Džinsai, džinsai ir dar kartą džinsai

Moteris dėvinti džinsus
Moteris dėvinti džinsus
Džinsai – gyvenimo filosofija, pasaulėžiūra, istorija, dabartis ir ateitis. Džinsų karjerai jau 150 metų, o atrodo, kad jie pražysta kiekvieną kartą vis naujai, nešdami pašėlusiais idėjas juos dievinantiems milijonams žmonių. Džinsus nešioja vyrai ir moterys, politikai ir ūkininkai, aktoriai ir mokslininkai, milijardieriai ir valkatos, suaugusieji ir vaikai.

Kaip atsirado džinsai

1873 m. žydų emigrantas iš Bavarijos, prekybininkas Levi Straussas, iš palapinėms skirtos medžiagos pasiuvo kelnes Kalifornijos aukso ieškotojams. Medžiagą užsakė prancūzų miesto – Nimo – audimo fabrike, o vadinosi ji „serge de nimes“. Taip atsirado medžiagos pavadinimas – denimas. Pirmosios kelnės buvo pasiūtos būtent iš šitos medžiagos, dažytos natūraliais „indigo“ dažais.

Džinsai savo šiuolaikinį pavadinimą gavo tik 1947 m. Pavadinimas „džinsai“ prasidėjo nuo angliškai ištarto Italijos Genujos miesto pavadinimo – Genes, nes būtent iš Genujos jūreivių buvo „paskolintas“ kelnių modelis. Pirmieji džinsai buvo aukštu juosmeniu, iš nugaros juos buvo galima suveržti dirželiu su sagtimi, apačioje irgi juos galima buvo užsegti panašiu dirželiu – juk kelnės turėjo tilpti į kaubojiškus batus. Lygiai taip pat, kaip ir mūsų laikų kelnės, turėjo penkias kišenes – tris iš priekio ir dvi užpakaly. Jie buvo vadinami kombinezonu be viršutinės dalies. Taip atsirado žinomiausi firminiai džinsai – „Levi‘s Strauss“.

Džinsai labai greitai išpopuliarėjo, juos dėvėjo fermeriai, darbininkai ir žemkasiai. Ilgainiui kelnių modelis tobulėjo ir 1873 m. atsirado pirmos kniedės, įdėtos didžiausio apkrovimo vietoje – kišenių kampuose ir kelnių priekio įsiuve, nors iš ten kniedės greitai išgaravo ir liko tiktai kišenėse. Aukso ieškotojai skundėsi, kad būtent šiose vietose kišenės plyšdavo, tad reikėjo jas sutvirtinti, ir šis atradimas netgi buvo užpatentuotas.

Kaip ir kiekviename nors kiek vertingame versle, labai greitai atsirado konkurentų. 1889 m. pradėjo savo gyvenimą džinsų markė „Lee“. 1926 m. „Lee“ padarė tikrą revoliuciją džinsų padangėse – į džinsus pradėta siūti užtrauktukas. Netrukus džinsai užkariavo Europą – 1932 m. Vokietijoje buvo įkurta kompanija „Mustang“, ji po septynerių metų išleido į prekybą pirmąsias savo mėlynas kelnes.

1947 m. JAV kompanija „Blue Bell“, didžiausia darbo drabužių JAV gamintoja, sukūrė naują modelį – „Wrangler“. Šie džinsai su labai giliomis kišenėmis priekyje ir aukštomis kišenėmis užpakaly buvo skirti specialiai kaubojams ir tapo savotišku Laukinių vakarų simboliu.

Medžiaga ir spalva

Yra trys pagrindinės medvilninės medžiagos rūšys, skirtos džinsų gamybai. Pigiausias džinsinis audinys audžiamas iš tiesaus nesukto ilgo siūlo. Medžiagos paviršius yra lygus. Kai blogojoje pusėje matome eglutės raštą – tai labai geros kokybės medžiagos ženklas. Jos gamybai naudojamas labai trumpas suktas medvilnės pluoštas. Ir dar yra tarpinis variantas – kai vertikalus siūlas susuktas, o horizontalus – ne. Iš tankesnių medžiagų siuvami žieminiai modeliai, o iš mažesnį tankį turinčių medžiagų – vasariniai drabužiai. Medžiagos tankis skaičiuojamas oz vienetais. Tankiausias audinys turi 14,5 oz, o 7–8 oz tankio medžiagos lengvos, vasarinės.

Klasikinė džinsų spalva – tamsiai mėlyna indigo spalva. Indigas – tai vienas seniausių žinomų istorijoje dažas, išgaunamas iš indigo medžio lapų. Šiuo metu naudojami sintetiniai indigo dažai. Spalva gali būti netolygiai šviesi – tai priklauso nuo apdorojimo

  • Tamsiai mėlyna spalva išgaunama gamykloje skalbiant kelnes vieną kartą, naudojant tik minkštiklius.
  • Mėlyna su šviesiais patrynimais reiškia, kad šis denimas šveistas šepečiais.
  • Šviesiai mėlyna spalva – denimas skalbtas pemzos gabaliukais arba su enzimais.
  • Žydrai spalvai išgauti denimas skalbiamas balinamosiomis priemonėmis.

Mėlyni džinsai – tai klasika, bet visiškai nereiškia, kad jie gali būti tik tokios spalvos.

1970 m. didieji mados dizaineriai Pierre Cardin ir Kenzo savo kuriamas drabužių kolekcijas papildė džinsais. Nuo to laiko džinsų mėlynos spalvos autoritarus viešpatavimas baigėsi. Džinsų galima surasti ir juodų, ir vyšninių, ir žalių, o kur dar šviesios spalvos – pilkos, baltos, net rožinės – visomis įmanomomis spalvomis pražydo mėgstamas drabužis. Kartu atsirado vadinamieji designer jeans – žinomų mados dizainerių sukurti džinsai – Versace, Hugo Boss, Calvin Clein, Joop, Gucci.

Yra džinsas lygus ir lamdytas, vienspalvis ir margas, puoštas aplikacijomis arba akmenėliais, blizgučiais, siuvinėtas. Specialiai blukintas arba taip pat specialiai neskalbtas. Gal kas nors aplaistė džinsą dažais, o gal išpaišė spalvotomis kreidelėmis.

Kaip atskirti tikruosius džinsus

Kaip nepasimesti tarp tokios daugybės firmų, kūrėjų – juk nė vienas iš mūsų nenori įsigyti padirbtos prekės. Yra daug charakteringų žymių, pagal kurias galima atskirti tikruosius firminius džinsus nuo padirbtų. Brangūs džinsai yra perkami firminėse parduotuvėse, pardavėjų galima paprašyti kokybės sertifikato. Bet visais atvejais reikia žinoti keletą taisyklių. Džinsus reikia išversti į blogąją pusę ir atidžiai išstudijuoti siūles. Jose neturi būti praleidimų, nutrūkimų, o siūlė, jungianti abi džinsų dalis, užsibaigti ilga 10–12 centimetrų kilpų grandinėle. Vidinės pusės siūlė turi atrodyti lyg aštuoniukė. O štai ir dar keli charakteringi požymiai:

  • Metalinės sagos su firmos pavadinimu.
  • Tikrosios kniedės gaminamos iš vario.
  • Užtrauktukas turi būti metalinis.
  • Maža laikrodžio kišenytė dešinėje priekinėje kišenėje.
  • Visos džinsus kuriančios firmos turi savo ženklą – siūlę ant užpakalinės kišenės. Pavyzdžiui, „Levi‘s“ – stilizuotą erelio siluetą ant užpakalinės kišenės, „Wrangler“ raidę W.
  • „Lee“ išorinės siūlės siūtos geltonos spalvos pusiau sintetiniu siūlu.
  • „Mavi“ džinsų dekoratyvinė siūlė siuvama labai storu siūlu
  • „Rifle“ džinsų kišenės etiketė – raudonos arba rudos spalvos

Dydžiai

Standartiniai dydžiai džinsų etiketėse nurodomi taip: W 32 L 32. Pabandykime iššifruoti šį užrašą. Visų pirma reikia atsiminti, kad džinsų dydžiai nurodomi coliais. W – dydis klubų linijoje, L – ilgis. Norint sužinoti savo džinsų dydį, reikia nuo įprastų drabužių dydžio atimti 16: tarkim, drabužių dydis yra 48, atimame 16 ir turime 32 dydį, taigi 48 dydis atitinka 32 dydį coliais. L 30 (mažas) – skirtas 164 cm ūgio žmonėms, L 32 – 176 cm, o aukščiausieji turės pasirinkti L 34.

Galima sutikti ir XS (labai mažas), S (mažas), M (vidutinis), L (didelis), XL (labai didelis), XXL (didesnis nei labai didelis) – juk skirtingose šalyse dydžiai žymimi skirtingai. Todėl yra gan sudėtinga pasirinkti tinkamą dydį – bet galima ir reikia matuotis! Juk vienodo dydžio ir skirtingų modelių džinsai nevienodai tinka.

Renkantis džinsus visuomet reikia turėti omeny, kad jie turi tokia savybę – prasiplėsti, šiek tiek išsitempti. Tai reiškia, kad galima bandyti įsigyti vienu dydžiu mažesnius džinsus – juk džinsai negali kabėti kaip maišas. Džinsai, pasiūti iš kokybiško audinio, po skalbimo neturi susitraukti. Moterys, ieškančios ypač didelių džinsų, gali kreiptis į vyrų skyrių. Ir moteriškuose, ir vyriškuose džinsuose užtrauktukas įsiūtas iš kairės pusės.

Skalbimas ir priežiūra

Be abejonės, norint, kad daiktas ilgai tarnautų, jį reikia tinkamai prižiūrėti. Skalbti džinsus reikia laikantis tam tikrų taisyklių. Dar neseniai buvo paplitusi nuomonė, kad džinsus reikia skalbti nenusirengus, patrinant šepečiu, o ir džiovinti irgi ant savęs. Tada džinsai puikiai atkartoja kūno linijas ir tampa lyg antroji oda. Hmmm. Įdomus būdas... Nenusiteikusiems ekstremaliai, praverstų kiti patarimai.

 • Kaip ir skalbiant kitus drabužius, visų pirma reikia paskaityti, kas yra užrašyta etiketėje.
 • Gaminių iš denimo nereikia valyti cheminėje valykloje.
 • Prieš pirmąjį skalbimą džinsus reikėtų pamerkti šaltame vandeny, jame ištirpinti porą šaukštų druskos – tai padės išsaugoti originalią spalvą.
 • Džinsus reikia skalbti tik išverstus.
 • Prieš skalbiant užsegti visus užtrauktukus ir sagas.
 • Negalima naudoti skalbimo miltelių su optiniais balikliais.
 • Džinsai skalbiami atskirai nuo kitų drabužių.
 • Džinsai skalbiami ne aukštesnėje nei 40–60 ºC temperatūroje (išsamesnę informaciją galima rasti vidinėje etiketėje).
 • Skalbti džinsus rankomis arba skalbyklėje tausojamuoju režimu.
 • Džinsų negalima gręžti – tiesiog pakabinti ir leisti nutekėti vandeniui.
 • Pravers džinsams ir lyginimas, tik tiek, kad neužlyginami kantai.
 • Tikri džinsai blunka, bet spalvos nepraranda. Po antro trečio skalbimo vanduo neturi būti ryškiai nudažytas džinsų spalva.
Šiuolaikinė mada išgyvena tikrą džinsomaniją. Japonijoje gimęs džinsų kolekcionavimo bumas pamažu plinta ir Europoje. Kolekcininkai labiausiai vertina klasikinius modelius, tokius kaip „Levi‘s 501“, pagamintus iki 1937 m., arba kitus labiausiai patinkančius.

Jau keliolika metų iš eilės denimas viešpatauja ir gatvėse, ir ant podiumų. Lig šio laiko jau yra pagaminta daugiau nei 2,5 mlrd. džinsų porų. Anksčiau iš denimo buvo siuvamos tik laivų burės, o dabar galima pamatyti džinsinius paltus, striukes, sukneles, rankines, avalynę, net apatinius arba interjero dekoro detales. Didžiausi drabužių dizaineriai siūlo vakarinius ir vestuvinius džinsinius drabužius. O žymusis Yyves Saint Laurent pasakė: „Aš gailiuosi vienintelio dalyko – kad nesukūriau džinsų.“