„Leo LT“ pradės veikti gegužės pabaigoje

Ūkio ministras V.Navickas ir „NDX energija“ vadovas I.Staškevičius
Ūkio ministras V.Navickas ir „NDX energija“ vadovas I.Staškevičius
  © Andrius Petrulevičius
Andrius Sytas | Alfa.lt
2008-04-29 09:41

Antradienį ūkio ministras Vytas Navickas ir „NDX energija“ vadovas Ignas Staškevičius pasirašė nacionalinio investuotojo „Leo LT“ steigimo dokumentus. Bendrovė turėtų pradėti veikti gegužės 27-ąją, kai bus sukurti jos valdantys organai bei jai perduotos „Lietuvos energijos“, Rytų skirstomųjų tinklų bei VST akcijos.

Steigėjai pasirašė akcininkų sutartį, sukūrimo sutartį bei bendrovės įstatus. Steigiamasis bendrovės susirinkimas numatytas gegužės 20 d.

Jie vertino, kad yra įmanoma, jog atominę elektrinę Lietuva gali pastatyti iki 2015 m., bei žadėjo vasarą pardavinėti „Leo LT“ akcijas biržoje.

Buvo pranešta, kad vienas iš „Leo LT“ stebėtojų tarybos narių bus Pramonininkų federacijos prezidentas Bronislovas Lubys.

„Leo LT“ turėtų valdyti trijų energetikos bendrovių valdančiuosius akcijų paketus – „Lietuvos energijos“ ir Rytų skirstomųjų tinklų (juos įmonei perduos Vyriausybė) bei VST (juos perduos „NDX energija“, kuri priklauso dešimčiai privačių asmenų, taip pat valdančių „Maximos“ parduotuves). Valstybė „Leo LT“ gaus 61,7 proc. akcijų, „NDX energija“ – 38,3 proc. akcijų.

„Leo LT“ įstatuose numatyta, kad bendrovės tikslas yra siekti naudos savo akcininkams. O siekdama šio tikslo ji turėtų statyti atominę elektrinę, elektros jungtis į Lenkiją bei Švediją, prijungti šalį prie europinės UCTE sistemos.

Navickas: kritikuoja tik nesuprantantys ir kenkėjai

„Manau, projektas iš valstybės pusės pakankamai parengtas, valstybės interesai atskleisti pakankamai. Kaip daug kas pastebėjo, tai pakankamas įrankis, kad valstybė įgyvendintų savo strateginius projektus – atominę elektrinę, sujungtų elektros tinklus su Lenkija ir Švedija, prisijungtų prie Europos UCTE sistemos“, – pasirašius kalbėjo V. Navickas.

„Tai nėra darbų pradžia – tai pirmas žingsnis steigiant bendrovę. Kad ji pradėtų veikti, reikia padaryti dar daug darbų. Žingsnis leidžia pradėti galvoti apie darbus, vadovų skyrimą, strateginių projektų, kurie keliami, įgyvendinimą. Man kaip „NDX energijos“ atstovui įdomiausia ta atsakomybė, kuri kyla „Leo LT“ dėl strateginių projektų įgyvendinimo. Tai nelengvi projektai, ir mes, privataus kapitalo partneriai, atsakomybę suvokiame“, – dėstė I. Staškevičius.

V. Navickas apibūdino, kad „Leo LT“ kūrimas buvo „nelengvas, sudėtingas darbas“. Jis tikino, kad buvo stengtasi reaguoti į kiekvieną viešai išsakytą konstruktyvią mintį, įrašyti ją į dokumentus

„Toks valstybės ir privataus verslo partnerystės projektas, tokio mastelio, sudėtingumo yra retas, gal vienintelis man žinomas tiek Lietuvoje, tiek gretimose valstybėse. Kadangi tai naujas dalykas, neapsieita be įvairiausių, gal nelabai pagrįstų priekaištų. <...>

Nepaisant mūsų pastangų, labai gaila, kad gal dėl priešrinkiminių nuotaikų, gal kitokių paskatų yra dalis žmonių, kurie nėra įsigilinę į projekto esmę, sulaukiame nepagrįstų priekaištų“, – sakė V. Navickas.

Kaip pavyko projektas, paaiškės ateityje, pridūrė jis.

„Kaip pavyko (kurti bendrovę – Alfa.lt) – ateities reikalas, daug tyrinėtojų dokumentus nagrinės <...> Daug kas priklausys nuo to, kaip profesionaliai vadovai – stebėtojų tarybos, valdybos nariai pasinaudos šiais konsoliduotais dariniais, ar sėkmingai ir sparčiai įgyvendins tuos projektus, kurie įrašyti įstatyme (nauja atominė elektrinė, jungtys su Lenkija iš Švedija, prisijungimas prie UCTE – Alfa.lt). Tikiuosi, juos lydės sėkmė“, – kalbėjo V. Navickas.

Jis tikino, kad Vyriausybė daugiau nei du mėnesius užtrukto parengti „Leo LT“ steigimo dokumentus, nes reikėjo juos derinti su visomis institucijomis.

Tuo tarpu I. Staškevičius svarstė, kad sutartys nedaug pasikeitė nuo to laiko, kai buvo paviešintos.

„Galėjome pasirašyti dokumentus anksčiau, tekstai seniai vieši, didelių pakeitimų nebuvo. Bet valstybės ir demokratijos principai reikalauja išsamaus aptarimo, svarstymo“, – sakė jis.

Privatininkai ateina ilgam

Abu partneriai dėstė, kad jei pasikeistų įstatymai – bendrovė dar galėtų ir nebūti įkurta.

„Kiekvienas nebaigtas sandoris gali nutrūkti. Gali būti netekčių. Tai būtų labai bloga situacija abiem šalims“, – sakė I. Staškevičius ir užtikrino, kad tokiu atveju kompensacijos iš Vyriausybės „NDX energija“ nereikalautų.

„Be abejo, jei bus priimti atitinkami įstatymai, reikės atitinkamai elgtis“, – kalbėjo V. Navickas apie galimą sandorio nutrūkimą.

Lietuvoje yra surinkta apie 35 tūkst. piliečių parašų, siūlančių Seimui svarstyti įstatymo projektą, kuris panaikintų „Leo LT“.

I. Staškevičius sakė, kad jo vadovaujama „NDX energija“ ketina turimo „Leo LT“ akcijų paketo neparduoti gana ilgą laiką – tik dalį akcijų pasiūlyti biržai.

„Manoma, kad mūsų dalyvavimas bendrovėje gali tęstis 10 ir daugiau metų. (Iš „NDX energijos“ akcininkų – Alfa.lt) gavau patikinimus, kad tikrai tai ilgalaikė strategija, investicija, nėra jokių planų parduoti didesnę dalį akcijų artimiausiu laiku“, – kalbėjo I. Staškevičius.

Anot jo, tik sukūrus „Leo LT“ jo bendrovė nedelsdama sieks parduoti dalį savo valdomų akcijų Vilniaus vertybinių popierių biržoje. Visų pirma bus siekiama atitikti minimalius biržos reikalavimus – tuo tikslu reikėtų joje parduoti ne mažiau nei 1 proc. akcijų paketą.

Atominė elektrinė – jau 2015-aisiais

Abu akcininkų atstovai žurnalistams tvirtino, kad įmanoma, jog atominę elektrinę Lietuva gali pastatyti iki 2015 m.

„Kiek teko susipažinti su dabar vykdomais atominių elektrinių statybos projektais Europoje – terminai (pastatyti pirmąjį bloką iki 2015 m.) yra realūs. Procesą gali pratęsti politiniai veiksniai, galbūt net geopolitiniai, čia įžvelgiu didžiausią riziką. Privati bendrovė elektrinę pastatytų 2015 m.“, – sakė I. Staškevičius.

V. Navickas dėstė, kad Lietuva jau lenkia grafiką: poveikio aplinkai vertinimą turės ne 2009 m., o šių metų rugpjūtį.

„Be abejo (tikiu, kad 2015-aisias elektrinė veiks – Alfa.lt). Tai priklauso nuo to, kaip organizuosime darbą“, – sakė V. Navickas. Anot jo, gal galima pagreitinti elektrinės dokumentų tvarkymą, kuriam numatyti keleri metai.

Stebėtojų tarnyboje – Lubys

Bendrovės vadovo kandidatūra nebuvo atskleista, nors, sakė I. Staškevičius, apie kandidatūras jau yra galvojama.

„Vadovu gali būti arba Lietuvos įmonių vadovai, arba patyrę energetikos specialistai“, – apibūdino jis.

Stebėtojų taryboje, kurioje yra 11 narių, 4 vietos paskirtos „NDX energija“ atstovams. Tai – „NDX energijos“ vadovas Ignas Staškevičius bei „NDX energijos“ organizacijų plėtros direktorė Eglė Daunienė, taip pat VST finansų direktorius Petras Jašinskas bei „VP grupės“ advokatas Marius Kriščiūnas.

Į tarybą taip pat įeis VU tarptautinės verslo mokyklos vadovas Julius Niedvaras, kurį numatoma skirti pirmininku, taip pat B. Lubys, „BBH Baltic“ prezidentas bei „Švyturio–Utenos alaus“ valdybos pirmininkas Tomas Kučinskas, Ūkio ministerijos sekretorius Artūras Dainius, buvęs energetikos ministras Leonas Ašmantas, VU prorektorius ūkio reikalams bei Fizikos instituto dekanas Juras Banys, ir „Lietuvos energijos“ sistemų patikrinimo skyriaus viršininkas Daivis Virbickas.

„Leo LT“ pradės veikti gegužės pabaigoje

Ūkio ministras V.Navickas ir „NDX energija“ vadovas I.Staškevičius
+1