Populiariausios specialybės: medikai ir IT specialistai darbo turės visada

Darbas
Darbas
  © Photos.com

Sparčiai augusi šalies ekonomika išgyvena sunkius laikus. Visą pasaulį sukausčiusi ekonominė krizė ir infliacijos augimas smarkiai paveikė Lietuvos darbo rinką. Tai sąlygoja darbo vietų ir darbo apimčių mažinimą. Nuo šių metų pradžios Lietuvos darbo biržoje užregistruota beveik 130 tūkst. bedarbių asmenų. 40 proc. iš jų – kvalifikacijos neturintys gyventojai ir studentai. Tad kokią profesiją rinktis ar į kokią persikvalifikuoti, kad netektų minti darbo biržos slenksčio?

Krizė reguliuoja paklausą

reklama

Pasak darbo ir karjeros portalo Manager.lt vadovo Aro Mileškos, sunku nustatyti, kokia susidariusi situacija ir kiek realiai yra darbo ieškančių specialistų, bet pripažįsta, kad lėtėjanti šalies ekonomika daro įtaką profesijų populiarumui.

Dabar sunkus laikas statybų sektoriaus darbuotojams. Anot Mileškos, susidariusi padėtis – tragiška. Bendrovės atleidžia nemažai darbuotojų, todėl šios srities specialistai (statybininkai, dailidės, mūrytojai ir kt.) vis dažniau palieka Lietuvą ir išvažiuoja į užsienį, todėl itin paklausūs tapo buto apdailos meistrai.

Šiuo metu rekalingi paklausūs išlieka rinkodaros ir pardavimų specialistai, bet ir reikalavimai šiems darbuotojams, palyginus su ankstesniais metais, pakilo: anksčiau vieni pagrindinių reikalavimų buvo komunikabilumas, estetinė išvaizda ir darbas kompiuteriu. „Esant tokiai ekonominei situacijai šalyje, pranašumu tapo gera orientacija rinkoje“, – sakė Manager.lt vadovas.

Medikai ir IT technologai darbo turės visada

Yra kelios specialybės, kurių atstovai gali būti ramūs, kad darbo turės visada. Viena jų – medicina. Kaip sakė minėtos agentūros vadovas, ši specialybė bus paklausi visada, tik bėda ta, kad ne kiekvienas šį darbą gali dirbti.

Taip pat iš populiariausiųjų sąrašo nedings ir informacinių technologijų specialybė: „Prieš porą metų beveik kiekvienas pastatas turėjo savo interneto svetainę, bet manau, kad jų mažės, nes išlaikyti portalą kainuoja nemažai“, – teigė Mileška.

Specialistų atliktų tyrimų metu nustatyta, kad šios srities žinovų nemažės, nes technologijų amžiuje žmonių vietą užimant kompiuteriams, virtualiai erdvei valdyti reikės vis daugiau informacinių technologijų specialistų.

Lietuvos darbo biržos ir Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu viena iš paklausiausių kvalifikuotų darbininkų specialybių yra vairuotojas. Bet situacija dviprasmiška, nes tuo pačiu metu, paveikti ekonominio sąstingio, vežėjai mažina darbuotojų skaičių – vairuotojai vis dažniau netenka darbo. „Mano žiniomis, šiemet darbo neteko kas antras vairuotojas“, – blogėjančią padėtį konstatavo A. Mileška.

Algų mažėjimas – pernelyg išpūstas burbulas

Vienas didžiausių kriterijų renkantis specialybę yra atlyginimas. Pasak Manager.lt vadovo, atlyginimai nėra jau tokie tragiški – savo srities specialistas ir žinovas uždirba tikrai gerus pinigus. Jei ne, galima ieškoti panašaus darbo, kur uždarbis atitiktų reikalavimus. „Gerai dirbantys statybininkai, net per šią ekonominę krizę, uždirba tikrai daug“, – teigė vadovas.

Prieš keletą metų itin populiariomis laikytos teisininko, vadybininko, žurnalisto profesijos yra nebe tokios paklausios, mat specialistų daug, o darbo pasiūla maža.