Pataisa neleistų išrinktam politikui siekti antros kėdės

Europos Parlamentas
Europos Parlamentas
  © SCANPIX
ELTA
2014-02-26 06:56

Pagaliau Seime pasirodė iniciatyva sustabdyti rinkėjų apgaudinėjimą, kai renkamas pareigas einantys politikai gali dalyvauti ir kituose rinkimuose. Tuo pasirūpino Vytautas Matulevičius, įregistravęs pataisą, apribojančią dviejų kėdžių siekiančius politikus. Įregistruotame projekte numatoma, kad Seimo, Europos Parlamento, savivaldybių tarybų nariais, šalies prezidentu negali būti renkami asmenys, jau išrinkti į kitas institucijas, jeigu jie, likus 65 dienoms iki rinkimų, neatsisakė šiose institucijose einamų pareigų. Pasak iniciatoriaus, tai ypač aktualu, nes šalyje jau įprasta, kad Seimo, EP ar savivaldybių politikai nesikuklina dar eidami pareigas dalyvauti ir kituose rinkimuose.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Povilas Urbšys „Vakaro žinioms“ patikino, jog tokią idėją Seime kelti būtina, mat egzistuojant dabartinei sistemai, rinkėjai per rinkimus lieka šiek tiek apgauti: „Kartais rinkėjams yra neaišku, ką jie renka. Tam, kad būtų aiškumas, šį klausimą reikėtų svarstyti, nes kitais atvejais atrodo, kad politinės partijos eikvoja partines lėšas tam, kad klaidintų rinkėjus. Nes žmogus, kuris apsisprendžia būti prezidentu, pasiruošęs skirti visą savo laiką būtent tam.“

„Visuomenėje tokia idėja patraukli ir logiška. Neturėtų rinkėjai būti apgaudinėjami, kai politikas kandidatuoja rinkimuose, todėl, kad padeda pakelti sąrašo reitingus, nors jis jau yra apsisprendęs neužimti vienų ar kitų pareigų, į kurias kandidatuoja. Toks kelias tikrai nėra sąžiningas. Tokia problema buvo itin gaji tarp Seimo narių, kurie kandidatavo ir vietos savivaldybių rinkimuose. Žinoma, negalima sakyti, jog tokia pataisa kategoriškai tik teisinga. Žinoma, politikas taip pat turi turėti teisę rinktis, net jei jis užima tam tikras pareigas,“- komentuoja Algis Krupavičius, politologas.