„LEO LT“ stebėtojų tarybą burs energetikos dar neišmanantis Niedvaras

Julius Niedvaras
Julius Niedvaras
  © Andrius Petrulevičius
Andrius Sytas | Alfa.lt
2008-02-29 18:36

Premjeras Gediminas Kirkilas įpareigojo Vilniaus Universiteto Tarptautinės verslo mokyklos vadovą Julių Niedvarą per savaitę suburti „LEO LT“ stebėtojų tarybą, bei ketina jį siūlyti į stebėtojų tarybos vadovo postą. J. Niedvaras, ilgą laiką vadovavęs „SEB bankui“, sako, kad jo aukštosios mokyklos sąsajos su „NDX energijos“ savininkais netrukdys jam atstovauti Vyriausybės. O „NDX energijos“ atstovai svarsto, kad griežto pasidalijimo tarp jų ir Vyriausybės atstovų stebėtojų taryboje gali ir nebūti.

„Steigėjų vardu pasiūlėme Juliui Niedvarui sudaryti stebėtojų tarybą, sutarėme, kad tam užteks savaitės. Stebėtojų taryboje iš 11 žmonių iš 9 turės valstybė ir 2 „NDX energija“, – penktadienį kalbėjo premjeras Gediminas Kirkilas.

Jis prognozuoja, kad „LEO LT“ pradės veikti „per mėnesį“. Stebėtojų tarybos sudėties projekto jis tikisi kitą penktadienį.

J. Niedvaras parinktas dėl jo patirties versle, ypač bankininkystėje, mat „LEO LT“ turės imti kreditus savo veiklai, sakė G. Kirkilas.

Tai, kad apie premjero sprendimą pavesti stebėtojų tarybą formuoti J. Niedvarui ūkio ministras Vytas Navickas sužinojo tik iš žiniasklaidos, G. Kirkilas laiko natūraliu dalyku. „Ministras žino viską. O kas anksčiausiai žino, tai kitas klausimas. Anksčiausiai turi žinoti premjeras“, - mano jis.

Premjero nestebina ir tai, kad „LEO LT“, kuriai renkama stebėtojų taryba, dar neįkurta: „Viskas daroma paraleliai“.

Pagal „LEO LT“ akcininkų sutarties projektą, stebėtojų taryba bus tvirtinama steigiamojo akcininkų susirinkimo metu, jos kadencija truks iki 2010–ųjų metų. Pirmininką taryba rinks iš savo narių. Stebėtojų tarybos nariai bei jos pirmininkas už savo darbą atlygio negaus.

Anot G. Kirkilo, pirmasis stebėtojų darbas bus paruošti „LEO LT“ strategiją, jos veiksmų planą.

Niedvaras: verslą išmanau, energetikos – dar nelabai

J. Niedvaras tikina, kad tai, kad jo ryšiai su „Vilniaus prekyba“ (šios įmonės akcininkai valdo „NDX energiją“) netrukdys jam atsovauti Vyriausybės.

„Vilniaus prekyba“ yra vienintelė Tarptautinės verslo mokyklos (TVM) rėmėja. Šios įmonės prezidentas, taip pat pagrindinis „NDX energijos“ akcininkas Nerijus Numavičius dirba TVM taryboje nuo 2006–ųjų.

„Džiaugiuosi, kad „Vilniaus prekyba“ yra vienintelė organizacija, kuri remia Vilniaus universitetą. Ne mane – universitetą. Vėlgi, čia konflikto neįsivaizduoju. Tie pinigai yra ne J. Niedvarui, sutinkate?“, – kalba J. Niedvaras.

„LEO LT“ vadovu dirbti jis jau atsisakęs. O dirbti stebėtojų taryboje jį sudomino iššūkis.

„Aš nenoriu dirti valstybinėje įmonėje, aš nenoriu dirbti ir privačioje įmonėje, bet man labai įdomu dirbti būtent privačios–valstybinės įmonės partnerystės statuse. Tai buvo pagrindinis dalykas, kodėl sutikau šioje įmonėje dalyvauti. Vienintelis dalykas, ką sakiau (premjerui – Alfa.lt) – kad laiko žymiai daugiau reikia, nes man energetikoje... Turiu patirtį versle, bet energetikoje teks pagalvoti. Manau, sugebėsiu pateikti kandidatų sąrašą per savaitę“, – kalbėjo J. Niedvaras.

J. Niedvaras apie kandidatūras į stebėtojų tarybos sudėtį žurnalistams kalbėti atsisakė. Jis žadėjo, jog dirbdamas „LEO LT“ ir toliau liks vadovauti TVM.

Staškevičius: neturiu nieko prieš Niedvarą

„NDX energijos“ vadovas Ignas Staškevičius svarsto, kad „LEO LT“ taryboje gali ir nebūti aiškaus pasidalijimo tarp Vyriausybės bei „NDX energijos“ atstovų. Jis neskuba pritarti, kad J. Niedvaras tarptų stebėtojų tarybos vadovu.

„Ko kas aš tik žinau, kad p. Niedvaras yra siūlomas kaip kandidatas į pirmininko postą, kuriam pavesta yra pasiūlyti visą stebėtojų tarybos sudėtį. <...> Neskubėčiau skirti pirmininko – pirmininką rinks stebėtojų tarybą. Neturiu nieko prieš Julių Niedvarą kaip atstovą, kuriam pavesta pristatyti galimą stebėtojų tarybos sudėties variantą“, - dėsto I. Staškevičius.

Jis neatmetė galimybės, kad pats nuspręs dirbti stebėtojų taryboje. Savo kandidatūras sakysiąs, kai pradės „kristalizuosis tarybos kontūrai“.

„O tą turi pasiūlyti Vyriausybės atstovas, šiuo atveju – p. Niedvaras. Kai aš pasikalbėsiu ir išgirsiu, kokia yra jo vizija, kokios pavardės, galėsiu pakomentuoti. Mums priklauso keturi žmonės. Mūsų pasirinkimu tas skaičius gali būti sumažintas iki dviejų, ar dar mažiau, ar kitaip“, - aiškina I. Staškevičius.

V.Navickas yra viešai sakęs, kad stebėtojų taryboje „NDX energija“ Vyriausybei savanoriškai perleidžia dvi iš keturių vietų, todėl taryboje valstybei atstovaus ne septyni, kaip buvo planuota, o devyni žmonės.

Penktadienį „Lietuvos rytas“ skelbė žinias, jog tarp kandidatų į stebėtojų tarybą yra buvęs energetikos ministras profesorius Leonas Ašmantas, akademikas Jurgis Vilemas, „Achemos grupės“ prezidentas Bronislovas Lubys, I. Staškevičius.

Stebėtojų taryba tvirtins „Leo LT“ valdybą, taip pat priims kitus strateginius sprendimus.

„Leo LT“ vadovaus vykdantysis direktorius, pasak V.Navicko, turėsiantis ribotus įgaliojimus, nes atskirus klausimus kuruos įmonės valdybos nariai. Jie negalės dirbti jokio kito darbo, įskaitant ir valstybės tarnybą.

Tarp „Lietuvos ryto“ minimų kandidatų tapti „LEO LT“ vadovu – buvęs ūkio viceministras, bendrovės „Kauno tiltai“ generalinis direktorius Nerijus Eidukevičius, draudimo bendrovės „PZU Lietuva“ valdybos pirmininkas Gintautas Mažeika, telekomunikacijų bendrovės „Teo“ generalinis direktorius Arūnas Šikšta, telekomunikacijų bendrovės „Omnitel“ prezidentas Antanas Zabulis.