Teisėsaugos pareigūnai apie atleistą Matonį: tai – didžiulė netektis policijai
Šaltiniai: Matonį gali pakeisti policijos vadovybei artimas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Linas Pernavas

Algirdas Matonis
Algirdas Matonis
  © Robertas Dačkus

Pirmadienį Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius paskelbė, kad, atlikus tarnybinį patikrinimą, priimtas sprendimas atleisti ilgametį Kriminalinės policijos biuro viršininką Algirdą Matonį kaip diskreditavusį pareigūno vardą. Prieš savaitę A. Matonis buvo sulaikytas vairavęs neblaivus. Didžiulį autoritetą ir patirtį kovojant su pavojingiausiais bei žiauriausiais nusikalstamo pasaulio vadeivomis turinčio pareigūno atleidimas sukėlė nusivylimą ir net pasipiktinimą ne tik policijos, bet ir bene visų kitų teisėsaugos institucijų bei slaptųjų tarnybų gretose. Sakoma, kad saujelė aukštų Policijos departamento pareigūnų, kurie kolegų įtarinėjami kaip šios galimos provokacijos autoriai, sunkiai valdo savo džiaugsmą.

Galėjo sunaikinti savi?

Pirmadienį Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas D. Malaškevičius paskelbė, kad po atlikto tarnybinio patikrinimo generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis pasirašė tarnybinio patikrinimo išvadą ir įsakymą, kuriais remiantis už pareigūno vardo pažeminimą iš vidaus tarnybos atleido ilgametį Kriminalinės policijos biuro viršininką A. Matonį. Didelių nuopelnų Lietuvos valstybei turintis pareigūnas neteko ne tik tarnybos, bet ir visų socialinių garantijų, tarp jų – pareigūno pensijos, kurią per ilgus darbo metus buvo užsitarnavęs.

Kovo 22 dieną Kriminalinės policijos biuro viršininkas buvo sulaikytas neblaivus vairuojantis tarnybinį automobilį. D. Malaškevičius pareiškė, kad apie įvykį policijai pranešęs „pilietiškai nusiteikęs vairuotojas, neturintis kažkokių sąsajų su A. Matoniu, jo aplinkos žmonėmis ar nusikalstamu pasauliu“.

KRIMINALISTŲ VADAS PATEKO Į KOLEGŲ SPĄSTUS?

MATONIS ATLEISTAS IŠ PAREIGŲ DĖL PAREIGŪNO VARDO PAŽEMINIMO

LEMTINGĄ VAKARĄ MATONIS VYKO PAS GENERALINĮ KOMISARĄ SU ITIN SLAPTA INFORMACIJA?

SKVERNELIS: APIE ĮTARTINAI MANEVRUOJANTĮ MATONIO AUTOMOBILĮ PRANEŠĖ PILIETIS

Ne tik policijos gretose, bet ir visoje teisėsaugos bei žvalgybos bendruomenėje A. Matonio atleidimas sukėlė ne tik pasipiktinimo, bet ir įtarimų bangą. Dauguma teisėsaugos pareigūnų, prokurorų, žvalgybos darbuotojų įsitikinę, jog tai galėjo būti gerai organizuota provokacija.

Kas gali džiaugtis A. Matonio karjeros pabaiga? Dirbantys, ir dėl to nenorintys būti įvardinti, pareigūnai, nepaisant skirtingų institucijų, kuriose tarnauja, puse lūpų įvardija du aukštus pareigūnus. Tai esą Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis ir jo artimas draugas, Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius, tarp kolegų pravardžiuojamas Čeripu (apytikslis vertimas – kaukolė, Alfa.lt).

Pats policijos generalinis komisaras S. Skvernelis yra apie tai girdėjęs, tačiau tokius įtarimus neigia. S. Skvernelis tikina, kad naujuoju Kriminalinės policijos biuro vadovu norėtų matyti ką nors iš teritorinių policijos įstaigų vadovų, nors paskelbus konkursą į vadovo vietą galėtų pretenduoti ir visi trys dabar jau buvusio Kriminalinės policijos biuro vadovo A. Matonio pavaduotojai, tarp jų – ir A. Roginskis.

Pačioje policijoje jau mažai kas abejoja, kad naujuoju Kriminalinės policijos biuro vadovu gali tapti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Linas Pernavas.

VSD neigia dalyvavę

Abu aukšti vilniškiai pareigūnai, apie kuriuos puse lūpų kalba tiek buvę A. Matonio kolegos, tiek kitų teisėsaugos struktūrų pareigūnai, turi rimtą užnugarį Valstybės saugumo departamente (VSD). Tačiau naujienų portalo Alfa.lt žurnalistų neoficialiai kalbintas labai aukštas VSD pareigūnas neigė, jog departamentas organizavo kokią nors provokaciją prieš Kriminalinės policijos biuro viršininką, ir sakė, kad „girdėjęs kaip tik priešingai“ – jog tai esą galėjo būti A. Matonio kolegų policijoje darbas.

D. Malaškevičius itin skubino tarnybinį tyrimą ir atsisakė aiškintis bet kokias aplinkybes, kurios galėjo būtų palankios A. Matoniui. Pareigūnai kalba apie įvairias detales, kurios gali reikšti, jog kažkas iš policijos vidaus galėjo prikišti rankas prie šios nelemtos istorijos, policijos vadovybė visa tai atmeta. Tačiau savo vado, kuris turėjo didelį autoritetą, netekę pareigūnai sako, kad tiesa vis tiek išaiškės.

„A. Matonis nesuprato, kad dabar į policiją atėjo tokia karta, kuri neturi jokių moralinių skrupulų ir gali dėl savo karjeros šaltakraujiškai nesiskaityti su priemonėmis“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė gerai policijos gretas pažįstantis pareigūnas, užimantis aukštas pareigas vidaus reikalų sistemoje

Policija susilpnėjo

Teigiama, kad pats policijos generalinis komisaras S. Skvernelis įsakymą atleisti Kriminalinės policijos biuro viršininką pasirašė sunkia ranka ir padėti A. Matoniui nebegalėjęs. S. Skvernelis pabrėžė, kad „visi lygūs prieš įstatymą“. Tiesa. Tačiau ar Lietuvos policija sustiprėjo nuo to, jog toks pareigūnas kaip A. Matonis yra taip žeminančiai išvytas be jokios teisės sugrįžti ir net be užtarnautos pensijos? Vargu.

Buvęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius naujienų portalui Alfa.lt sakė, kad nesuklydo pakviesdamas A. Matonį dirbti Lietuvos kriminalinėje policijoje.

„Jį vertinu teigiamai. Tai pareigūnas, dabar jau buvęs pareigūnas, turintis didelę patirtį, didelius gebėjimus bendrauti su žmonėmis – tiek su nukentėjusiais, tiek su nusikaltėliais. A. Matonis iš kitų savo aktyvumu ir veržlumu, darbu organizuoto nusikalstamumo srityje išsiskyrė jau dirbdamas Druskininkuose, todėl tapęs generaliniu komisaru pakviečiau jį dirbti į centrinį aparatą – Policijos departamento kriminalinės policijos padalinį, kur jis toliau tęsė savo karjerą. Kaip parodė praktika – nesuklydome. Darbo baras pas jį buvo labai platus – operacijos, tarptautinis bendradarbiavimas su kolegomis iš užsienio, norminių aktų rengimas. Ir visur buvo pasiekti teigiami rezultatai. Tik gerai galiu atsiliepti. Įvyko nelemtas įvykis, labai gaila, bet kaip profesionalas jis yra tikrai geras“, – sakė buvęs policijos generalinis komisaras V. Grigaravičius.

Kitas buvęs policijos generalinis komisaras ir pirmasis Kriminalinės policijos biuro viršininkas bei jo įkūrėjas Vizgirdas Telyčėnas naujienų portalui Alfa.lt sakė, kad A. Matonio atleidimas „yra ženklus praradimas policijai“.

„Labai aukštai vertinu ir kaip žmogų, ir kaip darbuotoją, ir kaip vadovą. Jam vadovaujant atskleista daug rezonansinių nusikaltimų ir Klaipėdoje, ir Kaune. A. Matoniui vadovaujant Kriminalinės policijos biurui nuo 2005 metų iki dabar, tikrai daug organizuoto nusikalstamumo grupuočių nusikaltimų yra išaiškinta. Dar nebūdamas biuro vadovu asmeniškai dalyvavo ir Tulpinių bylos tyrime po Kiesų nužudymo, ir tiriant S. Gaidjurgio „kompanijos“ reikalus, Kauno Daktarų. Visur, kur pagrindiniai dalykai Lietuvoje išaiškinti su organizuotu nusikalstamumu, yra arba jam vadovaujant Kriminalinės policijos biurui, arba jam asmeniškai dalyvaujant tyrimuose. Labai aukštai vertinu jo potencialą. Tai yra ženklus praradimas policijai“, – sakė buvęs policijos generalinis komisaras ir pirmasis Kriminalinės policijos biuro vadovas V. Telyčėnas.

Rizikavo gyvybe

Buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys naujienų portalui Alfa.lt sakė, kad negalima užmiršti atleisto Kriminalinės policijos biuro viršininko indėlio kovojant su mafija.

„Jei mes dar galim vadintis valstybe, tai būtent dėka tokių pareigūnų. A. Matonis niekada negailėjo savęs, dirbo atsidavęs, rizikuodamas savo gyvybe. Jis visada buvo ten, kur sunkiausia, ir nebijojo imtis atsakomybės. Mes dabar daug kalbame apie išorės priešus, bet mažai akcentuojame, kad mūsų valstybingumui buvo iškilusi grėsmė tada, kai siautėjo banditų gaujos Lietuvoje, kai niekas negalėjo jaustis saugus. Būtent Algirdas Matonis buvo pirmose gretose, kai reikėjo kovoti už savo valstybę, už savo piliečių saugumą“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas, Seimo narys P. Urbšys.

Buvusio STT Panevėžio valdybos viršininko P. Urbšio teigimu, „tai, kad Kriminalinės policijos biuras dabar yra tapęs elitinis padalinys ne tik Lietuvoje, bet ir yra pripažįstamas visame pasaulyje, tai būtent dėka A. Matonio. Jis sugebėjo pritraukti tuos profesionalus, kuriais mes didžiuojamės. Galime pasakyti, kad nepakeičiamų nėra, bet, kaip rodo šis laikotarpis, tai vis mažėja pareigūnų, kurie turėtų tokį procesinį ir žmogišką orumą, kurie nesidairytų į šalis, nešokinėtų pagal telefoninius skambučius. Man buvo garbė, kad aš galėjau sutikti šitą žmogų ir kartu dirbti su juo“.

„Praktiškai nė viena Kriminalinės policijos biuro operacija neapsiėjo be jo vadovavimo, be jo žinios ir kontrolės. Pažiūrėkite visas tas garsiąsias bylas – ir eurų fabriko aptikimas, dokumentavimas ir įtariamųjų sulaikymas gamybos proceso metu, ir Tulpinių sutriuškinimas, S. Gaidjurgio, V. Šiliaus gaujų, Daktarai. Praktiškai visur jautėsi jo ranka ir vadovavimas“, – prisimena ir buvęs policijos generalinis komisaras V. Grigaravičius.

Generolas Gailius: Matonis – garbingas pareigūnas

Buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius ir buvęs Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas generolas Vitalijus Gailius naujienų portalui Alfa.lt atleistą kriminalistą apibūdino kaip didelį autoritetą visoje teisėsaugoje turėjusį pareigūną.

„Nuo 2000 metų A. Matonį labai gerai pažįstu. Dirbau Panevėžyje, jis tuo metu buvo vienas iš tyrimo grupės Tulpinių nusikaltimams tirti narys, po to dirbau Kriminalinės policijos biure, buvau jo pavaduotoju. Tai – profesionalus kriminalistas, stiprus kriminalinės žvalgybos pareigūnas ir šiaip labai padorus ir garbingas karininkas. A. Matonis turėjo autoritetą tiek kriminalistų tarpe, tiek daug metų glaudžiai dirbant su prokurorais, o ypač su organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo padalinių prokurorais susiklostė ir pagarba, ir supratimas. Teisėsaugos bendruomenėje tai buvo pareigūnas, turintis ir autoritetą, ir žodį. Garbingas pareigūnas“, – sakė dabar Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, generolas V. Gailius.

Gerbė ir prokurorai

„Kaip pareigūną galiu vertinti tik teigiamai. Tikras profesionalas, kuris yra padaręs daug gerų darbų. Keletas tyrimų, kuriuos galima paminėti – Gaidjurginiai, Tulpiniai ir kiti. A. Matonis biure dirba nemažai laiko ir tie visi rezonansiniai tyrimai, kurie buvo, tai prie jų tikrai yra prisidėjęs A. Matonis“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis.

Autoritetingas prokuroras Artūras Urbelis prisiminė, kad dirbant su A. Matoniu išaiškinta daugybė sunkiausių nusikaltimų, dešimtys kraupiausių nužudymų.

„Po prokuroro G. Sereikos nužudymo A. Matonis įsijungė į mūsų tyrimo grupės veiklą, kai tyrėme rezonansinius nusikaltimus, ir tai davė tam tikrus postūmius, šis įdirbis atnešė labai gerus rezultatus. Jei tyrimo rezultatai yra geri, tai yra atskleista labai daug nusikalstamų veikų, susijusių su S. Gaidjurgio, Tulpinių susivienijimų, tiek bendri, tiek atskiri nusikaltimai. Čia pavyko įrodyti apie 50 nužudymų, tai galiu vertinti kaip profesionalų pareigūną. Tik iš gerosios pusės. Kaip pareigūną, kuris generavo idėjas, kuris labai preciziškai vykdė tyrimo grupės vadovo pavedimus ir pagerindamas kai kuriuos klausimus“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras A. Urbelis.

Prokurorai apgailestauja, jog profesionalus tyrėjas nebevadovaus Kriminalinės policijos biurui.

Teisėsaugos pareigūnai apie atleistą Matonį: tai – didžiulė netektis policijai

Algirdas Matonis
+3