Muzikiniame jubiliejuje – aksominis alto garsas ir naujas lietuvių muzikos puslapis

„Muzikinis jubiliejus“
„Muzikinis jubiliejus“
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2014-03-24 17:20

Kovo 28 d. Vilniaus kongresų rūmuose Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO) rengia simfoninės muzikos koncertą „Muzikinis jubiliejus“, skirtą šio kolektyvo altų grupės koncertmeisterio Rolando Romoslausko kūrybinės veiklos 30-ies metų sukakčiai paminėti. Atlikėjas šį vakarą pasirodys solisto amplua, grieždamas vokiečių romantizmo atstovo M. Brucho „Kol Nidrei“ altui ir orkestrui, op. 47, rumunų kompozitoriaus G. Enescu Koncertinę pjesę altui ir orkestrui, op. 12 bei lietuvių autorės Zitos Bružaitės 2014 m. sukurto Koncerto altui ir orkestrui „Pabudimas“ premjerą. Prie LVSO dirigento pulto stos batutos meistras Martynas Staškus, kurio vadovaujamas kolektyvas atliks J. Brahmso Pirmąją simfoniją.

Po pirmųjų alto instrumento pažinimo žingsnių Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje R. Romoslauskas studijas tęsė prestižinėje Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje, kurią baigęs 1984 m. įsiliejo į aktyvų koncertinį gyvenimą. Neapsiribodamas vien soliniu altininko amplua Romoslauskas 1986 m. kaip vienas iš įkūrėjų ėmėsi iniciatyvos suburti kamerinį ansamblį „Vilniaus arsenalas“, kurio originalūs teminiai koncertai tapo tradiciniais Taikomosios dailės muziejaus Vilniuje renginiais, o kartu su LVSO šiemet pasitinka jau 20-ą sezoną kaip šio kolektyvo altų grupės koncertmeisteris.

Muzikinės karjeros susiejimas su altu – tai sudėtingas ir iššūkių pilnas kelias jį pasirinkusiam muzikui. Griežimas altu reikalauja itin specifinių techninių įgūdžių. Tačiau savitas skambesys, pasteliniai tembro atspalviai šį instrumentą išskiria iš visos styginių grupės. Vis dėlto ilgą laiką altas buvo tarsi solinio muzikavimo užribyje, jam buvo patikimos ne melodingos, bet akompanavimo, harmonijos palaikymo partijos. Altui kuriantis kompozitorius kiekvieną kartą tarsi konkuruoja su nepalyginti didesniu dėmesiu apdovanotais smuiku ar violončele.

Kūrybinė bičiulystė vainikuoja ir šį LVSO simfoninės muzikos vakarą, kurį pradeda naujojo lietuvių kompozitorės Z. Bružaitės opuso premjera – Koncertas altui ir orkestrui „Pabudimas“ (2014). Sprendimas į jubiliejinį vakarą greta pripažintų klasikos opusų įtraukti lietuvių autoriaus kūrinį nė trupučio nestebina, nes tokia intencija kyla iš nuoseklios ir kryptingos Romoslausko muzikinės veiklos. Šio menininko repertuare šiuolaikinė lietuvių muzika užima ypatingą vietą, inicijuota vienuolika naujų kūrinių altui ir fortepijonui. Nuo 2001 m. Romoslausko vadovaujamas ansamblis „Vilniaus arsenalas“ pradėjo iki šiol besitęsiantį turiningą bendradarbiavimą su iškiliausiais nūdienos Lietuvos kompozitoriais O. Balakausku, F. Bajoru, A. Martinaičiu, T. Makačinu, V. Bartuliu, J. Juozapaičiu, M. Urbaičiu, Z. Bružaite, L. Narvilaite ir kitais. Anot G. Kuprevičiaus, „retai kas taip nuosekliai ir draugiškai „judina“ lietuvių autorius naujos kamerinės muzikos kūrybai, kaip tai daro „Vilniaus arsenalas“. Romoslausko paskatinti mes smagiai kimbame į darbą, ir štai kasmet kolektyvo repertuaras pasipildo naujais kūriniais“.