Matonis prie vairo neblaivus galėjo sėsti dėl informacijos apie Lietuvoje galintį pasikartoti Ukrainos scenarijų
Papildyta 10.26

Algirdas Matonis
Algirdas Matonis
  © Edvard Blaževič

Buvęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) viršininkas Algirdas Matonis prie vairo neblaivus sėdo todėl, kad sužinojo svarbios informacijos apie valstybės saugumui gresiantį pavojų, o dėl nepatikrintos informacijos nenorėjo sulaukti tokio likimo, kokio sulaukė galimai Kauno žudynėms kelio neužkirtę buvęs LKPB viršininko pavaduotojas Tomas Ulpis ir buvęs Generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas – tokios aplinkybės trečiadienį paaiškėjo Vilniaus miesto apylinkės teisme, kuriame iš esmės buvo pradėta nagrinėti A. Matoniui iškelta administracinė byla.

Prieš keletą metų Lietuvos teisėsaugą skaudžiai sukrėtusios pedofilijos skandalo pamokos išmoktos, tačiau perdėtas uolumas vis tiek skaudžiai kirto buvusiam LKPB viršininkui A. Matoniui. Neseniai pareigų netekęs buvęs aukštas pareigūnas trečiadienį teisme per savo advokatą patvirtino, kad šių metų kovo 22 dieną prie vairo neblaivus iš tiesų sėdo todėl, kad turėjo itin svarbios žvalgybinės informacijos.

MATONIS ATLEISTAS IŠ PAREIGŲ DĖL PAREIGŪNO VARDO PAŽEMINIMO

SKVERNELIS: APIE ĮTARTINAI MANEVRUOJANTĮ MATONIO AUTOMOBILĮ PRANEŠĖ PILIETIS

SULAIKYTAS LIETUVOS KRIMINALINĖS POLICIJOS VADAS – ĮTARIAMA, KAD VAIRAVO NEBLAIVUS

Anot A. Matonio atstovo Ugniaus Pėdnyčios, jo klientas pripažįsta, kad buvo išgėręs, tačiau prie vairo jį sėsti vertė aplinkybės – svarbios informacijos iš įslaptinto bendradarbio gavęs pareigūnas prisiminė prieš keletą metų Policijos departamentą ir LKPB sukrėtusį skandalą, kai V. Račkauskas, T. Ulpis ir kiti pareigūnai tinkamai nesureagavo į Mindaugo Žalimo pateiktą informaciją apie Drąsiaus Kedžio planuojamas žudynes Kaune.

Advokatui U. Pėdnyčiai pagarsinus A. Matonio įvykių versiją paaiškėjo, kad kovo 21-ąją buvęs LKPB vadovas tarnybiniu automobiliu buvo nuvykęs į susitikimą Prienuose, kur aptarė būsimo susitikimo Kauno apygardos prokuratūroje detales, o po to išvažiavo į šeimos namus Druskininkuose.

Kitą dieną miške šalia sodybos Varėnos rajone A. Matonis susitiko su įslaptintu LKPB bendradarbiu, kuris pasiūlė pareigūnui naminio vyno. Kadangi A. Matonis tądien nesiruošė niekur važiuoti, sutiko paragauti atsinešto gėrimo, tačiau pokalbio metu įslaptintas asmuo esą atskleidė itin svarbios žvalgybinės informacijos – apie grupės asmenų artimiausios nakties metu ketinamus vykdyti veiksmus, kurie kelia grėsmę visuomenei ir valstybės valdymui.

Nors ši informacija yra įslaptinta, A. Matonis teisme teigė galintis atskleisti tiek, kad galimai planuotas sunkus nusikaltimas yra susijęs su nedraugiškų šalių specialiosiomis tarnybomis, turinčiomis didelę įtaką. Iš byloje esančių dokumentų paaiškėjo, kad kalba sukosi apie Ukrainoje šiuo metu vis dar tebevykstančius įvykius ir galimai su kariniu konfliktu užsienio valstybėje susijusių veiksmų įgyvendinimą Lietuvoje.

Ši informacija A. Matoniui pasirodė itin svarbi, todėl nieko nelaukęs pareigūnas išskubėjo į sostinę, kur ketino saugiais ryšio kanalais susisiekti su savo kolegomis ir surengti susirinkimą, kad būtų galima užkirsti kelią galimiems nusikaltimams. Tačiau jau Vilniuje, Vilkpėdės gatvėje, buvusį LKPB vadovą sustabdė jo girtumą patikrinti sumanę policijos darbuotojai.

Anot U. Pėdnyčios, jo klientas, kurio atžvilgiu anksčiau ne kartą buvo taikytos sekimo priemonės, šį policijos reidą vertino su padidintu įtarimu ir manė, kad tai gali būti susiję su jam patikėta svarbia informacija, todėl prašė jo girtumą patikrinti priklausomybės ligų centre. Šioje įstaigoje buvusiam LKPB viršininkui buvo nustatytas 1,71 promilės girtumas.

A. Matonis, anot advokato, manė neviršijęs ribos, po kurios sėsti prie vairo būtų rizikinga, o ir svarbi informacija skatino laužyti taisykles. „Pripažįstu, kad mano veiksmuose formaliai buvo pažeidimo požymių“, – teisme savo kaltę pripažino buvęs LKPB viršininkas.

Už vairavimą esant vidutiniam girtumui A. Matoniui gresia bauda nuo dviejų tūkstančių iki trijų tūkstančių litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų arba administracinis areštas nuo dešimties iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų. Tačiau tiek buvęs LKPB viršininkas, tiek jo advokatas prašo atleisti nuo administracinės atsakomybės atsižvelgus į tai, kad prie vairo A. Matonis sėdo esant būtinojo reikalingumo situacijai.

Iš pareigų šių metų kovo 31 dieną atleisto A. Matonio likimas turėtų paaiškėti liepos 4 dieną.

Nors posėdžio metu buvo atskleistos su įslaptinta informacija susijusios aplinkybės, buvęs LKPB viršininkas liko ištikimas sau ir nekomentavo šios informacijos. „Nežinau, kaip jūs supratote. Informacija yra informacija, tikrai nekomentuotina. Kaip girdėjote, jei ji būtų komentuotina, ji būtų išslaptinta“, – teigė A. Matonis.