Staškevičius: verta pradėti galvoti apie vien Lietuvos atominę elektrinę

I.Staškevičius
I.Staškevičius
  © Andrius Petrulevičius
Andrius Sytas | Alfa.lt
2008-05-16 17:25

Kadangi derybos tarp keturių valstybių, numatančių statyti atominę elektrinę Lietuvoje, gali nesunkiai įstrigti, Lietuvai verta pradėti nagrinėti variantą pačiai statyti atominę elektrinę, pareiškė „NDX energijos“ generalinis direktorius Ignas Staškevičius. Jo nuomone, šių dienų vertinimais, „pesimistiškai realistinis“ terminas elektrinei veikti yra 2017 metai. Be to, jei kaimynai spės elektrines pasistatyti pirmi, Lietuvai savo statyti nebeapsimokės.

„(Derybos su Vyriausybėmis – Alfa.lt) vyksta labai lėtai, jei lyginti su privačiu sektoriumi. Sunku tik įsivaizduoti, kiek gali trukti derybos su keturiomis valstybėmis dėl elektrinės statybos. Manau, turime galvoti ir apie tai yra galbūt apie iš tikro derybos strigtų, matytume, kad projektas nejudėtų iš vietos, reikia galvoti apie savarankišką projekto alternatyvą. Aišku, tada iškyla klausimas užsienio politikos, diplomatijos, visokių kitokių aspektų“, - sakė I. Staškevičius Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos organizuotoje konferencijoje penktadienį.

Jis tikino, kad privati bendrovė atominę elektrinę pastatytų 2015 metais.

„Sakyčiau, 2017 metai būtų pesimistiškai realistiškais terminas iš šios dienos perspektyvų vertinimas. Nežinome, kiek laiko užtruks „Leo LT“ kūrimas, kadangi čia toks procesas, kuris bet kurią dieną gali įstrigti, kaip žinome ir turime praktikos. Kitas dalykas, aišku, labai priklausys, kaip pavyks susitarti su mūsų partneriais (Latvija, Estija, Lenkija – Alfa.lt) dėl pačios projekto struktūros“, - kalbėjo I. Staškevičius.

Anot jo, yra „įvairiausių nepalankių scenarijų“, kurie uždelstų ar net nutrauktų elektrinės Ignalinoje statybą.

„Buvo klausimas apie Rusijos projektą (statyti atominę elektrinę Kaliningrado srityje – Alfa.lt), buvo ir kitų projektų. Gali išaiškėti blogiausiu scenarijumi, kad mums išvis nebeapsimoka statyti elektrinės. Nes visi tie, kurie anksčiau užsisakė reaktorių juos jau pasistatė. <...> Aplinkybėms nepalankiai susiklėsčius galime likti (atominių elektrinių tiekėjų – Alfa.lt) sąrašo gale, ir jokiomis aplinkybėmis, už jokius pinigus arba pagal jokius kriterijus neturėsime pasirinkti reaktoriaus norimo metu“, - sakė I. Staškevičius.

Jis žurnalistams kalbėjo, kad norint užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę reikia trumpu laikotarpiu siekti, kad būtų pratęstas Ignalinos atominės elektrinės darbas, o ilgu laikotarpiu siekti, kad būtų gauta Europos Sąjungos parama sujungti Lietuvos energetinę sistemą su Vakarų Europa.

Apie planus statyti atominę elektrinę paskelbė Baltarusiją, savo elektrinę plečia ir Suomija, jų statybas žada ir Didžioji Britanija.

Nacionalinis investuotojas „Leo LT“, kuriame savo įmones sujungs „NDX energija“ bei Vyriausybė, buvo kurtas naujai atominei elektrinei statyti, taip pat jungtims į Lenkiją bei Švediją tiesti ir įjungti Lietuvą į UCTE sistemą.