Prieš alkoholio reklamą – mitingas Seimo salėje

Piketas. Seimo kanceliarijos nuotrauka
Piketas. Seimo kanceliarijos nuotrauka

Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų svarstymas penktadienį parlamente virto mitingu. Aistros virė ir posėdžių salėje, ir jos prieigose.

Po audringų kalbų dauguma Seimo narių nepritarė Ekonomikos komitete pritartam projektui liberalizuoti alkoholio reklamos tvarką. 36 tautos išrinktieji buvo prieš projektą, 42 buvo prieš, 15 susilaikė. Nutarta jį gražinti tobulinti Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui.

Ekonomikos komitetas buvo pritaręs liberalų rengtai įstatymo pataisai, pagal kurią alkoholio reklamą siūlyta drausti „Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų ir retransliuotojų transliuojamose programose nuo 6 iki 22.30 val., išskyrus natūralios fermentacijos alkoholinių gėrimų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 proc.“ Tokiu būdu reklamos draudimas neliestų alaus, sidro, vyno.

Projekte taip pat numatyta įpareigoti transliuotojus ir retransliuotojus blaivybės ir alkoholio žalai propaguoti skirti eterio laiką, kurio kaina turi būti lygi sumai ne mažesnei kaip 10 proc. metinių pajamų, gautų už alkoholinių gėrimų reklamą.

Ekonomikos komiteto pirmininkės Birutės Vėsaitės pataisos parlamentarai penktadienį nesvarstė. Ji siūlo, kad alkoholio reklama būtų draudžiama „Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų ir retransliuotojų transliuojamose programose nuo 6 iki 23 valandos, išskyrus natūralios fermentacijos alkoholinių gėrimų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 proc., reklamą sporto varžybų transliacijos ir retransliacijos metu“.

Jautė spaudimą

Seimo nariai Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas penktadienį svarstė svaigalų reklamos liberalizavimo priešininkų apsuptyje.

Jau nuo 9 val. prie parlamento būriavosi saujelė žmonių su plakatais, reikalaujančiais nešvelninti alkoholinių gėrimų reklamos taisyklių.

Nuo alkoholio reklamos draudimo šalininkų lūžo ir posėdžių salės balkonai. Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo teigimu, plenarinį posėdį stebėjo apie 40 visuomeninių organizacijų atstovai. Nors konservatorius tvirtino, kad ateiti į plenarinį posėdį jų niekas neprašė ir neorganizavo, tačiau pats A. Matulas ir jo kolega Egidijus Klumbys pasistengė, kad jie patektų į parlamento rūmus. Mat tam reikia specialių leidimų.

Dalis alkoholio reklamos draudimo šalininkų išsirikiavę Seimo balkone rankose laikė šūkį „Negirdykite Lietuvos”. Prieš tautos girdymą kalbėję politikai sulaukdavo karštų žiūrovų aplodismentų. Po A. Matulo kalbos žiūrovai plojo stovėdami.

Dėl to posėdžio stebėtojai sulaukė salės tvarkytojų pastabų elgtis santūriau.

Nepaisant to, liberalo Eligijaus Masiulio kalba palydėta šūksniais “Gėda! Gėda!”

Socialdemokratas Bronius Pauža garsiai pasipiktino tokiu lankytojų elgesiu. Jis sakė jaučiąs spaudimą, kaip balsuoti, ir ragino net padaryti pertrauką svarstant projektus.

Ieško blusų?

E. Masiulis teigė, kad dabar sprendžiamas principinis klausimas. „Alkoholis yra baisi žmonijos silpnybė. Deja, dar niekam nepavyko įstatymais šios silpnybės išnaikinti, – tvirtino jis. – Kartais šis įstatymas primena blusos vaikymą meškos kailyje. Daug jėgų dedama dėl abejotinų sprendimų užuot parengus efektyvią kovos su alkoholizmu programą.“

„Kodėl vaikai geria? Kodėl vaikams leidžiam nusipirkti?” – klausė Julius Veselka.

Socialdemokratas Bronius Bradauskas teigė kovoti su alkoholizmu pradedama ne nuo to galo. “Galime drausti viską, bet nepakeisime situacijos iš esmės”, – dėstė jis. Politikas priminė, kad narkotikų niekas nereklamuoja, o narkomanija plinta.

Kvietė į frontą

Konservatorė Irena Degutienė kalbėjo, kad dabar alkoholį geria gerokai daugiau Lietuvos vaikų, paauglių nei prieš 5-10 metų.

Anot B. Vėsaitės, Lietuva yra antra ES pagal alkoholio vartojimą. Parlamentarė taip pat piktinosi televizijos TV3 rodytu vaizdo klipu, kur ji su konservatoriumi Antanu Matulu kaltinti sporto žlugdymu. „Palengva verslas užvaldo Seimą, Jeigu mes šiandien nusileisime, rytoj tai gali ištikti jus ginant visuomenės interesą”, – įspėjo socialdemokratė.

Liberalcentristas Rimantas Remeika priminė, kad 2008 metus Seimas paskelbė Blaivybės metais, ir jis ragino „eiti tuo keliu“. „Atstovėkime šitą frontą, pasilėkime kaip reikalauja sąžinė, apsaugokime mūsų jaunimą nuo žalingos reklamos“, – ragino jis,

Prieš alkoholio reklamą – mitingas Seimo salėje

Piketas. Seimo kanceliarijos nuotrauka
+5