Juvelyrės Vitos Pukštaitės sidabriniai žvėreliai

 Juvelyrė Vita Pukštaitė
Juvelyrė Vita Pukštaitė
  © Andrius Petrulevičius

Jei visada norėjote lapės arba audinės apykaklės, bet vis pagailite mielų žvėrelių, galite ramia sąžine puikuotis nuosavu juvelyrės Vitos Pukštaitės sukurtu sidabriniu žvėreliu. Pati menininkė savęs nelaiko rimta juvelyre ir savo kūrinius apibūdina kaip žaidimą. Tačiau jos sukurti papuošalai namuose ilgai neužsibūna, o paskutinis darbas kaklo papuošalas „Audinė“ iškeliavo į Niujorko galeriją. Visus Vitos kurtus papuošalus galima pamatyti tik jos interneto svetainėje.

Kaip gimė mintis kurti papuošalus-žvėrelius?

Prieš daugiau nei dvejus metus buvo organizuojama paroda „Elitas“ ir reikėjo kažką sukurti šia tema. Prisiminiau vaikystę, kai man didžiausia prabanga ir ponių požymis buvo kailinės apykaklės. Pažvelgiau į tai gana ironiškai ir padariau pirmąją sidabrinę lapę – kaklo papuošalą. Be to, man pačiai artimi tokie motyvai su gyvūnais, norisi kurti jaukius papuošalus. Taip ir prasidėjo visa serija: katinai, žebenkštys, ūdros ir kiti.

Kaip šią idėją priėmė kiti, klientai?

Iš pradžių maniau, kad mano sukurtas kaklo papuošalas „Lapė“ ir liks tik parodiniu papuošalu, bet atsirado žmonių, kuriems patiko ir ją nupirko. Net keista, bet daugiausiai dėmesio sulaukia būtent šie darbai, nors yra gana ekscentriški, nestandartiniai.

O kokios moterys perka tokius originalius papuošalus?

Pastebėjau, kad mano darbus mėgsta jaunesnės arba vidutinio amžiaus moterys, turinčios savitą stilių. Be to, kiekvienas žvėrelis turi savo charakterį. Jis tarsi koks personažas, todėl jei moteris jaučiasi šiek tiek lape, jai bus artimas būtent toks papuošalas.

Kiek užtrunka padaryti tokį papuošalą?

Labai įvairiai. Priklauso nuo to, kaip sekasi pagauti atitinkamo gyvūnėlio bruožus. Pavyzdžiui, apyrankę galima padaryti per septynas dienas, reikia dešimties valandų. O su kaklo papuošalu užtrunku apie dvi savaites.

Ko reikia norint tapti juvelyru?

Išmokti šio amato nėra labai sudėtinga. Nors tai pakankamai sudėtingas ir juodas darbas: dulkės, ugnis... Bet svarbiausia pačiam susivokti, ką nori tuo pasakyti. Reikia atrasti savo stilių, braižą. Manau, sunkiausia yra atrasti savo kūrybos cinkelį, kuris trauktų dėmesį. Jei juvelyras kurtų tik sau ir neturėtų klientų, jo entuziazmas greitai baigtųsi. Juk čia ne dažai, o brangieji metalai, akmenys ir įrankiai nemažai kainuoja.

Kaip per penkerius savarankiškos kūrybos metus pasikeitė tavo darbų stilius?

Keitėsi gana smarkiai. Visuomet man buvo būdingi organiški darbai, netaisyklingi, kreivi, keisti. Manau, kad dabartinį stilių ne aš pasirinkau, bet jis mane. Aš jaučiuosi gerai. Anksčiau mano darbai būdavo gana grubūs, dabar atsirado daugiau kruopštumo. Taip pat atsirado daugiau nuoseklumo.

Ar sunku įsitvirtinti juvelyrų pasaulyje? Kaip į jaunuosius kolegas ir konkurentus žiūri senieji profesionalai?

Kiek teko susidurti, labai geranoriškai. Didelė konkurencija atsirastų, jei daryčiau panašiai kaip kas nors kitas. Kita vertus, netenka itin dažnai susidurti tiesiogiai. Bet į įvairias parodas, galerijas kviečia.

Kokiais papuošalais mėgsti puoštis pati?

Vos prieš metus pagaliau prasidūriau ausis ir pradėjau nešioti auskarus. Tad susikūriau pora auskarų. Kartais norisi kažką sau pačiai susikurti daugiau, bet nesu iš tų žmonių, kurie mėgsta demonstruoti savo išvaizdą.

Juvelyrės Vitos Pukštaitės sidabriniai žvėreliai

 Juvelyrė Vita Pukštaitė