Dešimt įspūdingiausių pabėgimų iš kalėjimo

Nr. 10: Johno Dillingerio pabėgimas iš apygardos kalėjimo. Kovo 3, 1934, Indianos valstija
Nr. 10: Johno Dillingerio pabėgimas iš apygardos kalėjimo. Kovo 3, 1934, Indianos valstija
Alfa.lt
2008-08-09 00:01

Pabėgimas iš kalėjimo retai sukelia susižavėjimą. Kol apie tai skaitote detektyviniame romane, herojaus nekaltumas žinomas jau iš anksto. Kalta čia būna sistema, o herojaus ištrūkimas pateikiamas kaip saldi teisingumo pergalė. Realybė retai panaši į šį scenarijų, bet tikrasis pabėgimas pritraukia ne ką mažesnį visuomenės susidomėjimą.

Askmen.com sudarė dešimties įspūdingiausių kalėjimo pabėgimų sąrašą, kurio kriterijai yra šie:

- Kokio lygio buvo kalinys ir kalėjimas
- Kaip buvo užtikrinamas kalėjimo saugumas
- Pabėgimo metodo išmoningumas ir drąsumas

Be šių trijų kriterijų svarbus yra pabėgėlių likimas. Kitaip sakant, kaip ilgai slapstėsi (ar tebesislapsto) ištrūkusieji ir kaip intensyviai jie yra medžiojami. Pavyzdžiui, pabėgimas iš Sobiboro kalėjimo buvo gyvybės ir mirties klausimas, bet mažiau nei po dvejų metų Nacių partija, vadovavusi kalėjimui, išnyko, tad pabėgėlių niekas nebeieškojo. Taip niekad negalėtų nutikti Airijos Respublikos Kariuomenės (separatistinės organizacijos IRA) kareiviams, kurių sėkmė bėgant iš kalėjimo ir besislapstant yra tikriausiai neprilygstama.

Nr. 10: Johno Dillingerio pabėgimas iš apygardos kalėjimo. 1934 kovo 3, Indianos valstija

Bankų plėšiko Johno Dillingerio ištrūkimas iš itin gerai apsaugoto kalėjimo vadinamas legendiniu. Pasakojama, kad Dillingeris pasinaudojo iš medžio drožtu ginklu,kad prasiveržtų pro sargybinius, tada neįtikėtinai įžeidė šerifą pavogdamas jo automobilį ir juo išvažiavo į Ilinojaus valstiją.

Jei jam rodėsi, kad tai bus pritrenkiamai juokinga, jis buvo teisus, bet kirsti valstijų sienas vogtu automobiliu tuomet buvo federalinis nusikaltimas – kur kas rimčiau, nei plėšti bankus.

Nusikaltėliui ant kulnų ėmė lipti FTB ir po penkių mėnesių persekiojimo jis žuvo.

Nr. 9: Ištrūkimas iš Libio kalėjimo. 1864 vasario 9–10, Virdžinijos valstija

Pabėgimas iš kalėjimo per Amerikos pilietinį karą buvo dažnas reiškinys, tačiau stambiausias ir sėkmingiausias to laiko pabėgimas – 109 Sąjungos karo belaisvių iškastas tunelis iš konfederatams priklausiusio Libio kalėjimo. Visi pabėgėliai buvo pareigūnai – pulkininkai, leitenantai, majorai, generolai, brigados vadai – ir visi buvo įtraukti į jo planavimą. Iš viso išsigelbėjo 59 karo belaisviai, visi jie sėkmingai pasiekė Sąjungos ribas.

Nr. 8: Didysis išsigelbėjimas. 1944 kovo 24, Lenkija

Įmantrus pabėgimas iš Nacių konclagerio Luft III minimas iki šiandien. Per šį sudėtingą, talentingą ir kruopštų pabėgimą išsigelbėjo 76 karo belaisviai, kurie išsikasė net tris itin ilgus požeminius tunelius. Taip buvo išvengta pavojaus, jei vienas ar du tuneliai būtų pastebėti. Šie pabėgėliai buvo apsiginklavę netikromis vokiečių asmens tapatybėmis, apranga bei puikiai išmoktomis vokiškomis frazėmis. Iš 76 pabėgėlių tik trys Britų karališkųjų oro pajėgų pilotai iš Skandinavijos parvyko namo. Visi kiti buvo sučiupti. 50-čiai be ceremonijų įvykdyta mirties bausmė – toks buvo įsiutusio Hitlerio įsakymas.

Nr. 7: Davido McMillano pabėgimas iš Bangkoko Hiltono. 1996-ųjų rugpjūtis, Tailandas

Davidas McMillanas susikrovė milijonus iš prekybos narkotikais. Tiesą sakant, tų milijonų jis turėjo tiek, kad, kai pateko į Klong Premo centrinį kalėjimą Tailande (dar žinomą kaip Bangkok Hilton), jis netapo eiliniu kaliniu. Tikriau sakant, jis turėjo virėją, tarnus ir savo biurą. Jis galėjo visa tai sau leisti, bet pinigai jo neapsaugojo nuo teismo nuosprendžio – mirties bausmės.

Pabėgimui panaudojęs paslapčiomis įgabentais metalo pjūkleliais ir kopėčiomis iš bambuko ir skėčio, McMillanas įsėdo į taksi ir tapo vieninteliu vakariečiu, pabėgusiu iš garsiojo Bangkoko Hiltono. Dar du kartus gavęs areštą už narkotikų prekybą, jis šiuo metu laisve mėgaujasi Anglijoje.

Nr. 6: Pabėgimas iš Sobiboro. 1943 spalio 14, Liublinas, Lenkija

Per Antrąjį pasaulinį karą šimtai Sobiboro naikinimo stovyklos kalinių dalyvavo trijų dalių maište, suplanuotame šaunios grupelės. Maištas prasidėjo stovyklos viršininko nužudymu drabužių parduotuvėje. Lygiai trims šimtams asmenų pavyko ištrūkti.

Deja, dauguma kalinių buvo vėl sugauti arba nužudyti vietinių lenkų kolaborantų. Vis dėlto suskaičiuota apie 50 kalinių, kurių pabėgimas buvo sėkmingas. Todėl ištrūkimas iš Sobiboro yra sėkmingiausias Nacių kontroliuojamų kalėjimų istorijoje.

Nr. 5: Pabėgimas malūnsparniu iš Mountjoy kalėjimo. 1973 spalio 31, Dublinas, Airija

Trys aukštesnieji IRA kariai buvo pirmieji, iš kalėjimo ištrūkę užgrobtu malūnsparniu, kuris nusileido vidutinio saugumo Mountjoy kalėjimo kieme. Manevras buvo toks netikėtas, kad vienas sargybinis pamanė malūnsparniu atvykus valstybės pareigūną.

Susigėdę pareigūnai į paiešką metė 20 tūkst. žmonių pajėgas. Vienas pabėgėlis buvo sugautas po šešių mėnesių slapstymosi, kitam pavyko laisvėje praleisti dvejus metus, o trečiąjį sučiupo po ketverių metų.

Nr. 4: George’o Blake'o pabėgimas iš Wormwoodo. 1966 spalio 22, Londonas, Anglija

Liūdnai pagarsėjęs M16 dvigubas agentas, išdavęs šimtus britų šnipų KGB, Wormwoodo kalėjime ištvėrė tik penkerius metus iš numatytos 42 metų įkalinimo bausmės. Pjūklu išpjovęs keletą grotų, jis nusileido žemyn virvinėmis kopėčiomis ir sėkmingai nuskrido į SSRS, palikdamas savo trijų vaikų šeimą Anglijoje, o Rusijoje susikūrė naują gyvenimą. Jis iki šiol laikomas nacionaliniu didvyriu – 2007-aisiais Vladimiras Putinas jį apdovanojo Draugystės Ordinu. Įdomu, kaip sunerimo įspūdingai prisidirbęs Blake’as, kai 1991-aisiais SSRS sugriuvo...

Nr. 3: Pabėgimas iš Alkatrazo. 1962 birželio 11, San Fransiskas, Kalifornija

Frankas Morrisas ir broliai Anglinai slapta suorganizavo tikriausiai vieną žymiausių pabėgimų kalėjimo, kuris vienintelis gali garsiai girtis esąs neįveikiamas, istorijoje. Alkatrazas matė daugybę bandymų pabėgti, tačiau tik šis – vienintelis, kurio dalyvių likimas yra nežinomas.

Po septynių mėnesių kruopštaus planavimo vyrai pasinaudojo sumaniais spąstais, uoliai išraustu tunelių tinklu ir savadarbiais plaustais, kad ištrūktų iš kiečiausio šalies kalėjimo. Sunkiai patikėtume, kad jie išgyveno, tačiau jų planas buvo įžūlus, o jo įvykdymas – kone be priekaištų... tikriausiai.

Nr. 2: Pabėgimas iš Maze kalėjimo. 1983 rugsėjo 25, Šiaurinė Airija

Didžiausiame britų istorijos pabėgime dalyvavo 38 IRA nariai, apsiginklavę slapta įneštais ginklais. Jie jėga užėmė maisto sunkvežimį ir išrūko su juo. Dauguma pabėgėlių buvo tuoj pat sugauti, bet tai buvo plano dalis: masinis išsiveržimas buvo sukurtas išlaisvinti tik dalį. Iki 1992-ųjų buvo sugauti 24 dezertyrai, dar trys neišgyveno. Nepaprasta tai, kad po 25 metų apytiksliai du iš vienuolikos likusiųjų vyrų, Seamusas Campbellas ir Gerardas Fryersas, liko nesurasti.

Nr. 1: Bilio Hayeso pabėgimas iš Turkijos kalėjimo. 1975, Marmuro jūra, Turkija

Apie Turkijos valdžios už narkotikų kontrabandą 30-čiai metų kalėjimo nuteistą Hayesą sukurta knyga ir filmas „Vidurnakčio ekspresas”. Kai baisiame Stambulo Sagmalicar kalėjime sėdėjęs Hayes’as su kitais kaliniais buvo perkeltas į Bosporus salos kalėjimą marmuro jūroje, kur kaliniams suteiktas darbas dokuose, atėjo metas 6-iems kruopštaus planavimo mėnesiams.

Irkluojama valtimi, perdažytais plaukais ir savo galūnėmis (plaukimu ir ėjimui) pasinaudojęs Bilis Hayes’as pasiekė Graikiją, o iš ten Jungtines Valstijas. Jo pabėgimui prireikė kelionės apie pusę pasaulio, o 2007-aisiais jam pavyko apsukti apie visą gaublį, kai jis buvo pakviestas į Stambulą kaip delegacijos Turkijos demokratijos ateičiai paskatinti dalyvis.

Dešimt įspūdingiausių pabėgimų iš kalėjimo

Nr. 10: Johno Dillingerio pabėgimas iš apygardos kalėjimo. Kovo 3, 1934, Indianos valstija
+6