Po susitikimų su 14 ministrų Grybauskaitė linkusi kautis
Buvęs Adamkaus patarėjas: prezidentas drausdavo prasižioti, jei matydavo neteisinį precedentą

A.Butkevičius ir D.Grybauskaitė
A.Butkevičius ir D.Grybauskaitė
  © Fotodiena.lt

Antrąją kadenciją pradėsiančios prezidentės Dalios Grybauskaitės inauguraciją paženklins auganti politinė įtampa. Mažiau nei per mėnesį susitikusi su visais Vyriausybės nariais, D. Grybauskaitė negailėjo skambios kritikos netgi savo akimis ir ausimis valdančiojoje koalicijoje vadinamam teisingumo ministrui Juozui Bernatoniui. Galiausiai priešintis ėmė ir patys parlamentinės daugumos lyderiai.

Formali politinių viršūnėlių konflikto priežastis – aistros dėl Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) prezidentei ir premjerui Algirdui Butkevičiui pateikto juodojo sąrašo, kuriame nurodyta, kokių šešėlių gali turėti įvairių ministerijų viceministrai. Kalbama, kad STT įvairių šešėlių galėjo mesti net ant devynių šešioms ministerijoms priklausančių viceministrų.

Užsimojo prieš Darbo partiją

Susitikimų su prezidente metu smarkiausiai nuo D. Grybauskaitės kliuvo Darbo partijos deleguotam žemės ūkio ministrui Vigilijui Juknai. Beje, dėl šios ministerijos kovota ir 2012 m., kai buvo atmesti net keli iš Darbo partijos siūlytų pretendentų į ministrus. Nors tąsyk prezidentei į šį postą pavyko pasodinti akademiką V. Jukną, anksčiau siūlyti pretendentai – Rytis Šatkauskas ir Mindaugas Kuklierius – kaipmat tapo jo pavaduotojais.

Šįkart šie politikai galimai atsidūrė STT sudarytame juodajame sąraše, o, kilus politinei įtampai, R. Šatkauskas atsistatydino. Tačiau ypač nepavydėtina turėtų būti M. Kuklieriaus padėtis – Žemės ūkio ministerijoje jis dirbo dar konservatorių vyriausybės laikais, tačiau vėliau, po Seimo rinkimų pasikeitus valdančiajai daugumai, perbėgo į Darbo partijos pusę, o dabar gali likti be jokio svarbaus posto. Beje, prieš perbėgdamas pas konservatorius politikas darbavosi šiuo metu itin menku populiarumu pasižyminčioje Liberalų ir centro sąjungoje.

Juodajame sąraše taip pat figūruoja ir likę du žemės ūkio viceministrai. Tai – kalinių balsų pirkimo skandale pagarsėjusi ir tąsyk iš Seimo išmesta „darbietė“ Živilė Pinskuvienė bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguota Leokadija Počikovska. Anksčiau ši politikė ne vienus metus buvo Vilniaus rajono mere, o 2004–2008 m. dirbo Seime, kur susipyko su LLRA vadovu Valdemaru Tomaševskiu dėl esą šio polinkio į vienvaldiškumą. Tiesa, ketvirtadienį LLRA frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė teigė iš D. Grybauskaitės girdėjusi, kad prezidentė neturi priekaištų L. Počikovskajai.

Visgi ankstesnes kalbas sustiprino trečiadienį vykęs D. Grybauskaitės susitikimas su V. Jukna, po kurio prezidentės vyriausiasis patarėjas ekonomikos klausimais Nerijus Udrėnas skambiai pareiškė, kad Žemės ūkio ministerijoje kyla daugiausiai problemų dėl neskaidriai skirstomos Europos Sąjungos paramos, žvejybos kvotų ir neskaidrių konkursų. Nė vienam iš kitų kviestų ministrų D. Grybauskaitė neišreiškė tokių skambių priekaištų.

Dėmesys Pavalkiui

Dėl neskaidrumo kliuvo ir Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujančiam Darbo partijos siųstam Dainiui Pavalkiui. Per šio apsilankymą prezidentūroje birželio 19 d. D. Grybauskaitės vyriausioji patarėja Virginija Būdienė tvirtino, kad egzistuoja tendencija neskaidriai skirti kai kurių profesinių mokyklų vadovus. Tiesa, nei D. Pavalkis, nei prezidentūroje lyderystės imtis raginta socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, nei nuosaikiai S. Daukanto aikštėje priimtas kultūros ministras Šarūnas Birutis iš prezidentės priekaištų dėl viceministrų neišgirdo.

Visgi tuo „darbiečių“ nemalonumai nesibaigė. Žiniasklaidoje skelbiama, kad į prezidentūros nemalonę gali būti pakliuvusi „darbiečių“ deleguota energetikos viceministrė Žydrūnė Juodkienė. Pastaroji anksčiau dirbo su prezidentės kritikuotu koncernu ICOR siejamoje „Vilniaus energijoje“.

Negana to, birželio gale Liberalų sąjūdžio politikas Gintaras Steponavičius tvirtino, kad užkulisiuose kalbama, jog Energetikos ministerijoje vienam iš koalicijos partnerių priklausantis postas buvo parduotas už 250 tūkst. Lt. Esą toks sandėris įvyko dalyvaujant vienai įmonių grupei, kuri turi ilgalaikius interesus šilumos ūkio sektoriuje. Žiniasklaidoje teigta, kad tai galėtų būti Ž. Juodkienės pareigos.

Su „tvarkiečiais“ – dvilypiai ryšiai

Susitikusi su partijos „Tvarka ir teisingumas“ deleguotais ministrais D. Grybauskaitė stipriausiai puolė vidaus reikalų ministrą Dailį Alfonsą Barakauską, nurodžiusį formuojant komandą užtikrinti skaidrumo, reputacijos ir profesionalumo reikalavimus. Su tokiomis sąlygomis sutiko ir pats politikas. Teigiama, kad į juodąjį sąrašą gali būti patekęs „tvarkiečių“ viceministras Algimantas Juocevičius, atsakingas už vietos savivaldos, valstybinės regioninės politikos ir tarpregioninio bendradarbiavimo bei valstybės tarnybos politikos sritis.

Nors susitikusi su kitu „tvarkiečiu“, aplinkos ministro portfelį išmainiusiu į europarlamentaro kėdę Valentinu Mazuroniu, D. Grybauskaitė pažėrė kur kas mažiau kritikos, tačiau, atrodo, jųdviejų susitikime buvo subrandintas kitas planas – keisti ne tik „apsijuodinusius“ viceministrus, tačiau ir pernelyg ilgai užsisėdėjusius žemesnės grandies ministerijų valdininkus. Baigdamas kadenciją ministras netikėtai nusprendė nepratęsti pareigų net devyniems savo vadovaujamos ministerijos vadovams, tarp jų – ir įtakingam generaliniam urėdui Benjaminui Sakalauskui. Visgi praėjusią savaitę laikinai aplinkos ministru esantis socdemų susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius „pataisė“ V. Mazuronio sprendimą – B. Sakalauskas tapo generalinio urėdo pavaduotoju ir laikinuoju generaliniu urėdu.

Beje, nepaisant draugiško prezidentės ir V. Mazuronio pasikalbėjimo, šalies vadovei pateiktame sąraše yra ir „tvarkiečių“ siųstas aplinkos viceministras Almantas Petkus, atsakingas už atliekų tvarkymą. Dar viena juoda „tvarkiečių“ pavardė – finansų viceministras Vytautas Galvonas, galimai itin mažomis palūkanomis paėmęs paskolą iš lažybų bendrovės, nors pats kuruoja daug aistrų keliantį azartinių lošimų verslą.

Prezidentės numylėtinis liko kvailio vietoje?

Nors prezidentūroje lankėsi visi septyni socialdemokratų ministrai, daugumą jų prezidentė priėmė ganėtinai draugiškai. Tiesa, susitikime su finansų ministru Rimantu Šadžiumi ji pažėrė kritikos Valstybinei mokesčių inspekcijai, kurios vadovo kadencijos ministras vėliau nusprendė nepratęsti, o krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui nurodė didinti gynybos finansavimo tempą. Vis dėlto panašu, kad J. Bernatonis, kuris vadinamas prezidentūros akimis ir ausimis, po pokalbio su šalies vadove nebuvo geros nuotaikos. Klausinėjamas apie savo pavaduotojų likimą, jis sutriko ir nepanoro detaliau atsakyti į užduotus klausimus. Tuo metu viešojoje erdvėje kalbama, kad juodajame D. Grybauskaitei pateiktame sąraše atsidūręs ir socdemų deleguotas teisingumo viceministras, buvęs pasieniečių vadas Saulius Stripeika.

Kaip tokiose situacijose elgėsi V. Adamkus?

Pati D. Grybauskaitė ryžtingai konfrontacijai buvo nusiteikusi nuo pat pradžių. Ji pažadėjo, kad ketina netvirtinti tų ministrų, kurie neatsikratys šešėlių turinčiais pavaduotojais, o, jei valdantieji jai atsisakys paklusti, pavadins juos kriminaline dauguma. Šią savaitę D. Grybauskaitė pridūrė, kad gavusi teisėsaugos informaciją privalo vykdyti prevenciją ir užkirsti kelią valstybės lėšų grobstymui.

Kita vertus, buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjų grupės vidaus politikos klausimais vadovas Lauras Bielinis naujienų portalui Alfa.lt kalbėjo, kad analogišką informaciją specialiosios tarnybos ant stalo klodavo ir V. Adamkui, tačiau šis elgdavosi kitaip nei D. Grybauskaitė.

„V. Adamkus, kada gaudavo tokius pranešimus, o jam ir Valstybės saugumo departamentas, ir STT dažnai ant stalo padėdavo įvairiausias apžvalgas, pirma, ką jis darydavo, aiškindavosi su mūsų teisininkais, kaip, kokia eiga turi vykti tolimesnis vieno ar kito klausimas sprendimas. Ir teisininkai neišvengiamai pasakydavo, kad jis, kaip politikas ir prezidentas, neturi teisės ir galimybės įsiterpti į šį teisinį procesą. Į jį gali įsiterpti tik tos, oficialiai apibrėžtos ir turinčios labai aiškius įgaliojimus teisinės institucijos – prokuratūra, teismai, tyrimų tarnybos ir pan. V. Adamkaus funkcija būdavo tiesiog paspartinti tuos tyrimus.

Jeigu tai iš tikrųjų aktualu, susieta su žmogumi ar kokia įmone, tai prezidentas pakalbėdavo su tais pačiais prokuratūros atstovais ir paprašydavo, kad, jei tai įmanoma, procesas būtų paspartintas, nes situacija to reikalauja. Bet ne daugiau. Ir dažnai būdavo atsakoma, kad vyksta procedūra, bet tyrimo dėl vienų ar kitų priežasčių neįmanoma paspartinti. O šiuo atveju prezidentė veikia ne teisiniu, o viešųjų ryšių lygmeniu. Ji išviešina problemą ir gina jos akcentą tarsi sakydama, kad vis vien padarys tvarką. V. Adamkus kategoriškai vengdavo ir drausdavo mums net prasižioti, jei kažkur matydavosi, kad mes sukursime neteisinį precedentą“, – teigė buvęs V. Adamkaus komandos narys.

Grybauskaitė pradėjo rinkimų kampaniją?

L. Bielinis tvirtino, kad D. Grybauskaitė savo pareiškimais veikiausiai jau orientuojasi į 2015 m. pradžioje vyksiančius savivaldybių tarybų rinkimus.

„Prezidentė jau užsiminė apie artėjančius rinkimus: čia pat savivaldos rinkimai, o vėliau ir Seimo. Galbūt ji tokiu būdu bando dabartinės valdančios daugumos politinių partijų įvaizdį ir ypač socialdemokratų, kurie dominuoja vidaus politikoje“, – svarstė politologas.

Jis teigė, kad valdantieji veikiausiai tiesiogiai nereaguos į D. Grybauskaitės pareiškimus, tačiau tam tikrų pokyčių galima laukti, jei specialiosios tarnybos iš tikrųjų pateiks nepalankias išvadas viceministrų atžvilgiu.

„Valdantieji nepasiduos tiesiogine prasme, t. y. į prezidentės žodžius nebus atsakyta veiksmu. Nekaltumo prezumpcija bus išlaikyta, bet pats tyrimas teisinių institucijų lygmenyje tyrimas bus padarytas. Jame bus padarytas nuosprendis ar išvada, į kurią atsirėmę valdančiosios daugumos atstovai ir darys savo sprendimus. Todėl keli ministrai jau pasakė, kad jie lauks tyrimų išvadų ir pabaigos. Skubėti šiuo atveju – tai daugiau sulaužyti nei pataisyti“, – reziumavo politologas.

Po susitikimų su 14 ministrų Grybauskaitė linkusi kautis

A.Butkevičius ir D.Grybauskaitė
+12