Ūkio ministerija: uždarius IAE elektra nebrangs per daug – išgelbės importas iš Rusijos

Elektra
Elektra
  © Andrius Petrulevičius
Andrius Sytas | Alfa.lt
2008-05-07 15:45

Uždarius Ignalinos atominę elektrinę, elektra Lietuvoje dvigubai nebrangs, prognozuoja ūkio ministerijos sekretorius Anicetas Ignotas. Tiesiog elektros kaina pradės prilygti tai, kuria prekiaujama Šiaurės Europos rinkose, o už panašią kainą jos bus galima įsigyti Rusijoje, Ukrainoje, įsitikinęs jis. „NDX energijos“ vadovas Ignas Staškevičius numato, kad elektrą iš šių šalių pirks pati „Leo LT“. O Lietuvos banko ekonomistas Raimondas Kuodis siūlo, kad elektros kainą vartotojams valdžia gali mažinti, kitaip nustatydama elektros kainas.

Kainos tiesiog supanašės

Ūkio ministerijos sekretorius Anicetas Ignotas svarsto, kad uždarius Ignalinos atominę elektrinę Lietuvoje gaminamos elektros kaina prilygs tai, už kurią elektra parduodama Šiaurės Europos elektros rinkoje „Nordpool“ ar ją viršys, o už „Nord Pool“ kainą elektros įsigis Rusija.

Jis lygina, kad šiuo metu Rusija į „Nord Pool“ tiekia tiek elektros, kiek Lietuvoje suvartojama per metus. „Pagal kainą mes niekur nebūsime „paklydę“. Tai, kas bus uždarius atominę elektrinę, bus normalios rinkos kainos. Toks lygis yra akceptuotinas verslui, ekonomikai“, – svarsto A. Ignotas.

Tikslios elektros kainos po 2010-ųjų jis neatskleidžia, bet mano, kad iki 70 centų už kilovatvalandę elektros kaina gyventojams greičiausiai nepakils. „Tai maksimalus įmanomas dydis, kuris bus, jei viskas bus tik neigiama. Brangs nafta, nebus jokio elektros importo, ir t. t.“, – dėsto jis.

Elektrą importuos nebe „Lietuvos energija“

Kuriamos Lietuvos elektros transportavimo ir skirstymo monopolininkės „Leo LT“ vienas iš savininkų „NDX energijos“ vadovas Ignas Staškevičius dėsto, kad „Leo LT“ galės spręsti energetikos problemas uždarius Ignalinos atominę elektrinę, importuodama elektrą iš Rusijos bei Ukrainos, vėliau tiesti elektros jungtis į Lenkiją bei Rusiją, būti „ūkiniu instrumentu“, kuriuo naudojantis būtų statoma nauja atominė elektrinė.

„Tik įsteigus „Leo LT“ galėtume kalbėti apie elektros importo susitarimus. „Lietuvos energija“ turi praktikos dėl ilgalaikių sutarčių, manau, „Leo LT“ galės tai kompetentingai tai padaryti“, – sako verslininkas.

Jis svarsto, kad numatyti elektros kainas 2010-aisiais būtų neatsakinga, nes neaišku, kiek tuo metu kainuos nafta, dujos.

„Yra nuomonių, kad elektros gali trūkti už bet kokią kainą, kiti mano, kad Lietuva turi pakankamai galimybių ja apsirūpinti. Manau, pirmasis uždavinys ir bus atsakyti į kylančius klausimus“, – kalba I. Staškevičius.

Anksčiau Lietuvos derybininkas elektrinės darbui pratęsti Aleksandras Abišala tikino, kad Lietuvai importuoti elektros iš Rusijos ir kitų NVS šalių gali nepavykti, nes joms pačioms pradeda trūkti gamybos pajėgumų. Šią savaitę dabartinis „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis viešai kalbėjo, kad elektros tiekimas į Lietuvą taps patikimu tik nutiesus elektros jungtis į Lenkiją ir Švediją, tai turėtų įvykti 2012–2016 m.

Brangs elektra – lėtės ekonomika

R. Kuodis svarsto: jei elektros kainos pašoks dvigubai, ekonomikos augimas sulėtės apie 3 proc. punktais, panašiu dydžiu išaugs infliacija.

„Žmonės negali greitai sumažinti elektros vartojimo, tad padidėja jų biudžeto dalis elektrai. Tai yra kitų prekių sąskaita: mažėja maisto gaminių, mažiau imama paskolų. Be to, kadangi elektra yra įvairių prekių kainos dalis, prekės irgi brangs, tai vėlgi mažins vartojimą ir Lietuvos konkurencingumą. Visa tai slopins ūkio augimą“, – dėsto R. Kuodis.

Jo skaičiavimais, elektrai pabrangus 10 proc., infliacija išauga 0,34 proc. punkto, bene tiek pat sumažėja ekonomikos augimas.

Jei dėl brangstančios elektros gamintojai bankrutuos – elektra gali dar brangti, nes elektros infrastruktūros išlaikymo sąnaudas teks dalytis mažesniam ratui vartotojų.

„Šitas šokas nėra trumpalaikis, jie tęsis, kol kaina nesumažės. O sumažėti ji gali tik pastačius naują bloką Elektrėnuose, kuris būtų kur kas efektyvesnis, vartoja trečdaliu mažiau dujų. Ar bus atominė elektrinė, kokia bus jos gaminamos elektros kaina, sunku pasakyti, nes sparčiai brangsta atominės elektrinės, jų statybos žaliavos. Čia yra daug neaiškumų“, – dėsto R. Kuodis.

Antra vertus, situaciją gali sušvelninti elektros ūkį ir jos kainas prižiūrinti valstybė.

„Reguliavimo aplinka elektros ūkyje yra viena palankiausių energetikams, tai leido susikrauti nemažus antpelnius, tai galėtų būti tam tikras amortizatorius, leidžiantis amortizuoti elektros kainų didėjimą dėl dujų brangimo“, – mano jis.

„Leo LT“ akcijas pardavinės, bet jų nekeis

Trečiadienį Piliečių santalkos rengtoje konferencijoje apie Lietuvos energetikos priežiūrą įsteigus nacionalinį investuotoją „Leo LT“ finansų analitikas Liutauras Armanavičius svarstė, kad „Leo LT“ neapsimokės išpirkti akcijų iš smulkiųjų VST, RST bei „Lietuvos energijos“ akcininkų, nes tam gali tekti skirti 1 mlrd. litų.

Jis priminė, kad netrukus po įsisteigimo „NDX energija“ žada parduoti dalį savo „Leo LT“ akcijų rinkoje, ir siūlė, kad šių trijų įmonių akcijas galima tiesiog keisti į „Leo LT“ akcijas.

I. Staškevičius idėją vertino skeptiškai.

„Toks scenarijus įmanomas, bet tai būtų labai sudėtinga, nes reikėtų iš naujo vertinti tas akcijas, konvertavimo procesas būtų labai sudėtingas, be to, tai galėtų apriboti „Leo LT“ veiką, pristabdyti strateginių projektų įgyvendinimą, nes konvertavimo metu negalėtume plėtoti tokios veiklos“, – sakė jis.

„NDX energija“ ketina birželio pradžioje biržoje parduoti 1,25 proc. „Leo LT“ akcijų paketą, nurodė jis.

„Maxima“ pasijuto Lietuvos krepšininkais

I. Staškevičius „Leo LT“ konferencijoje lygino su Lietuvos krepšinio rinktine, siunčiama į Pekino olimpiadą, ir netiesiogiai siūlė atleisti „Leo LT“ kūrėjas jų nuodėmes, kaip nėra kreipiama daug dėmesio ir į krepšininkų pažeidimus.

„Tarkime, nusprendė treneris pasikviesti tuos krepšininkus, siunčia į žaidynes. Mes, mano kolegos, jaučiasi tokiame vaidmenyje. Šie krepšininkai turėjo nuodėmių, girtuokliavo, buvo su merginomis, bet šiandien siunčiami į žaidynes. Visuomenėje vyksta diskusijos, kad jie privalo laimėti, bet ne kad „nusikals“, nusigers. Tai gal užuot davę jiems lėktuvą, duokime autobusą – tegu keliauja juo į Pekiną, gal pakeliui nusivers“, – kalbėjo I. Staškevičius.

Energetikos milžinę „Leo LT“ buria Vyriausybė ir „Maximos“ savininkams priklausanti bendrovė „NDX energija“, valdanti energetikos įmonę VST. „Leo LT“ valdys VST, taip pat dabar valstybei priklausančius Rytų skirstomuosius tinklus bei „Lietuvos energiją“.