Išrinkti fotokonkurso „Žirgas – lietuvio tapatybės dalis“ nugalėtojai
Romas Ištvanas atrado naują hobį – žirgus

Eglė Grigonytė "Skaityti moka visi", I vieta
Eglė Grigonytė "Skaityti moka visi", I vieta
  © Organizatoriai

Baigėsi pirmas konkurso „Žirgas – lietuvio tapatybės dalis“ etapas. Iki metų pabaigos trimis etapais vyksiantį konkursą rengia naujienų portalas Alfa.lt, Žemės ūkio ministerija, VŠĮ Foto Sąjūdis ir Laisvųjų raitelių asociacija.

Konkurse – lietuvininkai ir žirgų mylėtojai

Jau žinomi ir pirmojo etapo nugalėtojai, kuriuos išrinko tautiškai nusiteikusių, žirgus ir fotografiją mylinčių asmenų komisija: žurnalistė Jolanta Butkevičienė, etnologas Libertas Klimka, kultūrologas Saulius Pilinkus, menų mecenatas Ramūnas Karbauskis, žirgyno savininkė ir tarptautinės reklamos įmonės direktorė Ramunė Malinauskienė, ansamblio „Sare Roma“ įkūrėjas ir dainininkas Ištvanas Kvikas, raitelis ir fotografas Gintaras Kaltenis ir kt. Jų patarėjais pabuvo ir nepasiklysti tarp fotografijų padėjo visuomenininkė Irena Buinickaitė, verslininkas Eduardas Radzvilovas ir kiti.

I vieta kone visų sprendimu paskirta Eglei Grigonytei už nuotaikingą nuotrauką „Skaityti moka visi“. II vieta – Astai Čebatorienei už nuotrauką „Šypsena“, o III vieta skirta Kristinai Stalnionytei už nuotrauką „Maudynės“. Specialusis komisijos prizas atiteko Airai Gurauskaitei už nuotrauką „Prie Vytauto Didžiojo paminklo“. Specialiuoju vaikų žurnalo „Laimiukas“ ir žiuri prizais bus apdovanotas 13-metis Simonas Baronas už sustabdytą akimirką „Mamos ir vaikai“.

Vienas konkurso rengėjų Gintaras Kaltenis specialiuoju prizu „Už meniškumą“ apdovanos Rugilę Skairytę, konkursui atsiuntusiai nuotrauką „Šiluma“. Žemės ūkio ministerija savo įsteigtu specialiu prizu apdovanojo verslininkę ir aktyvią fotografę Birutę Kurtinaitienę iš Marijampolės už nuotrauką „Moteris pareigūnė“.

Pagrindinis prizas – pasijodinėjimas žirgais kaimo sodyboje

Fotokonkurso čempionų ir nominantų geografinė skalė labai plati – Kaunas, Vilnius, Klaipėda, Utena, Šiauliai, Panevėžys, Anykščiai, Prienai, Alytus – dalyvavo, atrodo, visa Lietuva.

Konkurso laimėtojai bus apdovanoti prabangiais vasariškais prizais: savaitgalis dviem kaimo turizmo sodyboje „Alantos žirgai“, pasiplaukiojimas kateriu Neryje su pirtimi „Baržoje“, edukacinė programa penkiems asmenims Anykščių Arklio muziejuje, knygomis, albumais, suvenyrais, elektroninėmis laikmenomis – saugoti gražiausias fotografijas kitiems konkurso etapams.

Jų ir dar kitų – viso 30-ies I-ojo etapo nominantų – konkurso dalyvių nuotraukų parodos bus surengtos Lietuvos žemės ūkio ministerijos rūmuose ir Dargužių kaime, gražiame „Horsemarket“ žirgyne šalia Klaipėdos, kur liepos 10–13 dienomis vyks ne tik tradicinis Lietuvos konkurų čempionatas, bet ir jų 10-ies metukų proga bus surengta aibė renginių – žvaigždžių koncertai, susitikimai, pasirodymai. Nugalėtojai dėl prizų prašomi kreiptis į Alfa.lt redakciją tel. 85 254 6948

Konkurso dalyviai raginami steigti savo prizus

Konkurso sumanytojas, fotografas ir žygių su žirgais žemaitukais prie Juodosios jūros, į Lenkiją dalyvis Gintaras Kaltenis nesistebi, kad konkursas tapo toks populiarus, o žmonės jame aktyviai dalyvauja, nes lietuviui žirgas – neatskiriama jų gyvenimo dalis. Kas jo neturi, tikrai norėtų turėti...

„Kviečiu fotografijos ir žirgų mylėtojus ir toliau aktyviai dalyvauti konkurse – vasara juk ypač tinkamas tam metas. Ir prizų bei apdovanojimų tikrai netruks – kiek jų beišdalijame, dar daugiau prisideda... Man skambina draugai, pažįstami ir net nepažįstami ir siūlo savus prizus, suvenyrus. Niekam neatsakome! Kviečiame pritariančius konkurso idėjai ir patiems steigti savus prizus ar apdovanojimus (pats prizo steigėjas galėtų pasirinkti apdovanoti pasirinktos nuotraukos autorių) – tai gali būti ir žirgyno kvietimas pajodinėti, žirgo inventorius ar visai nesusiję su žirgais ar žirgininkyste prizai – albumai, paslaugos, suvenyrai.

G. Kaltenis pasidžiaugė ir vertinimo komisijos aktyvumu: negalėję „gyvai“ sudalyvauti (vasara – kelionių ir darbų metas) patikusias, išsirinktas nuotraukas dalis komisijos siuntė paštu. Štai, pavyzdžiui, kultūrologas Saulius Pilinkus atsiuntė net iš Izraelio, kur šiuo metu dirba Lietuvos kultūros atašė. Savo sudarytus sąrašus atsiuntė ir darbuose paskendę „Naisių Vasaros“ festivalio šeimininkas, mecenatas ir žemaitukų mylėtojas Ramūnas Karbauskis bei etnologas Libertas Klimka.

Labai aktyviai konkurso komisijos veikloje reiškėsi populiarusis dainininkas Ištvanas Kvikas, neseniai pradėjęs jodinėti žirgais. „Nežinau, ar čia bus naujas mano hobis, nes jų turiu labai daug, bet žirgai – gyvūnai ypatingi“, – kalbėjo I. Kvikas.

Kas antras lietuvis turi automobilį arba žirgą

Tokią netikėtą išvadą padarė žinoma žurnalistė Jolanta Butkevičienė, peržiūrėjusi daugiau nei šimtą konkurso nuotraukų. „Nustebau, kad lietuviai taip myli žirgus, kad atsiuntė tiek daug nuotraukų. Ir kad buvimas su žirgais, jų fotografavimas – nauja, o galbūt jau tapusi tradicija, laisvalaikio praleidimo forma“, – džiugiai pastebėjo J. Butkevičienė.

Konkursui pateiktos nuotraukos atspindi mūsų meilę ir teigiamą nuomonę apie žirgus. Juk šiais laikais tiek daug žmonių gyvena miestuose, tad, norint pamatyti žirgą, nufotografuoti jį, reikia kažkur važiuoti, jo ieškoti, bet žmonės suranda. Pasirodo, žirgai tebėra arti mūsų, arčiau, nei galėjome įsivaizduoti.

„Peržvelgus konkurso nuotraukas, atrodo tarsi Lietuvos pievos, miestų gatvės, viešos erdvės pilnos žirgų. Ir kad kas antras lietuvis turi ne automobilį, o žirgą“, – juokavo J. Butkevičienė, atidžiai peržiūrėjusi konkursui atsiųstas nuotraukas.

I vietą pelniusi Eglės Grigonytės nuotrauka „Skaityti moka visi“, kurioje žirgas kartu su mergaite skaito knygą, jos nuomone – šarmingas, kupinas humoro darbas. Antrosios vietos nugalėtojos Astos Čebatorienės „Šypsena“ dvelkia gera nuotaika ir meile draugui – žirgui. O trečiosios vietos laimėtojos, žinomos rašytojos ir keliautojos Kristinos Stalnionytės nuotrauka „Maudynės“ svarbi ir istoriškai – žemaitukai maudomi Lenkijos ežere, visą dieną sunkiai traukę pašto karietas...

Labiausiai konkurso temą, komisijos nuomone, atliepia Airos Gurauskaitės fotografija „Prie Vytauto Didžiojo paminklo“. Ja labiausiai pataikyta į temos dešimtuką. Juk to ir siekta – žirgą sieti su lietuvybe, tautiškumu, paveldu.

Žirgai žemaitukai – tai, kas gražiausia

„Stengiamės priminti žmonėms apie lietuvišką paveldą, ką mes turime gražiausio – ir tai yra žirgai žemaitukai. Stengiamės paremti įdomias, su žirgais susijusias akcijas“, – paprašyta įvardyti priežastį, paskatinusią prisidėti prie vertinimo komisijos darbo, kalbėjo Lietuvos žemės ūkio ministro patarėja J. Butkevičienė.

Viena tokių akcijų buvo Lietuvos žirgyno žirgininkų ir laisvųjų raitelių žygis pašto karietomis per Latviją, Lietuvą ir Lenkiją. Karietas, pagamintas pagal XI a. amžiaus kopijas, narsiai traukė Lietuvos žirgyno žirgai žemaitukai.

„Norėjome visiems parodyti, kokie ištvermingi mūsų žemaitukai. Norime, kad jie taptų kuo žinomesni, populiaresni, labiau pritaikomi lietuvio ūkyje. Kartais ir mums patiems ne pro šalį prisiminti, kokią turime vertingą veislę“, – itin prasmingų akcijų tikslus vardijo J. Butkevičienė. Paklausta, kokius jausmus jai pačiai žadina žirgai, patikino: „Man žirgai labai gražūs. Juos pamatęs, negali likti abejingas.“

Romas, anksčiau bijojęs žirgų

O štai dainininkas Ištvanas Kvikas pastebėjo, kad ne tik lietuviai, bet ir romai visada buvo susiję su žirgais, todėl turi išskirtinį skonį žirgams, žino, kaip su jais bendrauti. „Žirgą reikia mylėti. Maitinti, maudyti, bendrauti. Žirgai tai labai jaučia. Jaučia gerus, bet jaučia ir blogus žmones. Nemėgsta piktų, rūkančių, girtų…“ – perspėjo garsusis dainininkas, populiaraus romų šokių ir dainų ansamblio „Sare Roma“ įkūrėjas ir dalyvis.

Šypsodamasis prisipažino pats anksčiau vengęs, netgi bijojęs žirgų („Oi, jie gi tokie dideli“), bet po kelių jojimo pamokų žirgai jam vis labiau patinka. Ką gali žinoti, gal Ištvaną pamatysime ir raitelių varžybose?

Peržvelgęs konkurso nuotraukas, Ištvanas prisipažino susižavėjęs jaunojo 13-mečio fotografo Simono Barono fotografija. „Jis turi tiek jautrumo, kad nufotografavo ne bet ką, o mamas su vaikais – kumeles su kumeliukais. Jam netgi duočiau pagrindinį prizą“, – emocijų neslėpė emocingasis romas.

Konkurso nugalėtojos nuotrauka „Skaityti moka visi“ jam taip pat patiko: „Man svarbiausia – emocija. Nesvarbu, ką tas žirgas ar žmogus darys, svarbu, kokios kyla į juos žiūrint emocijos. O gražių emocijų čia labai daug.“

Komentuodamas nuotrauką „Rugilės meilė“, kurioje mergaitė laiko apkabinusi žirgo kaklą, pastebėjo, kad ne kiekvienas vaikas gali taip drąsiai apkabinti gyvūną. Žirgas pajautė mergaitės meilę ir net užsimerkė. Pavydėtinas dalijimasis jausmais...

Tiesa, kai kurios nuotraukos jam pasirodė neestetiškos, pavyzdžiui, tos, kuriose žirgas net nepanašus į žirgą. Kai kurie žirgai priminė negyvą statulą ar netgi žirafą, nekeliančią asociacijų su lietuviškumu. „Būsimiems konkurso dalyviams siūlyčiau pasirinkti kitokį rakursą. Bet vis tiek gavau dozę gerų emocijų, ačiū konkurso organizatoriams“, – sakė Ištvanas.

Aptarime taip pat dalyvavusio verslininko Eduardo Radzvilovo nuomone, konkursas apie žirgus – labai netikėtas, įdomus, tačiau jis pasigedo daugiau lietuviškumo, tapatybės temą atspindinčių momentų. Dabar gi nuotraukose žirgas tiesiog stovi arba bėga – o juk galėtų būti ir gilesnė jų prasmė. „Man labiausiai patinka nuotraukos lietuviškoje gamtoje – ne kalnai, ne egzotiška, o tai, kas lietuviška, nes Lietuvos gamta yra unikali. Vandenys, upės, ežerai, pievos. Niekur nemačiau tokių“, – idėjų būsimiems konkurso dalyviams negailėjo E. Radzvilovas.

Skelbiame ir konkurso nominantus 

Primename – jų nuotraukų paroda bus surengta Lietuvos žemės ūkio ministerijos rūmuose bei Dargužių kaime, gražiame „Horsemarket“ žirgyne šalia Klaipėdos, kur liepos 10–13 dienomis vyks ne tik tradicinis Lietuvos konkurų čempionatas ir žvaigždžių koncertas.

Karolina Kiudulienė „Adelės nauja svajonė“

Paulius Šulcas „Neišskiriamieji“

Paulius Šulcas „Žirgo užkalbėjimas“

Rita Binkaitė „Žirgai“

Simona Kulbokaitė „Vakaras kaime“

Jurgita Juonienė „Draugai“

Alma Kerpauskienė „Prieš išskrendant gandrams“

Živilė Sukadelskaitė „Yra žirgas – yra ir Kalėdinės dovanos“

Jurgita Norvaišaitė „Saulėlydis“

Rytis Petraitis „Skrajojantis žirgas“

Darius Želionis „Draugės“

Asta Kavaliauskaitė „Žemė, oras ir vanduo“

Rytis Petraitis „Lietuviškas darbinis“

Asta Čebatorienė „Rugilės meilė“,

Laima Burškytė „Libela“

Sigitas Lukoševičius „Mažasis raitelis“

Aušra Binkauskaitė „Vytauto Didžiojo kompanija Birštone“

Julija Jakimovič „Giraitė birželis“

Jonas Paulauskas „Tenka žirgeliams ir toks darbelis“

Vaida Markevičiūtė „Grafų Tiškevičių žirgai“

Jurgita Norvaišaitė „Smagus pasivaikščiojimas“

Agnė Sokolovaitė „Romantiškas vakaras su žirgu“

Laima Kraukšlienė „Rytas laukuose“

Išrinkti fotokonkurso „Žirgas – lietuvio tapatybės dalis“ nugalėtojai

Eglė Grigonytė "Skaityti moka visi", I vieta
+27