Grybauskaitė pabarė Pavalkį dėl neskaidriai skiriamų profesinių mokyklų vadovų
Atnaujinta

Dainius Pavalkis
Dainius Pavalkis
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Ketvirtadienį antrai kadencijai perrinkta prezidentė Dalia Grybauskaitė į prezidentūrą pasikvietė pirmąjį iš Darbo partijos deleguotų ministrų. Tai – Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis Dainius Pavalkis.

Susitikimo rezultatus pristatė prezidentės vyriausioji patarėja švietimo ir kultūros klausimais Virginija Būdienė. Jos teigimu, D. Grybauskaitė pastebėjo, kad egzistuoja tendencija neskaidriai skirti kai kurių profesinių mokyklų vadovus.

„Buvo aptartos problemos, susijusios su skaidriu švietimo sistemos įstaigų vadovų skyrimu. Prezidentė pasakė ministrui, kad ne visada, jos nuomone, kai kurių profesinių mokyklų vadovai skiriami skaidriai. Prezidentė paprašė ministro žymiai labiau prižiūrėti ir nepolitizuoti paskyrimų“, – kalbėjo patarėja.

„Negalėjau nesutikti, pastabos buvo teisingos. Aptarėme tuos žingsnius, kuriuos turėtume įvykdyti kaip ministerija, kad būtų geriau“, – patarėjos išsakytai minčiai neprieštaravo ir ministras.

Žurnalistams pasiteiravus, kokių žingsnių planuoja imtis, kad išspręstų šią bėdą, D. Pavalkis sutriko ir atsakė tik po kurio laiko.

„Žingsniai... Jūs patys žinote tuos žingsnius – skaidrumas, kompetencijų vertinimas ir panašūs dalykai. Nori nenori judesys ir profesinėms mokykloms keliami nauji reikalavimai reikalauja naujo požiūrio į vadovus. Negaliu pasakyti, kad niekada nekeisime nė vienos profesinės mokyklos vadovų, nes turime užtikrinti jų struktūroje verslo dalyvavimą. Todėl dalį biudžetinių profesinių mokyklų keičiame į viešosios įstaigos statusą turinčias mokyklas. Taip automatiškai ateina verslas į valdymą. Randasi verslo įtaka parenkant vadovus, formuojant programą, mokyklos tikslus, atitinkančius ūkio poreikius, tikrai bus“, – teigė politikas.

Pradėjo susitikimus su „darbiečių“ ministrais

Iki šiol valstybės vadovė susitiko su socialdemokratų deleguotais finansų ministru Rimantu Šadžiumi, krašto apsaugos ministru Juozu Oleku, užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi, sveikatos apsaugos ministru Vyteniu Povilu Andriukaičiu, susisiekimo ministru Rimantu Sinkevičiumi, teisingumo ministru Juozu Bernatoniu, ūkio ministru Evaldu Gustu, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguotu energetikos ministru Jaroslavu Neverovičiumi, „tvarkiečių“ deleguotais aplinkos ministru Valentinu Mazuroniu bei Dailiu Alfonsu Barakausku.

Pagal Konstituciją, prisiekus naujam prezidentui, Vyriausybė grąžina įgaliojimus. D. Grybauskaitė anksčiau sakė iki inauguracijos liepos 12 dieną ketinanti susitikti su visais ministrais ir po to spręsti dėl jų tolesnės veiklos.

Rinkai reikiamų įgūdžių mokys profesinėse mokyklose

V. Būdienė taip pat kalbėjo, kad darbo rinkoje egzistuojančias problemas galima išspręsti tobulinant profesinio mokymo sistemą.

„Didžiausias dėmesys buvo skirtas profesinio mokymo sistemai, jos tobulinimui, konsolidacijai, nes Lietuvos darbo rinka šiuo metu reikalauja kitokių kompetencijų ir kitokios profesinio mokyumo sistemos nei egzistuojanti. <...> Reikia, kad profesinio mokymo sistema būtų lankstesnė, kad kiekvienas, kuris nori pakelti savo kvalifikaciją, galėtų mokytis profesinėse mokyklose neplanuodamas praeiti viso mokymo ciklo, bet įgydamas tik jam reikalingas žinias. Tam prielaidos yra iš struktūrinių fondų finansuojant sektorinius mokymo centrus“, – siūlė patarėja.

Taps atsparesni informaciniam karui

Anot V. Būdienės, prezidentė taip pat pabrėžė, kad prieš Lietuvą vykdomo informacinio karo kontekste būtina daugiau dėmesio skirti pilietiniam ir patriotiniam vaikų ugdymui, lietuvių kalbai. Todėl šalies vadovė įpareigojo ministrą sukurti ir vykdyti nacionalines lituanistikos mokslo, informacinių technologijų lituanistinio raštingumo, mokinių kultūrinės ir istorinės edukacijos programas.

Nutylėjo, kada pakels mokytojų atlyginimus

Paklausta, kada planuojama pakelti mokytojų atlyginimus, V. Būdienė nepanoro pateikti konkretaus atsakymo. Esą tai labai sudėtingas klausimas.

„Tai kompleksinis klausimas, kurį reikia labai atidžiai peržiūrėti ir nustatyti, kaip tai susiję su mokyklų tinklu, darbo krūviu, mokinių skaičiumi klasėje. Ministerija turėtų peržiūrėti šiuos klausimus iš esmės“, –- atsakė D. Grybauskaitės vyriausioji patarėja.

Ministras prisiminė, kas buvo, kai pats laikė egzaminus

Kartu švietimo ministras pakomentavo viešojoje erdvėje kurį laiką tvyrojusį pasipiktinimą dėl brandos egzaminų.

„Turiu gerą pavyzdį jums patiems. Matėte, kaip viešoje erdvėje reikštas nepasitenkinimas baisiai sunkiam anglų kalbos egzaminui. Kai buvo paskelbti jo rezultatai, aukštos gaidos nurimo. Aišku, buvo problemų, keliems mokiniams leidome perlaikyti egzaminus“, – problemų nesureikšmino D. Pavalkis.

Jis netgi atsiminė savo jaunystėje laikytus egzaminus.

„Gerai atsimenu, kai mūsų laikais baigėme egzaminus, viskas buvo labai panašu“, – paaiškino politikas.

Naujovės skiriant krepšelius

Galiausiai D. Pavalkis prakalbo apie naują mokyklų finansavimo būdą. Šiuo metu svarstoma pereiti nuo mokinio prie klasės krepšelio.

„Pradėjome kalbėti apie mokinio krepšelio atsisakymą ir klasės krepšelio metodikos įdiegimą. Šis darbas yra daromas, nes modeliavimo yra pakankamai daug, kad žinotume, kaip tai veiks ateityje. Klasės krepšelis yra klasės komplektas. Sakome, kad finansuojame tokios klasės egzistavimą nekreipdami dėmesio, ar vienas vaikas atėjo į klasę, ar išėjo iš jos“, – kalbėjo politikas.

 

Grybauskaitė pabarė Pavalkį dėl neskaidriai skiriamų profesinių mokyklų vadovų

Dainius Pavalkis
+3