Stancikienė: ar prokuratūra sustabdys vaistą nuo visų ligų „Oscillococcinum“

Aurelija Stancikienė
Aurelija Stancikienė
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Alfa.lt
2014-03-07 09:57

Seimo nariai Aurelija Stancikienė, Vitalijus Gailius ir Povilas Urbšys kreipėsi į generalinį prokurorą dėl viešojo intereso gynimo, išsiaiškinant ir priimant procesinį sprendimą dėl Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VVKT) viršininko Gintauto Barcio ir kitų atsakingų pareigūnų galimo piktnaudžiavimo tarnyba, kai leidžiama prekiauti vaistu „Oscillococcinum“ be reikiamų klinikinių tyrimų.

Skunde nurodoma, kad homeopatinis vaistas „Oscillococcinum“ 2011 m. lapkričio 21 d. buvo perregistruotas, įteisinant naują jo paskirtį, virusinių peršalimo ligų simptomams lengvinti, neatlikus jokių klinikinių tyrimų. Tokiu būdu VVKT, šiurkščiai pažeisdama Vaistų registravimo taisykles, registravo „savo kūrybos“ indikaciją.

Nors „Oscillococcinum“ registruotas kaip homeopatinis vaistas, jame nėra jokios veikliosios medžiagos. Šiuos vadinamuosius vaistus sudaro tik sacharozė ir laktozė. „Oscillococcinum“ nėra ir homeopatinis vaistas, nes neatitinka homeopatijos principų.

VVKT leido parduoti pakuotes, kuriose esančio vaisto vartojimas, laikantis pakuotės lapelyje pateiktų nurodymų, gali kelti pavojų žmonių sveikatai. „Oscillococcinum“ pakuotės lapelyje įrašytas kliniškai nepatikrintas vartojimas ir dozavimas vaikams.

VVKT prievolė yra užtikrinti, kad Lietuvos rinkoje būtų pateikiami teisės aktų reikalavimus atitinkantys vaistai. Tačiau šiuo atveju vaistų rinkos kontrole užsiimanti institucija sudaro sąlygas verslininkams apgaudinėti ligonius ir vaistinėse parduoti vietoje paskirtį atitinkančius vaistus – cukrų, kurio kaina – 3–4 tūkst. litų už kilogramą.

Seimo nariai skunde nurodo, kad, jei VVKT nevykdo jai priskirtos funkcijos, o, priešingai, leidžia klastoti informaciją ir apgaudinėti ligonius didele kaina parduodant vaistus be jokios veikliosios medžiagos, tai yra būtinybė peržiūrėti, ar tokia tarnyba iš viso reikalinga, o Generalinei prokuratūrai – ginti viešąjį interesą, išsiaiškinant, kokia žala padaryta valstybei.