Vilniaus Karo muziejuje – grėsmingi žudymo įrankiai

Karo muziejus
Karo muziejus
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Vienoje gražiausių Vilniaus vietų – Kalnų parko pašonėje – išrikiuota tikra karinė technika.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos Vilniaus skyriuje eksponuojami Lietuvos kariuomenės naudotos technikos pavyzdžiai, atspindintys laikotarpį nuo 1990 m. iki šių dienų.

Politikų juokeliai apgailėtini

Tik įžengus pro vartus lankytojus pasitinka sovietinis tankas T-55. Pokalbį su naujienų portalo Alfa.lt žurnalistus lydinčiu vyriausiuoju muziejininku Artūru Katiliumi pradedame nuo prisiminimų apie neseną Seimo vicepirmininko Vydo Gedvilo juokelių apie du Lietuvos turimus tankus. Abu jie šiame muziejuje. T-55 visiškai „užgesęs“ – jo jau net nepavyktų užvesti, o ir visa ginkluotė iškomplektuota. Kitas – T-72 – gerokai „gyvesnis“. Neseniai net dalyvavo filmavimuose prie Vilniaus televizijos bokšto, kai buvo kuriamas filmas apie Sausio 13-ąją. Tankai T-72 buvo panaudoti 1991-ųjų sausį šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą.

Pasak A. Katiliaus, tokie politikų pasisakymai neatrodo solidžiai. Savo kariuomenės, kurios kai kurie koviniai daliniai puikiai užsirekomendavo įvairiose karinėse misijose, žeminimas nedaro garbės.

Abu šiuos tankus 2006 m. muziejui padovanojo Lenkijos gynybos ministerija.

Muziejaus darbuotojai tvirtino, kad kiekviena save gerbianti valstybė stengiasi įkurti savo Karo muziejus. Vilniškis, turintis apie pusantro šimto eksponatų, laikytinas gana kukliu.

Didžioji dalis – dovanos

Į muziejų patenka Lietuvos kariuomenės nurašoma ginkluotė. Nemenką plotą užima nuo buvusių fregatų „Aukštaitis“ ir „Žemaitis“ nuimta ginkluotė. Fregatos buvo skirtos kovai su povandeniniais ir antvandeniniais laivais. Tad muziejaus lankytojai gali susipažinti su zenitinių valdomų raketų kompleksu „OSA-MA“, suporintu 57 mm kalibro automatiniu pabūklu AK 725 ir 30mm kalibro šešiavamzdžiu greitašaudžiu pabūklu AK 630, torpedų paleidimo įrenginiais, bombų svaidyklėmis. Ant kalvelės amžino poilsio „ilsisi“ pirmieji Lietuvos karo laivai „Vytis“ ir „Kiras“. Tokie gana kuklūs laiveliai.

Tačiau didžioji dalis eksponatų – NATO partnerių dovanos. Vienas senesnių eksponatų – danų padovanotas „Dodge“ sunkvežimis, pagamintas 1945 m. Prancūzai yra dovanoję Antrąjį pasaulinį karą menančių džipų, įvairios technikos – motociklų, ratinių ir vikšrinių šarvuočių, mažųjų visureigių – yra padovanoję ir švedai, danai, vokiečiai, amerikiečiai.

„Apie kiekvieną eksponatą būtų galima papasakoti individualią jo kovinės patirties istoriją“, – tvirtina A. Katilius.

O po Rusijos okupacijos neliko nieko – visa turėta technika išsigabenta su savimi. Nors rusiškų šarvuočių BTR bei kitokios karinės technikos ekspozicijoje netrūksta. Apie 20 „batėerų“ Lietuva vėliau pati nusipirko iš rusų.

Esama ir retesnių, plačiajai visuomenei mažiau matytų karinės technikos pavyzdžių – karo lauko skalbykla ar kilnojamoji duonos kepykla.

Sukelia ir šypseną

Kai kurie muziejaus eksponatai sukelia ir šypseną. Pavyzdžiui, pirmasis Lietuvos kariuomenės pirkinys – maskuojančiomis spalvomis perdažytas automobilis „zaporožietis“. Dėl savo keistoko dizaino automobiliai sovietmečiu buvo tapę nuolatinių patyčių objektu.

Eksponuojamas ir tiesioginio ryšio su kariuomene lyg ir neturėjęs šarvuotas „Mercedes“ markės automobilis, kuriuo buvo vežiojamas pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis.

Trūksta lėšų

Septynerių hektarų plote įsikūrusiame muziejuje darbuojasi 11 žmonių, nuolatos jaučiančių lėšų stygių. Po atviru dangumi stovinčiai naudotai karinei technikai reikia nuolatinės priežiūros. Kol kas tik svajonėse – paviljonai eksponatams, kurie dabar „kenčia“ nuo permainingų orų. Atšilus orams kimbama į niekada nesibaigiančius darbus – karinė technika plaunama, gremžiama nuo rūdžių, naujai perdažoma.

Teritorija sostinės Olandų gatvėje kariškiams priklauso nuo XVIII a. pab. Iš pradžių čia buvo parako ir ginklų saugykla. 1832 m. pastatai buvo perduoti Vilniaus tvirtovei. Tarpukariu iki 1939 m. jie priklausė Lenkijos sandėlių tarnybai, o atgavus Vilnių čia įsikūrė Lietuvos kariuomenės šarvuočių ir autorinktinė. Sovietmečiu teritorijoje šeimininkavo sovietų armija, o jai išėjus įsikūrė Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8-oji rinktinė.

2008 m. lapkričio 4 d. čia atidarytas muziejus.

 

Vilniaus Karo muziejuje – grėsmingi žudymo įrankiai

Karo muziejus
+46