Aukštaitijos ir Labanoro parke bilietas bus reikalingas ne kiekvienam

Labanoro giria
Labanoro giria
  © Archyvas

Nuo birželio pirmosios įvestas Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų lankytojo bilietas nustebino gamtos mylėtojus. Lėšų pritrūkusi direkcija nusprendė, kad išeitis – apmokestinti poilsį šiuose parkuose. Nors nauja sistema skirta pagerinti parkų priežiūrą, netrūko nuogąstaujančių, kaip ši sistema veiks. Kur reikės įsigyti bilietą, jei norėsi trumpam sustoti miške, arba kiek pabrangs atostogos šeimynai?

„Pats laikas didinti žmonių sąmoningumą“, – taip nuo birželio pirmos dienos atsirasiantį Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko mokamą bilietą vertina Informacijos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjas Linas Tanaitis. Gamtos mylėtojų skriausti niekas neketina, tačiau pinigų pritrūkusi vadovybė nutarė, kad pats laikas už gaunamas paslaugas susimokėti.

Nors penkių dienų vienkartinis lankytojo bilietas piniginės „nekandžios“ (bilieto kaina bus 3,5 Lt – Alfa.lt), tačiau nauja tvarka kelia daug klausimų. Pirma, netrūko nuogąstaujančių, kur reikės 55 344 hektarų parko teritorijoje tą bilietą įsigyti, jeigu į parką bandysi patekti ne pro pagrindinį įvažiavimą. Jeigu važiuosi pro šalį ir stabtelėsi nusiskinti kelių uogų, ar turėsi teisintis, kur palikai bilietą?

Vedėjas L. Tanaitis tikino, kad viskas – paprasčiau, nei atrodo. „Bilietą bus galima įsigyti Labanoro regioninio parko Lankytojų centre, Aukštaitijos parko Lankytojų centre, kuris yra įsikūręs Pabradėje, ir kitose lankytojų aptarnavimo vietose, – sakė jis. – Ateityje tų taškų tik daugės. Sudarysime sutartis su kitais turizmo paslaugų teikėjais, kurie jau išreiškė norą platinti bilietus, netgi bandysime bilietus platinti per loterijos bilietų terminalus.“

Vedėjas tikino, kad ateityje atostogas besiplanuojanti šeimyna neturės vargti dėl bilietų įsigijimo, nes šiuos platins turizmo paslaugų tiekėjai.

Pinigų neduoda, o tvarkytis neturi už ką

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija šių dviejų saugomų teritorijų priežiūrai skyrė mokestį, nes nėra lėšų parko tvarkymui. „Didėjant žmonių srautams, infrastruktūros kiekiui ir lankytinų objektų skaičiui, jų priežiūra kainuoja vis daugiau. Žmonės patys piktinasi, kad mes neprižiūrime, netvarkome teritorijos, tačiau iš valstybės biudžeto Saugomų teritorijų priežiūrai neskiriama daugiau lėšų, o tvarkytis turime“, – kalbėjo vedėjas.

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija kreipėsi į Aplinkos ministeriją dėl papildomų lėšų objektų priežiūrai, tačiau direkcija gavo rekomendaciją susirinkti lėšas patiems. „Su tokiu nurodymu ir leidimu mes pasirinkome šį variantą“, – teigė atstovas.

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko lankytojo bilietas – tai mokestis už šių parkų rekreacinės infrastruktūros priežiūros (atokvėpio vietų, poilsiaviečių ir kai kurių stovyklaviečių remontas, šiukšlių išvežimas), informacinės sistemos (stendai ir rodyklės) bei lankomų objektų priežiūros paslaugą, kadangi beveik visi parkų lankytojai naudojasi šia paslauga aplankydami objektus ar stabtelėję atokvėpio vietose.

Pasirodo, kad ši sistema Labanoro girios gyventojams nėra staigmena, nes jau egzistavo. Pirmas bandymas tęsėsi iki 2004 metų, tačiau tada bilietų sistema neįsitvirtino. Panašus mokestis šiuo metu yra renkamas iš Nemuno deltos regioninio parko lankytojų, plaukiančiųjų Ūlos upe Dzūkijos nacionaliniame parke ar vykstančių į Kuršių neriją. Tiesa, pastarajame parke mokestį renka ne parko direkcija, bet savivaldybė.

Mokės tik retas

Įvažiavimų į Labanoro ir Aukštaitijos nacionalinius parkus ir tranzitinių kelių yra tikrai daug. Jau seniai mokestį už įvažiavimą įsivedusi Kuršių nerija turi jį tik vieną, tad ir moka visi. Čia sistema bus kitokia.

Nuo mokesčių bus atleisti čia gyvenamąją vietą deklaravę asmenys ir šiose vietose besiribojančių seniūnijų gyventojai, pvz., Ignalinos m., Ignalinos raj., Kaltėnai, Švenčionėliai ir kt. Nuo mokesčio atleidžiami ir čia gyvenamosios vietos nedeklaravę gyventojai, tačiau atvykstantys tik atostogauti. Nemokės ir jų giminaičiai. „Atvykstantys darbo reikalais, verslo klientai, studentai ar įvairių sričių specialistai irgi nemokės“, – teigė atstovas.

Pinigus pataupyti galės ir trumpam į mišką užsukti užsimanę gamtos mylėtojai. Jeigu važiuojate šalia Labanoro girios ir netikėtai nusprendėte atsigaivinti paplūdimio neturinčiame ežere arba pasivaikščioti mišku, bilieto įsigyti nereikės. Tačiau šios taisyklės negalios, jeigu vaikščiosite mediniu gražiu takeliu arba laiką leisite tvarkingose poilsiavietėse. „Gamta yra nemokama, tai ir pagrybauti galima“, – sakė vyras.

„Nesame žandarai ir policija. Pirmiausia apeliuojame į žmonių sąmoningumą, antra, pasirūpinsime, kad būtų įrengta žymiai daugiau vietų, kur bus galima įsigyti bilietą, – apie gresiančias baudas kalbėjo L. Tanaitis. – Kol kas tų taškų bus nedaug. Tiems, kurie bilietų neturės, mes pasiūlysime juos įsigyti. Mūsų darbuotojai, kurie važinėja ir tikrina apylinkes, su savimi vežiosis lankytojų bilietus ir siūlys juos įsigyti.“

Atstovas ramina ir žvejus, kurie, nusprendę ryte ramiai pažvejoti, negalės prisibelsti ir įsigyti bilieto dar neveikiančiame Labanoro informacijos centre – galės žvejoti be bilietų.