Vėžiu sergančioms moterims – madingi galvos apdangalai

Madų šou Onkologijos institute
Madų šou Onkologijos institute
  © Fotobankas
Jurga Gaidytė | Alfa.lt
2008-10-22 19:31

Krūties vėžys – ne vieną moterį kamuojanti liga. Dažnai jos gydymui tenka atlikti chemoterapijas, per kurias netenkama plaukų. Toks išvaizdos pasikeitimas trikdo ne vieną ligonę. Neseniai šią klastingą ligą nugalėjusi garsi šalies liaudies dainų atlikėja Veronika Pavilionienė sugalvojo padėti likimo piršto paliestoms dailiosios lyties atstovėms. Ji paskatino Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kostiumo dizaino katedros studentes sukurti galvos apdangalų kolekciją, skirtą vėžiu sergančioms moterims.

Naujoji apdangalų kolekcija trečiadienį dienos šviesą išvydo Vilniaus universiteto Onkologijos institute. Ją pristatė pačios darbų autorės.

reklama

„Nereikia bijoti dėvėti vienų ar kitų galvos apdangalų. Pati sirgau šia sunkia liga, dėvėjau kepuraites ir nebesidroviu jomis pasipuošus išeiti į gatvę. Bet ne visada tai, kas priimtina man, priimtina ir kitoms. Visos esame skirtingos, turime baimių, drovimės“, – sakė V. Pavilionienė.

Atlikėja pasakojo, kad užklupus ligai ir pamačius, jog praranda vis daugiau plaukų, ilgai nelaukė ir nusiskuto galvos plaukus. Tą padaryti jai padėjo vyras ir dukra. Anot V. Pavilionienės savo plikos galvos ji nesidrovėjo: „Kartais pamiršdavau, kad esu plika. Prisimenu, kai besiruošiant dideliam koncertui per repeticijas nebeslėpdavau galvos po kepure. Manau, kad svarbiausia save priimti tokį, koks esi. Juk teisybę žmonės sako, kad nuo likimo nepabėgsi“.

VDA Kostiumo dizaino katedros dėstytoja, docentė Danguolė Brogienė džiaugėsi, kad pirmą kartą buvo išreikšta mintis, kai studentai drabužius kūrė ne tik sveikiems, bet ir gana subtilaus momento paliestiems žmonėms.

„Manau, kad daugelis ligonių tiesiog neiškenčia aplinkinių žvilgsnių, psichologinės įtampos matydami besikeičiančią savo išvaizdą. Ne visiems tokie pokyčiai priimtini, tad ši idėja buvo tarsi paskatinimas prisidėti prie sunkios ligos ištiktų moterų gerovės. Juk net ir sergant galima atrodyti originaliai“, – teigė D. Brogienė.

Anot Dizaino katedros dėstytojos, studentės, gavusios kiek neįprastą užduotį, šiek tiek sunerimo, nes daugelį jų užvaldė dviprasmiški jausmai. Dviprasmiškumą kaip mat išsklaidė pokalbis su gydytoja, kuri studentėms plačiau papasakojo apie ligą. Vėliau meno kūrinių autorės sukūrė tokias kepures, kurias skirtų ir sveikoms moterims.

D. Brogienė priminė, kad užsirišti skarelę yra net 50 būdų. Anot jos, skarelė nebūtinai turi būti rišama tik ant galvos, ji žmogų gali puošti perrišta ir ant kitų kūno vietų. Moteris teigė, kad labai madinga skarelę susegti įvairiomis segėmis, žiogeliais ir nebijoti eksperimentuoti.

VDA studenčių sukurtų galvos apdangalų kolekcijos nuotraukos puoš Vilniaus universiteto Onkologijos instituto sienas, o visos ten besigydančios pacientės galės pasinaudoti puikiomis jaunųjų dizainerių idėjomis.

Nors diagnostikos metodai ir gydymo naujovės kasdien tobulėja, Lietuvoje ir visame pasaulyje krūties vėžys išlieka dažniausia moterų piktybine liga. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų ir kol kas ši liga išlieka dažniausia moterų mirties priežastimi.

Vėžiu sergančioms moterims – madingi galvos apdangalai

Madų šou Onkologijos institute
+2