Ligoninėse greitai pasirodys gimdymo dulos
Ramins gimdyvę, maudys mažylį, vedžios šunį

Dulų judėjimo pristatymo spaudos konferencija BNS
Dulų judėjimo pristatymo spaudos konferencija BNS
  © Edvard Blaževič

Dar nesibaigus skandalui, kurio epicentre atsidūrė nelegalia veikla apkaltintos kelios lietuvės pribuvėjos, atsirado kita grupelė moterų, sugalvojusių panašią paslaugą teikti užsienietiškai – siūlančių gimdymo dulų paslaugas, nusižiūrėtas iš svetur – Vokietijos, Amerikos, Austrijos ir kt., – kur jos seniai paklausios.

Lietuvėms reikia dulų

Taigi visai netrukus besilaukiančios Lietuvos moterys pagalbos galės kreiptis ne tik į įvairiausias nėščiųjų mokyklas, specialius kursus, pasirinktą akušerę ar į slaptą pribuvėją, bet ir į gimdymo dulas – moteris, kurio taps jų oficialiomis pagalbininkėmis nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu.

Pasak šio judėjimo iniciatorių, dula, turinti reikalingų žinių bei savą gimdymo patirtį, nėščiajai padės suvokti jos išgyvenimus, nugalėti baimes, pateiks žinių apie nėštumą, gimdymą, kūdikio priežiūrą. Pakviesta ji atvyks į namus, gimdyvei padės susiruošti ir su ja vyks į ligoninę. Bus prie jos per visą gimdymo laiką ir emociškai palaikys visus šeimos narius.

Dulos priedermė pirmomis dienomis ir savaitėmis po gimdymo – mamytei ir tėveliui priprasti prie naujo vaidmens fiziškai ir emociškai, paaiškinti, kaip rūpintis mažyliu, kaip jį maudyti, vystyti, prižiūrėti; pagelbėti namų ruošoje, išplauti grindis, sutvarkyti kambarius, pagaminti maisto, išvesti vyresnius vaikus į darželį ir netgi pavedžioti šunį...

Pasak šiemet susikūrusios dulų asociacijos atstovės Vitalijos Pilipauskaitės-Butkienės, daug kur pasaulyje šis paslaugų paketas sėkmingai gyvuoja jau kelis dešimtmečius ir lietuvės nenori atsilikti. Nori turėti galimybę kreiptis į gimdymo dulas.

„Tai nebuvo sugalvota tiesiog šiaip sau, iš niekur. Maždaug 1970-aisiais buvo atiliktas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad moterys, kaip ir dauguma gyvūnų patelių, gimdo daug geriau, jeigu šalia yra palaikymo komanda“, – argumentą, padėjusį imtis naujos veiklos, išdėstė V. Pilipauskaitė-Butkienė.

Naujas tandemas – dula, medikas ir gimdyvė

Lietuvoje jau įpusėję dulų mokymai, kurie rengiami dėl kelių priežasčių; nes moterys pradėjo ieškoti dulų ir pasigedo tokios paslaugos. Ir antra – atsirado moterų, kurios užsinorėjo padėti kitoms moterims, sugalvojo teikti tokią paslaugą.

„Šiuo metu mokymuose dalyvauja apie 30 moterų. Dalis jų sėkmingai pradėjo vykdyti savo veiklą, praktikuotis, taigi jau yra pirmieji praktiniai žingsniai šioje srityje ir Lietuvoje“, – pastebėjo V. Pilipauskaitė-Butkienė.

Jos teigimu, dulų veikla Lietuvoje reglamentuota remiantis kitų šalių patirtimis, praktikomis, pabendravus realiai ir virtuliai su įvairių šalių atstovėmis. Todėl lietuviškasis dulų veiklos variantas, kuris būtų pats lanksčiausias, patikimiausias ir suteikiantis duloms pagrindą „keliauti su moterimi per jos kelionę laukiantis vaikelio“.

Lietuvos dulų asociacijos pirmininkė Martyna Zaveckienė teigė, kad pagrindinis dokumentas, kuriuo dulos vadovaujasi Lietuvoje, vadinasi „Dulos veiklos standartas“. Būtent jame, remiantis užsienio šalių patirtimi, nubrėžiamos dulos, gimdyvės ir mediko atsakomybės ribos. Aptariama dulos kvalifikacija, teikiamos paslaugos ir dulos etika.

„Dula, medikas ir gimdyvė gimdymo metu veikia kaip viena komanda. Medikai rūpinasi, kad gimdymas būtų saugus, o dula stengiasi, kad gimdyvė būtų rami ir saugi, pasitikėtų savimi ir aplink esančiais asmenimis“, – kalbėjo M. Zaveckienė. Dulų asociacija vienys visas dulas ir jas palaikančius asmenis, taip pat dulas pristatys Lietuvos visuomenei, pasakys, kur jų ieškoti ir kur susirasti.

Iš ligoninės dulos neišvarys

Susitikime su žurnalistais dalyvavusi Vilniaus gimdymo namų gydytoja akušerė Daiva Brogienė pasidžiaugė, kad jos nuomonė šiuo klausimu pasirodė svarbi ir patvirtino, jog Lietuvos gimdymo namuose iš tiesų greitai pasirodys dulos.

„Noriu pasakyti, kad į šį susitikimą atėjau po paros budėjimo... Per parą mūsų gimdymo namuose gimė 18 vaikelių... Turiu pasakyti, kad mamytės būna įvairios. Vienos nori daugiau dėmesio, daugiau nuskausminamųjų. Kitos mamytės priešingai – nori gimdyti natūraliai, apsuptos šeimos. Tačiau visos nori jaustis saugios psichologine, emocine prasme... Gimdymo patirtis moteriai labai svarbu. Jeigu tai – negatyvi patirtis, moteris nesijaučia saugi, negauna emocinės psichologinės paramos, visas tolimesnis moters žengimas į motinystę būna labai komplikuotas. Juk labai greitai turi atsirasti nauji šeiminiai ryšiai tarp mamytės, tėvelio ir vaikelio... Mūsų ligoninėje lankėsi dulos iš Anglijos ir patikino, kad jos tikrai gali suteikti empatijos ir emocinės paramos mamytėms gimdyvėms“, – pastebėjo gydytoja.

Patikino, kad šiuolaikiniai gimdymo namai lankstūs, ir gydytojų požiūris į gimdyves ir šeimą seniai pasikeitęs. „Esame atviri bet kokioms naujovėms ir, jeigu mamytė atvyks su dula, mes jos neišvarysime. Nes tai – mamytės pasirinkimas. Gimdyvė gali pasirinkti vietą, kur gimdyti, gali pasirinkti ir su kuo gimdyti“, – kalbėjo D. Brogienė.

Pastebėjus, kad būsimo vaikelio tėveliui vietos gimdykloje nebeliks, D. Brogienė ramino: „Tėvelio pozicija labai aiški: jis yra pats artimiausias žmogus, labiausiai norimas ir trokštamas, kad dalyvautų, nes tėvelio misija – ne tik padėti žmonai, bet ir vaikeliui – čia turi gimti jo ryšys su vaikeliu. “

Pasaulyje žinomos trijų tipų dulos

D. Brogienės pastebėjimu, dulos iš tiesų galėtų mamytėms daug padėti prieš gimdymą ir gimdymo metu, bet ypatingai būtų svarbios po gimdymo, kai reikia žindyti vaikelį, jam susirgus, o tada problemų atsiranda aibės: „Esame nusiteikę geranoriškai, nors kol kas pas mus gimdyme dalyvavo tik dvi ar trys dulos, todėl išvadų dar negalime daryti.“

V. Pilipauskaitė-Butkienė priminė, kad pasaulyje žinomos trijų tipų dulos – dirbančios su besilaukiančiomis moterimis, vedančios kursus ir fizinius užsiėmus. Taip pat gimdymo dulos, kurios ateina su moterimis į gimdymą ir būna su jomis visą gimdymo laiką – nors ir parą, ir dėl to vienos kitomis turi pasitikėti, jausti emocinį ryšį. Jeigu jo nepavyksta užmegzti, ieškoma kitos dulos.

Ir trečia dulų kategorija – moterys, padedančios po gimdymo. Jeigu prieš gimdymą moteris gali lankyti nėščiųjų kursus, per gimdymą šalia jos būna vyras, tai po gimdymo neretai atsiduria viena, nors tuo metu kyla daug klausimų, daug problemų, o atsakymus rasti nėra taip paprasta. Dula bus tas žmogus, kuris padės panešioti, pervystyti vaikelį, pagelbėti emociškai.

„Kartais po gimdymo moteris veikia hormonų kaita, kartais tam būna realios priežastys. Moterys jaučiasi paliktos vienos, ir šioje vietoje matome labai didelę prasmę dulų dalyvavimo šeimos gyvenime“, – kalbėjo V. Pilipaskaitė-Butkienė.

Kiek kainuos dulų paslaugos? Pasak V. Pilipauskaitės-Butkienės, ši praktika pasaulyje atsirado kaip savanoriška pagalba, kilusi iš moters noro padėti kitai moteriai. Dalis moterų tai daro savanoriškai, dalis – už mokestį ir iš to gyvena. Kaip bus Lietuvoje, pamatysime vėliau, kai baigsis mokymai, kurie šiuo metu jau yra įpusėję. Kol kas dulų paslaugos nemokamos, jau yra daugiau nei 10 moterų, pasiruošusių pagelbėti būsimoms šeimoms.

Susitikimai, gimdymo fotografavimas, pagalba mamytei ir tėveliui

Mokymuose dulos gauna psichologinių, fiziologinių, anatominių žinių, atlieka praktiką. Mokymų programa sudaryta remiantis Austrijos, JAV, Vokietijos ir kitų šalių dulų patirtimi. Į mokymus kviečiami lektoriai, psichologai, medikai, akušeriai ginekologai. „Norime gauti aukščiausios kokybės žinias ir į tai žiūrime atsakingai“, – patikino pati dula besirengianti tapti V. Pilipausakaitė-Butkienė.

Dulų paslaugos gali būti labai įvairios, taigi savo užmokestį moterys nusistatys pačios. Viena dula gali teikti tik paprasčiausios paslaugas – susitikimas su moterimi ir pokalbis prieš gimdymą. Bet gali būti ir dalyvavimas gimdyme, gimdymo fotografavimas ir paslaugos po gimdymo. Įkainiai labai įvairūs. Pavyzdžiui, latvių dulų teigimu, trys susitikimai prieš gimdymą, dalyvavimas gimdyme ir susitikimas po gimdymo įkainuoti 100 latų.

Ar nenutiks taip, kad, susiradusios dulą, moterys nebenorės vykti į gimdymo namus – norės gimdyti namuose? „Taip nebus, nes dula neturi reikiamų akušerės žinių, visame pasaulyje tai griežtai atskiriama ir mes griežtai skirsime. Dula – ne medikė, ji negali suteikti jokių medicininių paslaugų. Tiesa, būna atvejų, kai medikės tampa dulomis, ir tai – jau kitas dalykas. Dulos neatstos nei akušerės, nei gydytojo gimdymo metu, kad ir kur jis vyktų – namuose, traukinyje ar kitur“, – kalbėjo V. Pilipauskaitė-Butkienė.

Ar už rankos laikys, ar poterius kalbės...

Dula, pasak jos, – tai ne daugeliui lietuvių žinoma pribuvėja, kuri atlieka akušerės funkciją, neturėdama medicininio išsilavinimo. Dula neateina priimti vaikelio, pagauti vaikelio, nukirpti jo virkštelę. Ji ateina pabūti su mama, su tėčiu – jeigu reikia.

Ar duloms numatytos poilsio vietos ligoninėje? Ar jų pasirodymas ten nesukels sumaišties, ar jos nesipainios personalui po kojomis? „Dulos nesipainios ir bus tik su mamytėmis. Ką jos abi darys – ar jas už rankos laikys, poterius kalbės, žvakelę degins, muzikos klausysis, – ne mūsų reikalas. O poilsis? Koks poilsis, jeigu mamytė gimdo? Mamytė pagimdys, dula eis namo...“ – problemos nematė D. Brogienė.

Skubiu atveju, iškilus cezario pjūvio būtinybei, viską nuspręs būsimoji mamytė, jos vyras ir gydytojai. Dula galės tik patikslinti informaciją, bet, priimant galutinį sprendimą, ji tikrai nedalyvaus.

Dulų mokymuose dalyvauja altruistiškai nusiteikusios, empatijos dovaną turinčios moterys iš Vilniaus, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus, Zarasų rajono, todėl tikimasi, kad visos to pageidaujančios būsimos Lietuvos mamos galės sulaukti dulų pagalbos.

Ligoninėse greitai pasirodys gimdymo dulos

Dulų judėjimo pristatymo spaudos konferencija BNS
+10