, kaip turėtų veikti. Tačiau, matyt, tai susiję su vadovais ir ši sritis apskritai, matyt, turi kažkokią ypatingą „apsaugą“, nes nejuda tyrimai“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė.

Naujas senas urėdas

Nepaisant stipraus politinio spaudimo, darbą baigiantis aplinkos ministras V. Mazuronis, kuris tapo Europos Parlamento nariu, nepratęsė generalinio miškų urėdo B. Sakalausko kadencijos, kuri baigėsi liepos 1 d. Ministras taip pat atsisakė jį skirti pavaduotoju ir pavesti laikinai eiti pareigas iki bus paskirtas naujas generalinis urėdas.

Suinteresuoti asmenys buvo galimai skyrę 500 tūkst. Lt atlygį už B. Sakalausko perskyrimą.

Tačiau birželio 26 dieną V. Mazuronis atsistatydino ir pasinaudodami tarpuvaldžiu (naujasis aplinkos ministras bus paskirtas ne anksčiau liepos 12 dienos) socialdemokratai B. Sakalauską paskyrė generalinio miškų urėdo pavaduotoju ir laikinuoju vadovu. Generalinio miškų urėdo pareigas B. Sakalauskas eina net nuo 1997 metų.

„Ir kas čia tokia per pozicija (postas – Alfa.lt), kad spaudoje įvardijamos jos kainos didesnės nei energetikos viceministro“, – socialiniuose tinkluose klausė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Andrius Mazuronis.

Kaip B. Sakalausko lobistai Seime įvardijami Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas socialdemokratas Bronius Bradauskas, Seimo Aplinkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Algimantas Salamakinas, Seimo vicepirmininkas „tvarkietis“ Kęstas Komskis, buvęs žemės ūkio ministras konservatorius Kazys Starkevičius, Seimo narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys ir kiti.

Tiesa, Alfa.lt pats paskambinęs Seimo Aplinkos komiteto pirmininkas A. Salamakinas tikino, kad pasisako už tai, jog „B. Sakalauskas būtų keičiamas“.