Georgijaus juostelės gegužės 9-ąją: ne drausti, o perkurti

Oficialiai Rusijoje tvirtinama, jog Georgijaus juosta - karinės šlovės simbolis
Oficialiai Rusijoje tvirtinama, jog Georgijaus juosta - karinės šlovės simbolis
  © SCANPIX

Po Rusijos agresijos Ukrainoje Antrojo pasaulinio karo veteranų pamėgtos ir, pasak tinklaraštininkų, Rusijos ambasadoje Vilniuje gausiai dalijamos Georgijaus juostelės įgavo kitą atspalvį. Nepasitenkinimą jomis reiškia nemaža dalis Lietuvos piliečių. Kai kurie siūlo koloradais vadinamų juostelių nešiotojus fotografuoti, o taksi įmones, kurių vairuotojai jas prisegs prie automobilių, boikotuoti. Ar tokios akcijos iš dalies neprimena pačios Rusijos taikomų metodų kovojant su kitokį požiūrį turinčiais asmenimis?

Juostelė rodo politinį pasirinkimą

2008 metų liepą įsigaliojęs įstatymas numato, kad nacistinė ir sovietinė simbolika negali būti naudojama ir platinama per susirinkimus ar kitus masinius renginius. Naudoti šią simboliką galima tik muziejuose, taip pat švietimo, mokslo, meno, antikvarinės prekybos tikslais. Už šio įstatymo nepaisymą numatyta administracinė atsakomybė. Tačiau carinės Rusijos laikus menanti ir SSRS bei Rusijos propagandos atgaivinta Georgijaus arba gvardijos juosta nepriskiriama nei nacių, nei sovietų simbolikai, tad bausti už jos demonstravimą neįmanoma.

UKRAINIEČIAI GEORGIJAUS JUOSTĄ KEIČIA PERŠAUTA AGUONA

Kita vertus, Rytų Ukrainoje veikiantys diversantai Georgijaus juostelę pavertė savo kertiniu simboliu. Vytauto Didžiojo universiteto profesoriui Antanui Kulakauskui atrodo, kad Georgijaus juostelės ryšėjimas šiais laikais demonstruoja politinį Lietuvos gyventojų pasirinkimą. Esą šiandien Antrojo pasaulinio karo veteranų, tiesiogiai išgyvenusių karą, nedaug, todėl juostelę nešiojantys jaunesnio amžiaus žmonės ja veikiau reiškia pritarimą Rusijos politikai.

„Šioje geopolitinėje situacijoje demonstratyvus šių juostelių nešiojimas ar prisisegiojimas taksi yra politinis veiksmas bei palankumo Rusijos politikai demonstravimas. Žinoma, gali būti įvairių asmeninių motyvų, kodėl tai daroma, bet svarbus politinis situacijos kontekstas. Tai kertasi su Lietuvos geopolitine orientacija Vakarų ir Rusijos konflikte dėl Ukrainos. Juostele pasirenkama politinė pusė – pritariama Rusijos politinei linijai ir nepritariama Lietuvos“, – naujienų portalui Alfa.lt kalbėjo istorikas.

Prieš Georgijaus juostelę nukreiptos akcijos naudingos tik Putinui

Vilniaus universitete (VU) dėstantis Rusijos informacinių karų specialistas Nerijus Maliukevičius sutiko, kad po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir agresijos Pietryčių Ukrainoje Georgijaus juostelės reikšmė pakito.

„Reikia suvokti, kad pergalės Antrajame pasauliniame kare atmintis Rusijos visuomenėje yra išskirtinai emocionali. Bet po Ukrainos įvykių vyksta tam tikra transformacija, nes Ukrainos krizė tikslingai eskaluojama būtent dėl gegužės 9-osios. Tam pasitelkiama ta pati simbolika, ir juostelėmis nešini teroristai Rytų Ukrainoje skleidžia agresiją. Jei iki Ukrainos įvykių, buvo galima diskutuoti, ką Antras pasaulinis karas reiškė vieniems ar kitiems bei atrasti sąlyčio taškų, tai dabar bėda ta, kad Georgijaus juostelė įgauna naują prasmę.

Tokių simbolių kaitos prasmių istorijoje būta. Pavyzdžiui, naciai rado pagoniškos mitologijos elementus ir, panaudoję juos savo agresyviai ideologijai, tai pavertė totalitarizmo simboliais. Jei iki Rusijos remiamų teroristų Ukrainos Rytuose ir Kryme šis simbolis galėjo reikšti kokią nors atminties politiką, tai po to Georgijaus juostelė prarado ankstesnę reikšmę“, – kalbėjo politologas.

Todėl, pasak N. Maliukevičiaus, galima suprasti, kad agresiją keliantis simbolis ir Lietuvoje sulaukia agresyvios reakcijos. Kita vertus, VU dėstytojas teigė, kad tokių anksčiau bent jau viešumoje neegzistavusių įtampų eskalavimas labiausiai naudingas Vladimiro Putino šalininkams.

„Prieš Georgijaus juostelę nukreiptos akcijos nenaudingos, nes jos kelia įtampą, kuri naudinga jų organizatoriams. Iki šiol įtampos nebūta, o tokie dalykai formuotų įtampą virtualiai ir dirbtinai. Turėtų būti svarstomos kitokios juostelės interpretacijos strategijos ir įvertinimai.

Tačiau tai ne Lietuvos visuomenės ar valdžios problema, bet ir tų, kurie nori paminėti galbūt savo asmeninę šeimos tragediją ar nori tą dalyką kaip nors simbolizuoti. Jiems būtų verta apmąstyti, ar jie nori asocijuoti savo atmintiną dieną su Rusijos veiksmais inspiruotos agresijos simboliu“, – aiškino N. Maliukevičius.

Kur raudonoji tolerancijos linija?

Tuo metu Rytų Europos studijų centro (RESC) analitikas, konservatorius Laurynas Kasčiūnas nors ir sutiko, kad būtina vengti provokacijų ir neadekvačiai priešiškos reakcijos Georgijaus juostelių nešiotojų atžvilgiu, tačiau siūlė atkreipti dėmesį, jog formaliai žmogaus teisėmis ir tolerancijos principais besidangstantys jų platintojai savo veiksmais gali apskritai turėti prieš šiuos idealus nukreiptus tikslus.

„Aišku, Antrojo pasaulinio karo veteranai tegul pražygiuoja. Tokia jau jų istorinė tragedija – laikyti save nugalėtojais kare, kuriame Lietuva buvo auka. Tačiau esminė problema yra juostelių plėtra į platesnę visuomenės dalį. Nors patį simbolį galime kildinti iš įvairių dalykų, bet šiandien jis jau tapęs Ukrainos okupacijos ženklu. Žinoma, neturėtume reaguoti į tokius dalykus, ypač į provokacijas, jei jų būtų. Negalima perspausti ir duoti peno Rusijos propagandai apie Baltijos šalyse neva vykstančius konfliktus.

Bet viešąsias paslaugas teikiančiose bendrovėse juostelių neturėtų būti. Smerkti ar boikotuoti tokias įmones nėra blogai, nes naivu galvoti, kad šie dalykai praeis ramiai. Neturėtume leisti užsižaisti laisvės ir tolerancijos idealais. Visada, natūraliai manipuliuojant žmogaus teisėmis, bus plečiamos tolerancijos ribos, o raudona linija juk kažkur turi būti“, – kalbėjo politologas.

Patarė kurti savą simboliką

N. Maliukevičius tvirtino, kad neblogą išeitį iš susidariusios aklavietės siūlo labiausiai nuo Rusijos agresijos kenčiantys ukrainiečiai.

„Artėjant gegužės 9-ajai Ukraina taip pat sprendžia Georgijaus juostelių klausimą ir tai daro ganėtinai originaliai. Juk nemažą dalį ukrainiečių šeimų palietė Antrojo pasaulinio karo tragedija, todėl jie keičia Georgijaus juostelių naudojimą į savo vėliavos naudojimą su tradicine aguonos žiedo simbolika. Šiuo metu Ukrainoje svarstoma, kaip pakeisti simbolį, kuris dabar tapo ne atminties, o agresijos ženklu.

Georgijaus juostelės gegužės 9-ąją: ne drausti, o perkurti

Oficialiai Rusijoje tvirtinama, jog Georgijaus juosta - karinės šlovės simbolis