Grybauskaitės ir Juknos susitikime – kaltinimai protekcionizmu ir neskaidriai skirstomomis lėšomis
Jukna prakalbo, kada atsistatydintų, atnaujinta 12.11

Virgilijus Jukna
Virgilijus Jukna
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pasikvietė Darbo partijos deleguotą žemės ūkio ministrą Vigilijų Jukną. Tai paskutinis ministrų kabineto narys, kurį antrai kadencijai perrinkta šalies vadovė kviečiasi pokalbiui. Anksčiau kalbėta, kad šalies vadovei gali kliūti visi V. Jukną pavaduojantys žemės ūkio viceministrai, kurių atsistatydinimo ji ketina reikalauti.

Susitikimo rezultatus pristatė prezidentės vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas, metęs kaltinimus V. Juknos ministerijai neskaidrumu ir nepotizmu.

„Žemės ūkio ministerija yra viena iš tų ministerijų, dėl kurių veiklos skaidrumo ir politizavimo kyla daugiausia problemų. Viešoje erdvėje reiškiamos abejonės dėl galimai neskaidriai skirstomos ES paramos ir žvejybos kvotų, nesąžiningų konkursų į ministerijai pavaldžių įmonių vadovų postus, su politikais susijusių įmonių protegavimo. Pasak prezidentės, ministras turi prisiimti atsakomybę ne tik už efektyviai funkcionuojantį žemės ūkio sektorių, bet ir už skaidrią ministerijos veiklą. Ministro pareiga ir atsakomybė užtikrinti Lietuvos žemės ūkio sistemos skaidrumą. Nepotizmas, protekcionizmas, neskaidriai skirstomos lėšos ir vykdomi konkursai griauna žmonių pasitikėjimą valstybe, daro didelę žalą ne tik šalies žemės ūkiui, bet ir žmonėms. Ministras privalo nedelsdamas imtis visų priemonių ydingai padėčiai ištaisyti, užtikrinti, jog ministerijoje ir jai pavaldžiose įmonėse dirbtų neabejotinos reputacijos, sąžiningi žmonės, nesaistomi jokių korupcinių ryšių“, – tvirtino patarėjas.

Jis aiškino, kad, pasak D. Grybauskaitės, beveik pusę visos Lietuvai skirtos ES paramos – beveik 18 milijardų Lt – sudaro lėšos, skirtos žemės ūkiui.

„Ministras privalo užtikrinti, kad ši parama būtų skirstoma sąžiningai ir europiniai pinigai realiai pasiektų Lietuvos žemdirbius, o ne nusėstų interesų grupių ar partinėse kišenėse. <...> Tų pinigų skirstymo mechanizmas neturi kelti jokių abejonių ir turi būti aiškus, skaidrus, nepolitizuotas ir užtikrinantis geriausią tų pinigų panaudojimą“, – kalbėjo N. Udrėnas.

Galiausiai jis užsiminė apie žvejybos kvotų skirstymo Baltijos jūroje problemas, kur esą proteguojama viena įmonė, kurios pavadinimo patarėjas neatskleidė.

„Prezidentė taip pat pabrėžė, jog Lietuvos teismų neteisėta pripažinta žvejybos kvotų Baltijos jūroje skirstymo praktika, kurios metu proteguojama viena įmonė, prieštarauja valstybės interesams ir privalo būti kuo greičiau sustabdyta“, – sakė N. Udrėnas.

Jukna prakalbo, kada atsistatydintų

Pats V. Jukna buvo linkęs sutikti su prezidentės išsakyta kritika ir žadėjo taisytis. Jis netgi teigė, kad, paaiškėjus aiškiems neskaidrios veiklos faktams, atsistatydintų.

„Aš, kaip žemės ūkio ministras, irgi esu už tai, kad visa veikla vyktų skaidriai. <...> Šiandien dėl neskaidrios veiklos gal ir nebuvo labai konkrečių pasakymų. Bet, jeigu būtų, tai taip (traukčiausi – Alfa.lt past.)“, – užsiminė ministerijos vadovas.


Viceministrų klausimas „sprendžiamas“

Paklaustas, ar ketina keisti savo viceministrų komandą, V. Jukna teigė, kad, jo nuomone, viceministrai dirba gerai, o šiuo metu kaitos klausimas sprendžiamas.

„Šiuo metu šitas klausimas sprendžiamas“, – teigė politikas.

Jis tvirtino, kad, norint prisiimti atsakomybę dėl prezidentės kaltinimų, reikėtų detaliai įvardyti, kokie konkretūs atvejai turimi galvoje.

„Tiesiog reikėtų konkretizuoti, kokie skandalai, apie kokius kalbame ir kokio lygio. Kai kurie gal pernelyg sureikšminti. Jei turite kažką omenyje, reikia įvardinti konkretų atvejį. Visada yra kreipiamasi į specialiąsias tarnybas, kurios gauna išvadas dėl tam tikrų veikų, ir, jei tose išvadose nėra pateikiama jokios neigiamos informacijos arba ateina, kaip pavadinus, baltas tuščias lapas ir pasakyta, kad nėra jokios neigiamos informacijos, tai tada kyla klausimas, apie kokį skandalą kalbame. Iš kitos pusės vyko patikrinimai, ir Valstybės tarnybos departamentas tikrino kai kuriuos konkursus, o pažeidimų nerasta, bet, kaip jau minėjau, esu už tai, kad konkursai vyktų skaidriau“, – vylėsi V. Jukna.

Jis taip pat kalbėjo, kad neketina keisti jau paskirtų Nacionalinės mokėjimo agentūros ir Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos vadovų.

„Keisti įmanoma viską, kas dirbs neprofesionaliai ir neskaidriai. Šiai dienai neturiu jokių oficialių pareiškimų, kreipimųsi dėl minėtų pareigūnų. Dėl šių pareigūnų konkursų buvo atlikti tyrimai, tikrino ir Valstybės tarnybos departamentas, o po to, pagal tvarką, kreiptasi į specialiąsias tarnybas. Visos šios instancijos nepateikė jokių blogų išvadų“, – sakė politikas.

Grasino valdančiąją daugumą pavadinti kriminaline

Pagal Konstituciją, prisiekus naujam prezidentui, Vyriausybė grąžina įgaliojimus. D. Grybauskaitė anksčiau sakė iki inauguracijos liepos 12 dieną ketinanti susitikti su visais ministrais. V. Jukna – paskutinis pas D. Grybauskaitę lankęsis ministras.

Anksčiau prezidentė teigė turinti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) sudarytą sąrašą, kuriame nurodyta, kokių šešėlių gali turėti įvairūs viceministrai. Tačiau šį pirmadienį D. Grybauskaitė pareiškė netvirtinsianti tų ministrų, kurių viceministrų pavardės yra vadinamajame juodajame sąraše.

Pasak prezidentės, sąrašas sudarytas pagal Kriminalinės žvalgybos įstatymą, kuris pirmą kartą naudojamas nuo 2013 m., kai pradėjo veikti. Šalies vadovės teigimu, valdančioji dauguma, remdamasi šiuo įstatymu ir informacija iš STT, turi galimybę apsivalyti.

„Jeigu to nebus padaryta, valdančiąją daugumą pavadinsiu kriminaline“, – paaiškino prezidentė.

Valdančiojoje koalicijoje prieš porą savaičių krito pirmoji juodojo sąrašo auka – „darbietis“ žemės ūkio viceministras Rytis Šatkauskas. Jis kreipėsi į teisėsaugos institucijas, prašydamas suteikti jam visą informaciją, kuria remiantis viešojoje erdvėje skleidžiamos abejonės dėl jo darbo skaidrumo. Kartu su kreipimusi į teisėsaugą viceministras įteikė žemės ūkio ministrui V. Juknai atsistatydinimo raštą.

Tuo metu žiniasklaidoje kalbėta, kad juodajame sąraše gali būti atsidūrę ir likę trys žemės ūkio viceministrai – kalinių balsų pirkimo skandale figūravusi Živilė Pinskuvienė, taip pat Leokadija Počikovska ir Mindaugas Kuklierius.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra teigęs, kad kol kas nėra aišku, kiek viceministrų bus pakeista, nes artimiausiu metu su ministrais numatoma kalbėtis ne tik apie viceministrus, kurių pavardės paminėtos juodajame sąraše, bet ir apie kitų viceministrų kompetenciją.

Grybauskaitės ir Juknos susitikime – kaltinimai protekcionizmu ir neskaidriai skirstomomis lėšomis

Virgilijus Jukna
+1