„NDX energija“ iškėlė ultimatumą valstybei (papildyta)

Elektros perdavimo linijos
Elektros perdavimo linijos
  © Andrius Petrulevičius
Andrius Sytas | Alfa.lt
2007-11-19 10:52

Privati bendrovė „NDX energija“ pirmadienį pareiškė negalinti prisidėti prie atominę elektrinę statysiančio nacionalinio investuotojo, jeigu šis „trigalvis slibinas“ bus steigiamas „Lietuvos energijos“ pagrindu. Mat ši bendrovė esą pernelyg susijusi su Rusijos elektros energetikos sistema, tad neva yra pavojus, kad nacionalinis investuotojas irgi priklausys nuo Rusijos.

Ilgai laukti Vyriausybės reakcijos nereikėjo: pirmadienį išplatintame pranešime spaudai rašoma, kad premjerui Gediminui Kirkilui „nepriimtina ultimatumų kalba, kuria gali būti bandoma daryti įtaką „Lietuvos energijos“ vertinimui bei derybų dėl nacionalinio investuotojo eigai“.

Jame nurodoma, kad premjeras paprašė ūkio ministro Vyto Navicko vadovaujamos derybų grupės pateikti pasiūlymus, ar yra pagrindo peržiūrėti įstatymu nustatytą nacionalinio investuotojo formavimo modelį.

„NDX energija“ siūlo: trys įmonės, kurios sudarys „trigalvį slibiną“, turėtų būti sujungiamos ne prie „Lietuvos energijos“ priduriant VST ir Rytų skirstomuosius tinklus (RST), o įsteigiant naują bendrovę, kuri prisijungtų visas tris „slibino“ įmones, rašoma pirmadienį išplatintame įmonės pranešime spaudai, kurį pasirašė jos vadovas Darius Nedzinskas.

„Manome, kad toks nacionalinis investuotojas, kuris būtų kuriamas „Lietuvos energijos“ bazės pagrindu, taptų Rusijos energetinės sistemos sudedamąja dalimi. Įžvelgiame labai didelę riziką, pagrindinę – tokia įmonė neturėtų galimybės savarankiškai priimti sprendimus. Jai būtų galima daryti įtaką šantažu“, – Alfa.lt dėsto D. Nedzinskas.

Jis tikslina: „Lietuvos energija“ turi sudariusi ilgalaikes sutartis su Rusijos energetikais. Tokių sutarčių šalys yra laikomos kreditoriai – vadinasi, norint kurti investuotoją bei kitiems projektams reikėtų kreiptis leidimo į šias Rusijos įmones, ar naudinga jiems tai daryti.

Tokią išvadą „NDX energija“ pasiekė po ilgai trukusių tyrimų bei konsultacijų su teisininkais.

„Išdėstysime Vyriausybei šią argumentaciją ir motyvus. Jei jos nuomonė bus priešinga mūsiškei – tuomet spręsime, ką toliau daryti (ar dalyvausime „trigalvio slibino“ projekte – Alfa.lt). Dabar siūlomas variantas mums yra nepriimtinas. Viską atiduotume tai Rusijos sistemai, ir nežinia kaip pavyktų tokiam investuotojam, perpintam prieštaravimų, statyti atominę elektrinę ir elektros jungtis“, – dėstė D. Nedzinskas.

Jis aiškina sandoriu siūlomą schemą: nauja specialiai įkurta įmonė išleis akcijų emisiją, kurią valstybė apmokės RST bei „Lietuvos energijos“ akcijomis, o „NDX energija“ – VST akcijomis. Kad toks sandoris būtų galimas, reikėtų keisti Atominės elektrinės įstatymą. D. Nedzinsko nuomone, tai būtų galima daryti jau Seimui tvirtinant galutines suderėtas sutartis.

„Kiekviena šių trijų įmonių galėtų vykdyti tą veiklą, kurią dabar vykdo. O jas valdanti bendrovė būtų atsakinga už projektus. Tokia sandara visiškai atitiktų Europos Sąjungos direktyvų reikalavimus, tad ateityje nereikėtų reorganizuoti nacionalinio investuotojo“, – aiškina D. Nedzinskas.

Juozaitis – už

„Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis Alfa.lt sako palaikantis tokį jungimosi variantą, bet nesutinka su jį siūlančios „NDX energijos“ argumentais.

„Sveikinčiau tokį sprendimą. Būtų galima geriau, skaidriau susidėlioti (sandorį – Alfa.lt), ir baigtųsi toks nepamatuotas puolimas prieš „Lietuvos energiją“. Pats atsidūriau šios kovos lauko smaigalyje. Trečiosios jėgos, kurios stengiasi sukompromituoti šį projektą, kelia sumaištį per mane“, – kalbėjo jis. Tačiau nesutinka su teiginiais, kad „Lietuvos energija“ priklauso nuo Rusijos.

„Esame vienoje sistemoje su Rusija, tokia realybė ir išliks, kol nepasijungsime prie Europos. Čia yra neteisingas traktavimas: kiek yra ta priklausomybė nuo Rusijos dėl tinklų sujungimo, tiek ji ir išliks, kol neatsijungs“, – kalbėjo R. Juozaitis.

Bijo „Lietuvos energijos“ aštunkojo

„NDX energijos“ pranešime dėstomi trys argumentai, dėl kurių, – kaip rašoma pranešime, – UAB „NDX energija“ negali dalyvauti nacionalinio investuotojo, kuriamo „Lietuvos energijos“ pagrindu, kapitale.“

Visų pirma „Lietuvos energija“ yra „techniniais, sisteminiais, žmogiškaisiais, sutartiniais ir finansiniais saitais sujungta su Rusijos elektros energetikos sistema“. Nurodoma, kad Lietuvos sistemos dažnis bei balansas yra centralizuotai reguliuojami iš Rusijos. „Elektros energijos importo–eksporto funkcijas faktiškai vykdo su Rusijos elektros energetikos bendrovėmis susijusios įmonės“, – rašoma pranešime.

Antras argumentas yra tai, kad „Lietuvos energija“ yra Rusijos valdomos elektros energetikos sistemos dalis. Todėl ji „nėra laisva priimti bei įgyvendinti strateginių sprendimų – tai reikšmingai darė įtaką, kad per 17 metų Lietuvos elektros energetikos sistema nebuvo sujungta su Vakarų Europos sistemomis“, – tikinama pranešime.

Galų gale, tikina „NDX energija“,„Lietuvos energijai“ tapus nacionaliniu investuotoju „kiltų rizika, kad ne tik „Lietuvos energija“, bet ir jos valdomos RST ir VST bei nauja atominė elektrinė taps priklausomomis nuo Rusijos elektros energetikos sistemos“.

Antradienį turi prasidėti Ūkio ministerijos ir „VP dešimtuko“ valdomos bendrovės „NDX energija“ derybos.

Anksčiau žiniasklaidoje buvo pasigirdę nuogąstavimų, kad Rusijos atstovai neva biržoje supirkinėja „Lietuvos energijos“ akcijas.

Valstybei priklauso 96,5 proc. bendrovės akcijų, likusiomis akcijomis – 3,5 proc. įmonės akcijinio kapitalo dalimi – laisvai prekiaujama Vilniaus vertybinių popierių biržoje.

Vyriausybė jungia „trigalvį slibiną“ iš trijų bendrovių: valstybinių „Lietuvos energijos“ bei RST, taip pat „NDX energijai“ priklausančių VST.