Per Vyriausybės ataskaitą Seime šlitinėjo apsvaigęs socialdemokratas

Premjerui Gediminui Kirkilui pristatant Vyriausybės ataskaitą, Seimo narys socialdemokratas Gintautas Mikolaitis po Seimo rūmus vaikščiojo apsvaigęs. Seimo Etikos ir procedūros komisijos pirmininkas darbietis Manfredas Žymantas tokį žygį sako vertinsiąs prastai: „Gabūt net iki apkaltos.“

Seimo narys gali būti pašalintas iš Seimo apkaltos būdu. Apkalta jam keliama vienu iš trijų atvejų: jei jis yra šiurkščiai pažeidęs Konstituciją, sulaužęs Seimo nario priesaiką, arba įvykdęs nusikaltimą. Apkalta pavyksta, jei jai balsuojant slapta pritaria du trečdaliai Seimo narių.

reklama

Nesugebėjo patikrinti blaivumo

Kaip įtariama, apsvaigęs politikas blaškėsi po II Seimo rūmus. Iš pradžių jis sutiko pūsti į žurnalistų pasiūlytą alkoholio tikrintuvą, bet vėliau tai daryti atsisakė. Jis pareiškė vykstąs į Santariškių klinikas. „Važiuoju, medikai pažiūrės“, – sakė jis.

Klinikose Seimo narys blaškėsi po administracijos patalpas, šiek tiek nerišlia kalba bendravo su įvairiais gydytojais bei žiniasklaida.

Parlamentaras teigė vartojantis vaistus nuo per didelio kraujo spaudimo, todėl jo judesiai gali būti šiek tiek sutrikę. Alkoholio kvapas iš burnos esą sklindąs dėl pūlinio dantyje.

Jis nekreipė dėmesio į žurnalistų siūlymus eiti per duris, ant kurių parašyta „mokamas kraujo tikrinimas“, bei toliau vaikščiojo po administraciją visiems žadėdamas, kad kraujo tuoj duos.

Galų gale jam buvo nurodyta pereiti į kitame pastate esantį priimamąjį. Čia parlamentaras buvo nukreiptas pas gydytoją, ir žurnalistams pareiškė pasitikrinsiąs visą savo sveikatą. Jam buvo pamatuotas kraujospūdis, vėliau padaryta kardiograma.

G. Mikolaitį priėmęs Santariškių klinikų gydytojas Vidmantas Butkus Alfa.lt sakė, kad Seimo nariui buvo atlikti sveikatos tyrimai, nustatyta, kad jo sveikatos būklė nėra gera, jam yra problemų, susijusių su padidėjusiu kraujo spaudimu.

„Pas mus jis alkoholio kiekio kraujyje nesitikrino. Neprivalome to daryti pagal paciento pageidavimus, alkoholio kiekį tikriname tik policijai nukreipus. G. Mikolaičiui nurodėme, kad ligoninėje yra mokamos kraujo tikrinimo paslaugos, ir išleidome ambulatoriniam gydymui namuose“, – pasakojo V. Butkus.

Išprašė antrą kartą

Iš Santariškių socialdemokratas parvyko į Seimą. Plenarinių posėdžių salėje pamatęs G. Mikolaitį posėdžiui pirmininkavęs parlamento vicepirmininkas Andrius Kubilius nutraukė posėdį ir paprašė jį išeiti. Mat dar per rytinį posėdį buvo priimtas sprendimas jį pašalinti iš posėdžių salės.

Socialdemokratas iš pradžių nesutiko apleisti plenarinių posėdžių salės. Tai padaryti jį įkalbėjo Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė, o iki durų palydėjo Albertas Sereika.

Seime parlamentaras mojavo medikų išduota pažyma: „Netikrino dėl girtumo, nes nebuvo reikalo - gydytojas pasakė, kad nėra kvapo, nieko, esu absoliučiai koordinuotas, tiesus“.

Pažymoje buvo parašyta, kad G. Mikolaitis tikrinosi dėl skausmo ir spaudimo krūtinėje.

Slėpėsi poilsio kambaryje

Po Seimo rūmus šlitinėjantis parlamentaras pastebėtas apie pietus, kai savo ataskaitą skaitė Vyriausybės vadovas Gediminas Kirkilas.

Žurnalistų užtiktas Finansų departamento patalpose ir paklaustas, ar vartojo alkoholį, G. Mikolaitis tikino nesąs girtas, sakė, kad neprieštarausiąs pasitikrinti alkoholio tikrintuvu. Po to sparčiu žingsniu eidamas nuo TV kamerų ujis žlipo į Seimo posėdžių salės ložę, kur dirba žiniasklaida. Parlamentarų darbo vietos yra aukštu žemiau.

Kurį laiką G. Mikolaitis pastovėjo atsirėmęs į barjerą, nusileido žemyn, įėjo į posėdžių salę. Šalia esančiuose poilsio kambariuose jis pasislėpė nuo kamerų.

Seime kilo šurmulys. G. Kirkilas, tuo metu jau baigęs savo kalbą, nusišypsojo.

Posėdžiui pirmininkaujantis „darbietis“ Vydas Gedvilas tikrinti parlamentaro būklę atsisakė, nes neturi alkoholio tikrintuvo.

„Prašau pirmininko, kad būtų įsigytas alkotesteris, ir Seimo nariai būtų tikrinami, kokios jie yra būklės, nes tokie faktai jau kartojasi“, – sakė parlamentaras Petras Gražulis.

Konservatorė Irena Degutienė pasiūlė nutraukti Vyriausybės ataskaitos svarstymą, bet pasiūlymo nepaklausyta.

„Frakcijos vardu prašau daryti pertrauką, nes atmosfera Seimo salėje, pristatant ataskaitą, yra nepagarba Vyriausybei, nepagarba visiems. Ir prašau, kad būtų susitvarkyta su nariais, kurie šlitinėja po balkoną. Tokios situacijos nesame matę per tris kadencijas“, – piktinosi I. Degutienė.

Seimo Socialdemokratų frakcija, kuriai priklauso ir G. Mikolaitis, paprašė pašalinti G. Mikolaitį iki posėdžių pabaigos iš posėdžių salės, ramiantis Statuto punktu už Seimo nario vardo diskreditavimą.

Tačiau G. Mikolaitis nurodymams nepakluso ir nuo žurnalistų slėpėsi patalpoje, kurioje leidimą būti turi tik Seimo nariai.

Pasibaigus Seimo posėdžiui ir Seimo nariams išėjus iš salės, jis irgi išėjo, bet išsyk užsisklendė naujienų agentūros BNS patalpose.

„Dabar man šakės“

Kaip pranešė BNS, šiose patalpose socialdemokratas, kuris atrodė išsigandęs ir susijaudinęs, išgėrė vandens, paprašė kavos bei kokių kvepalų. Jų gavęs, pasipurškė į burną.

„Tai dabar mane iš Seimo išmes? Bet juk įrodymų nėra... Aš negirtas. Gėrėme vakar su Bradausku (Seimo nariu socialdemokratu Broniu Bradausku – Alfa.lt). Dar su kai kuo. Negaliu sakyti pavardžių. Aptarėme mano kabinete vieną klausimą. Šiandien tik blogai atrodau“, – teisinosi parlamentaras.

Paklaustas, kodėl apsvaigęs nuo alkoholio atėjo į Seimą ir dar nuėjo į posėdžių salę, G. Mikolaitis tvirtino į salę eiti neketinęs, tik ėjęs pasiimti palikto Seimo nario pažymėjimo, tačiau į posėdžių salę sprukęs nuo jį sekioti pradėjusių žurnalistų.

„Šakės, dabar man šakės. Bet ir gerai. Tai likimo pirštas. Nebedaug ir beliko iki rinkimų“, – svarstė parlamentaras.

Jis tvirtino, kad vartojus alkoholio jį kaltina tie, kurie nori susidoroti su valdančiąja koalicija.

Vėliau iš ten išėjęs socialdemokratas pakartojo alkoholio nevartojęs. „Oi, ne jokiu būdu“, – žurnalistams tvirtino jis.

Įpareigojimas Juršėnui

G. Mikolaitis neatvyko į skubiai sušauktą Etikos ir procedūrų komisijos posėdį. Vėliau jis teisinosi, kad „galbūt telefonas nesuveikė“.

Turbūt pirmą kartą šios komisijos nariai suko galvą, kaip patikrinti tautos išrinktojo blaivumą.

“Nebuvo precedento, nėra procedūros”, – konstatavo komisijos pirmininkas M. Žymantas.

„Kas gali priversti jį pūsti į alkoholio tikrintuvą ar duoti kraujo tyrimui? – svarstė jis. – Seimo pirmininkas negali, Seimo kancleris negali, aš negaliu.Galiu tik pasikviesti į posėdį ir pasiūlyti pasitikrinti balivumą.“

Kitas komisijos narys liberalcentristas Saulius Lapėnas siūlė kviesti į parlamentą medikus. „Jeigu matome, kad žmogui akivaizdžiai blogai, kad jis apsvaigęs, galime kviesti medicinos pagalbą. Jų nuomonė, ar žmogus blaivus, ar ne, būtų objektyvesnė“, – teigė jis.

Konservatorius Antanas Matulas tvirtino pats matęs socialdemokratą posėdžių salėje ir neabejojąs, kad šis buvo neblaivus. „Mačiau, kaip atrodė, ir jaučiau sklindančių smarvę“, – tvirtino politikas.

Svarstyti kolegos elgesį Etikos ir procedūrų komisijos nariai nusprendė kitą posėdį. Ketvirtadienį M. Žymantas paskambino Seimo pirmininkui socialdemokratui Česlovui Juršėnui ir paprašė, kad šis užtikrintų G. Mikolaičio blaivumo nustatymą.

Partijos nario elgesį planuoja svarstyti Socialdemokratų partijos Etikos ir procedūrų komisija.

Padarė avariją

Paprastai Seimo posėdžių salėje aktyviai nesireiškiantis G. Mikolaitis 2006 m. išgarsėjo, kai Raseinių rajone padarė avariją.

Tų metų kovą Raseinių rajone Seimo nario vairuojamas lengvasis automobilis „Mitsubishi Carisma“, išvažiuodamas iš pakelės kavinės kiemo į automagistralę, rėžėsi į neleistinoje vietoje, greitėjimo juostos pabaigoje, sustojusį vilkiką.

Mašina palindo po vilkiku ir užsidegė. Iš liepsnojančios mašinos iššokę vairuotojas ir keleivis pasileido laukais. Vėliau keleivis dėl dubens skausmų kreipėsi į ligoninę.

G. Mikolaitis teisėsaugininkams pasirodė tik kitą dieną po avarijos. Iš pradžių jis neigė vairavęs mašiną, bet vėliau prisipažino. Parlamentaras atvyko į Raseinių rajono prokuratūrą, paskui tyrimams buvo paimta jo kraujo. Prokurorai turėjo duomenų, kad parlamentaras avariją galėjo sukelti neblaivus, bet to įrodyti nepavyko.

Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad su G. Mikolaičiu važiavusiam jo draugui padarytos muštinės žaizdos ir nubrozdinimai, lūžo dubens kaulas.

Šie sužalojimai sutrikdė keleivio sveikatą ilgiau kaip 10 dienų, todėl jie kvalifikuojami kaip nesunkus sveikatos sutrikdymas, už kurį numatyta baudžiamoji atsakomybė.

Nepaisant to, iš avarijos vietos pabėgusiam Seimo nariui Raseinių policijos Eismo priežiūros tarnyba teskyrė 3000 litų baudą. Ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, susitaikius avarijos kaltininkui ir nukentėjusiajam.

Pasibaigus rytiniam plenariniam posėdžiui ir Seimo nariams palikus salę, po kiek laiko išėjo ir, kaip įtariama, neblaivus buvęs Seimo narys. Jis nusileido į pirmą rūmų aukštą ir užsidarė vienos naujienų agentūros patalpose.

Per Vyriausybės ataskaitą Seime šlitinėjo apsvaigęs socialdemokratas

G.Mikolaitis