Paaugliams – rūpestis dėl intymių nuotraukų internete
Platina kerštaudami, ginasi trindami profilius

Paaugliams – rūpestis dėl intymių nuotraukų internete
Paaugliams – rūpestis dėl intymių nuotraukų internete
  © 123rf.com

Intymios paauglių nuotraukos, kurias kerštaudami paviešina buvę mylimieji, internete klaidžiojančios gėdingos vakarėlių akimirkos, nepažįstamųjų šantažas reikalaujant įsiamžinti apsinuoginus – problemos, apie kurias vis drąsiau kalbėti ima paaugliai. Kai kurie jų periodiškai ištrina savo profilius socialiniuose tinkluose ir kuria naujus, nes nenori, kad visi matytų senesnius jų įrašus ir nuotraukas.

Intymias nuotraukas paaugliai viešina kerštaudami

Tarptautinis tyrimas „EU Kids Online“ dar prieš trejetą metų parodė, kad 4 proc. 9–16 metų amžiaus Lietuvos vaikų siuntė, o kas penktas tokio amžiaus vaikas yra gavęs seksualinio turinio vaizdų ir žinučių. Toks elgesys, kai intymaus turinio žinutės, nuotraukos perduodamos virtualiu būdu, vadinamas sekstingu (angl. „sexting“ – žodžių „sex“ ir „texting“ kombinacija). Kas aštuntas vaikas, gavęs seksualinio turinio žinučių ir nuotraukų, nepalaikė to žalinga informacija.

Vis dėlto paaugliai, nukentėję nemaloniose situacijose, kai intymios nuotraukos tyčia ar netyčia atsiduria viešoje erdvėje, vis dažniau apie tai pasipasakoja paskambinę į „Vaikų liniją“. Daugiausia problemų kyla, kai buvę mylimieji kerštaudami visiems bendramoksliams ir net nepažįstamiesiems išplatina asmeniškai jiems atsiųstas intymias nuotraukas.

„Su 14–15 metų paaugliais seminaruose apie patyčias virtualioje erdvėje diskutuojame apie sekstingo reiškinį, intymių žinučių rašymą ir platinimą. Akivaizdu, kad jie puikiai žino, apie ką kalbama, ir gali papasakoti ne po vieną istoriją, kaip matė tokias paauglių nuotraukas, išplatintas be sutikimo, ir kiek toli jos nukeliavo, kokias pasekmes sukėlė.

Tai vienas iš tų reiškinių, kurie sukelia skaudžias pasekmes – kyla patyčių grėsmė, vaikai vengia eiti į mokyklą, nes tas nuotraukas matė žmonės, kurie juos pažįsta. Paaugliai bijo kreiptis į tėvus pagalbos, impulsyviai galvoja apie neracionalius sprendimus, kaip pabėgti nuo situacijos, kai jaučia, kad nebekontroliuoja to, kas vyksta virtualioje erdvėje“, – sakė su paaugliais daug bendraujanti „Vaikų linijos“ savanorių mokytoja, psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė, kuriai tenka dažnai padėti jiems ieškoti išeities tokiose situacijose.

Sekstingas – gana naujas reiškinys Lietuvoje, bent jau akademikams, neturintiems naujausių statistinių jo mastą galinčių paaiškinti duomenų. Tiesa, vaikus telefonu konsultuojantys savanoriai vis dažniau sulaukia jų klausimų, kaip elgtis, kai buvę mylimieji, draugai ar nepažįstamieji paviešina intymias nuotraukas. Paprastai paviešinti tik mylimo žmogaus akims skirtas nuotraukas paaugliai nusprendžia kerštaudami.

Saugosi nuolat trindami informaciją apie save

Kartais draugai po bendro renginio išplatina nuotraukas, kurios jiems galbūt juokingos, nebūtinai turėdami piktų kėslų, bet paaiškėja, kad taip elgdamiesi pakenkė juose užfiksuotiems bendraamžiams. „Buvo istorijų, kai nepažįstami žmonės prašo iš paauglių jų apsinuoginusių nuotraukų.

Viena mergina pradėjo bendrauti su vyriškiu, jis paprašė jos nuotraukos tik su apatiniais, vėliau pradėjo grasinti, kad žino, kur ji gyvena, jeigu neatsiųs, susiras ir kažką padarys. Mergina impulsyviai, iš baimės išsiuntė savo nuotraukas, o tolesnė įvykių schema labai nuspėjama: žmogus prašė jos nuogos nuotraukų, grasino visiems pažįstamiems išsiuntinėti tas, kuriose ji tik su apatiniais. Paauglė pasijuto spąstuose, bijojo – tai viena iš situacijų, su kuriomis susiduria paaugliai virtualioje erdvėje“, – kalbėjo J. S. Jasiulionė.

Tuo metu dvyliktokė Aurelija prisipažino savo nuotraukomis retai pasidalijanti net su draugėmis ir sauganti savo privatumą. Merginos viena kitą įspėja, kurie iš nepažįstamųjų socialiniuose tinkluose gali turėti nedorų kėslų.

„Yra žmonių, kurie mėgsta nesąmones rašinėti „Facebook“, tarp draugių perduodame informaciją apie tokius neaiškius žmones. Aš tikrai ne visus ir priimu į draugus.

Daug kas iš mano draugų ištrina savo profilius ir susikuria naujus tam, kad nereikėtų trinti senų įrašų. Ir aš apie tokią galimybę pagalvoju“, – sakė moksleivė, socialiniuose tinkluose besistengianti elgtis atsargiai.

Sekstekstingas – seksualumo paieškų dalis

Paaugliai turi nemažai informacijos, kaip apsaugoti savo privatumą internete, bet, pasak psichologės J. S. Jasiulionės, kartais saugikliai nesuveikia, nes viršų paima spontaniški sprendimai.

„Toks dalijimosi intymiomis nuotraukomis procesas neatsiejamas nuo paties brendimo ir paauglystės charakteristikos, nes tai tas amžius, kai tiek vaikinams, tiek merginoms svarbi seksualumo sklaida. Svarbu atrasti savo būdą, kaip kurti intymų ryšį, save reprezentuoti, suvokti, ką reiškia būti seksualiam, ką galima ar ne rodyti.

Maždaug nuo 12–13 metų paaugliai ieško savo santykio su besikeičiančiu kūnu, seksualumu. Mes, suaugusieji, iki šiol nemokame su vaikais ir paaugliais kalbėti apie seksualumo raidą, kaip jį reikšti, ką jis reiškia, ir galbūt išvis suprasti, kad tai tokia pat natūrali raidos dalis, kaip ir kalbos, mąstymo, atminties raida. Seksualumas taip pat turi vystytis, skleistis, atrasti savo vietą žmonių gyvenime“, – įsitikinusi psichologė, pastebinti, kad tokie proveržiai, kai paaugliai patys paskelbia savo intymių nuotraukų, yra viena iš bundančio seksualumo išraiškų – tiesa, dažnai atnešančių skaudžiu pasekmių.

Suaugusiesiems taip pat būdinga internete dalytis ne visada tinkamomis savo nuotraukomis ir paskui graužtis, jei jas pamatę pažįstami, darbdaviai reaguoja ne itin geranoriškai.

„Praktiškai visi moksleiviai turi socialiniuose tinkluose nepažįstamų žmonių, be to, deda į juos bet kokias nuotraukas iš savo paaugliškų kvailiojimų. Kalbame, kad kai ateityje ieškos darbo ir darbdavys pamatys visas tas nuotraukas, ir galbūt tai lems jo apsisprendimą, jie nuščiūva ir sako apie tai nepagalvoję“, – vieną iš sunerimti verčiančių reiškinių pastebėjo seminarų ciklą moksleiviams ir mokytojams „LOG IN – saugumas man patinka“ apie tinkamą elgesį internete vedanti nevyriausybinės organizacijos Moterų informacijos centro projektų vadovė Rugilė Butkevičiūtė.

Ji taip pat ne kartą iš moksleivių girdėjo, kad intymias nuotraukas ar žinutes, gautas iš mylimųjų, šie paskelbia visai mokyklai kerštaudami, nutrūkus santykiams.

Nors į tėvus ir mokytojus dėl tokių problemų paaugliai kreipiasi retai, kartais jie patys pamato netinkamų nepilnamečių nuotraukų internete, sužino apie jas iš mokykloje sklandančių pasakojimų.

„Svarbu, kad suaugę nepultų ūmiai reaguoti į tokias situacijas, ypač, jei tokias nuotraukas išplatino ne pats paauglys. Negalima pasmerkti, nuteisti, nes tai sumažins norą kreiptis pagalbos – o jaunuoliui tokioje situacijoje tikrai reikia daug palaikymo“, – patarė „Vaikų linijos“ savanorė J. S. Jasiulionė.

Nemalonioje padėtyje atsidūrusiam jaunam žmogui, kurio itin atviros nuotraukos tampa visiems matomos, tenka išgyventi nesaugumo ir baimės dėl ateities jausmą – pavyzdžiui, dėl to, kas bus po kelerių metų, kai studijų draugai ar pirmieji darbdaviai aptiks kompromituojančią informaciją.