Europa gedi Lenkijos „Solidarumo“ legendos Geremeko

B. Geremekas ir L.Walęsa
B. Geremekas ir L.Walęsa
  © SCANPIX/REUTERS
BNS
2008-07-14 13:44

Per automobilio avariją sekmadienį žuvo Lenkijos kovos su komunistų valdžia legenda, vienas profesinės sąjungos „Solidarumas“ steigėjų Bronislawas Geremekas (Bronislavas Geremekas). Jam buvo 76 metai.

Iš visos Europos plūsta užuojautos laiškai dėl šio Europos Parlamento nario ir garsaus viduramžių istorijos specialisto, kuris yra legendinė opozicijos komunistų valdžiai figūra ir kuris po komunizmo žlugimo, nuo 1997 iki 2000 metų, buvo Lenkijos užsienio reikalų ministras.

reklama

B.Geremekas, kuris į Europarlamentą 2004 metais buvo išrinktas kaip „Solidarumo“ kandidatas, žuvo jo automobiliui staiga išvažiavus į priešingo eismo juostą ir susidūrus su priešpriešiais važiavusiu automobiliu. Avarija įvyko netoli Liubenio miesto Vakarų Lenkijoje, sakė Poznanės regiono policijos atstovė Hanna Wachowiak (Hana Vachoviak).

B.Geremekas pats vairavo savo sedaną „Mercedes“.

Nuoširdžiuose užuojautos laiškuose Europos šalių lyderiai giria B.Geremeko atsidavimą Europai, o Lenkijoje dėl jo žūties liūdi ir jo draugai, ir politiniai priešininkai.

Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis, kuris buvo B.Geremeko politinis oponentas, sakė, jog „labai liūdi“ dėl šių naujienų.

„Lenkijos mokslas ir politika neteko didžio žmogaus. Daugelis mūsų neteko draugo“, - sakoma Lenkijos premjero Donaldo Tusko pareiškime.

Buvęs prezidentas Aleksandras Kwasniewskis (Aleksandras Kvasnevskis) - ekskomunistas - prisipažino patyręs šoką. „Tai didžiulė netektis“, - sakė jis.

A.Kwasniewskis su B.Geremeku susipažino 1989 metais per „apvaliojo stalo derybas, kurių metu generolo Wojciecho Jaruzelskio (Voicecho Jaruzelskio) komunistinis režimas sutiko surengti iš dalies laisvus rinkimus ir legalizuoti „Solidarumą“ ir per kurias B.Geremekas buvo Lecho Walesos (Lecho Valensos) vyriausiasis derybininkas.

„Jis buvo vienas Lenkijos demokratijos tėvų“, - sakė A.Kwasniewskis.

Barzdotas, pypkę rūkantis B.Geremekas taip pat yra gerbiamas istorikas ir daugelio knygų, įskaitant leidinius apie Europos viduramžių istoriją, autorius. Europos Parlamente jis priklausė Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijai.

Rafinuotų manierų B.Geremekas užsitarnavo savo kolegų iš visos Europos pagarbą.

Būdamas Lenkijos parlamento narys, B.Geremekas labai aktyviai rėmė Lietuvos nepriklausomybę, pačiais sunkiausiais 1991 metų momentais ne kartą lankėsi Lietuvoje. Jis daug kartų buvo susitikęs su daugeliu Lietuvos politikų.

BNS B.Geremekas sakė, jog „Lietuvos nepriklausomybė - tai ir demokratinės Lenkijos garantas“.

1998 metais, būdamas Lenkijos užsienio reikalų ministru, jis taip pat vadovavo Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijai (ESBO).

Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) išreiškė „didžiulį liūdesį“ dėl jo mirties ir sakė, kad B.Geremekas buvo „ypač didis europietis, tvirtų įsitikinimų lenkas“.

„Norėčiau, kad ateities kartos Bronislawą Geremeką prisimintų kaip laisvos dvasios pavyzdį ir kad jis mūsų atsiminimuose liktų kaip vienas įtaigiausių laisvės nuo bet kokios priespaudos simbolių“, - sakė J.M.Barroso.

Varšuvoje gimęs B.Geremekas 1960 metais Lenkijos mokslų akademijoje apsigynė daktaro disertaciją, vėliau tapo jos profesoriumi ir specializavosi viduramžių istorijos srityje.

1968-aisiais jis išstojo iš Lenkijos komunistų partijos, kurios narys buvo 18 metų, - taip jis protestavo prieš Varšuvos pakto šalių invaziją į tuometinę Čekoslovakiją slopinti „Prahos pavasario“.

8-ajame dešimtmetyje B.Geremekas tapo vienu pagrindinių disidentų kylančiame Lenkijos demokratinės opozicijos judėjime, kuris iš Maskvos remto komunistų režimo siekė daugiau teisių ir laisvių.

Jis rėmė visoje šalyje vykusius streikus, kurie 1980 metų rugpjūtį prasidėjo Lenino laivų statykloje Gdanske ir kurie iki pat pamatų sukrėtė komunistinę Lenkiją ir davė pradžią „Solidarumui“.

Lenkijos komunistų lyderiams 1981 metų gruodžio 13 dieną paskelbus karo padėtį, B.Geremekas drauge su kitais „Solidarumo“ veikėjais, tarp jų - Lechu Walesa (Lechu Valensa), kuris vėliau, 1990-1995 metais, buvo Lenkijos prezidentas, atsidūrė už grotų.

1989 metais Lenkijoje žlugus komunizmui, B.Geremekas per pirmuosius laisvus šalies rinkimus buvo išrinktas į parlamentą kaip Demokratų sąjungos kandidatas.

1997-aisiais premjeras Jerzy Buzekas (Ježis Buzekas) paskyrė jį užsienio reikalų ministru, ir šiame poste jis dirbo iki 2000-ųjų. per tuos beveik trejus metus, kai buvo Lenkijos diplomatijos vadovas, B.Geremekas sėkmingai atvedė Lenkiją į NATO. Šis tikslas, glaudžiai susijęs su šalies saugumo pokomunistinėje Europoje, buvo pasiektas 1999 metais.

Pernai B.Geremekas įsivėlė į konfliktą su ankstesne konservatyvia Jaroslawo Kaczynskio (Jaroslavo Kačynskio) - prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) brolio dvynio - vyriausybe, nes atsisakė pripažinti naująjį liustracijos įstatymą.

Jis atsisakė pateikti deklaraciją dėl to, ar buvo susijęs su komunistų laikų slaptąja policija, ir pareiškė, kad tas naujasis įstatymas, kurio tikslas buvo pašalinti buvusius komunistų agentus iš viešojo gyvenimo, „kuria orvelišką tiesos ministeriją“.

Europos Parlamentas ir daugelis politikų visoje Europoje palaikė B.Geremeką, kai Lenkijos valdžia pernai grasino atimti iš jo europarlamentaro mandatą.

Dėl nepalenkiamos savo pozicijos tuo klausimu Lenkijoje iš jo buvo atimtas vienas garbės vardas, bet Konstitucinis teismas nusprendė, kad europarlamentaro mandatas jam turėtų likti.

Tas atvejis išprovokavo didelę reakciją Prancūzijoje, o sekmadienį prancūzų prezidentas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) pagerbė „atminimą šio nepaprasto žmogaus, gerbiamo europarlamentaro, kuris savo drąsa, savo kuklumu ir įsipareigojimu ištikimai tarnauti pagrindinėms teisėms, įkūnijo pamatines Europos idealo vertybes“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Europa gedi Lenkijos „Solidarumo“ legendos Geremeko

B. Geremekas ir L.Walęsa