Ceitnotas daro „Gazprom“ nuolaidesnį

„Gazprom“ administracinis pastatas Sankt Peterburge
„Gazprom“ administracinis pastatas Sankt Peterburge
  © SCANPIX

Premjeras Algirdas Butkevičius, pranešęs apie palankius ir naudingus dujų monopolisto „Gazprom“ siūlymus Lietuvai, jų nedetalizavo. Naujienų portalas Alfa.lt, remdamasis energetikos ekspertų vertinimais, atskleidžia, kokius siūlymus Rusijos kompanija galėjo pateikti A. Butkevičiui.

Prieštaringi pranešimai

Pirmiausia energetikos analitikus stebino prieštaringi pranešimai iš Sočio, kur A. Butkevičius buvo susitikęs su Rusijos premjeru Dmitrijumi Medvedevu ir „Gazprom“ vadovu Aleksejumi Mileriu.

„GAZPROM” SIŪLYMAI LIETUVAI PATIKO IR PREZIDENTEI

Pasak Vyriausybės išplatinto pranešimo, derybos su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ dėl mažesnių tiekiamų dujų kainų „yra nelengvas procesas“, bet tikimasi, kad jas pavyks paspartinti. „Susitikime aptartos derybinės pozicijos tarp Lietuvos ir dujų koncerno dėl teisingos dujų kainos mūsų šaliai, kuri atitiktų realią situaciją Europos rinkoje, – rašyta pranešime. – Pokalbio metu premjeras teigė suprantantis, jog derybų procesas nėra paprastas, tačiau pabrėžė, kad būtinas abipusis konstruktyvumas, racionalus požiūris ir realios padėties vertinimas – tai galėtų paspartinti derybų užbaigimą.“

Tačiau jau kitą rytą pranešta, kad gauti tinkami Lietuvai pasiūlymai. „Tai yra didelė mįslė, susidarė įspūdis, kad abi pusės būtų atsipagiriojusios ir naujai įvertinusios įstrigusias derybas“, – ironizavo Alfa.lt pašnekovas.

Kas pasiūlyta?

Dėl ko gali prasidėti konstruktyvios derybos su „Gazprom“? Yra dvi atviros vietos, nes anksčiau vykusios kalbos dėl ES trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo jau nėra kvestionuojamos, kai buvo pasirašyta trišalė sutartis tarp Lietuvos, „Gazprom“ ir Europos komisijos.

Pirmoji atvira vieta – „Gazprom“ akcijų išpirkimas iš bendrovės „Lietuvos dujos“. „Gazprom“ turi 37,1 proc. akcijų. Vokiečių kompanija „E.ON Ruhrgas“, turinti 38,9 proc. akcijų, jau paskelbė, kad traukiasi iš „Lietuvos dujų“, o jos akcijas ketina pirkti Lietuvos Vyriausybė.

Tokį patį akcijų kiekį šios kompanijos turi ir bendrovėje „Amber Grid“, kuri yra Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius, atsakingas už gamtinių dujų perdavimą (transportavimą aukšto slėgio vamzdynais) sistemos naudotojams, gamtinių dujų infrastruktūros eksploatavimą, priežiūrą ir plėtojimą.

Įgyvendinus Trečiąjį energetikos paketą, kai bus atskirtas dujų tiekimas ir perdavimas, „Gazprom“ neteks balsavimo teisės „Amber Grid“. Didžiąją akcijų dalį turės Lietuvos Vyriausybė, kuri ketina įsigyti „E.ON Ruhrgas“ akcijas. Panaši padėti bus ir „Lietuvos dujose“, tad „Gazprom“ neteks monopolinės padėties. 2014–2015 m. jau turėtų pradėti veikti ir Suskystintų gamtinių dujų terminalas.

Tad „Gazprom“ gali būti suinteresuotas parduoti savo akcijas „Lietuvos dujose“, nes jos jau neneš milžiniškų pelnų, kaip buvo iki šiol. O Lietuvai jau nėra prasmės įsigyti akcijų paketą iš „Gazprom“.

Antrasis derybų objektas – dėl ilgalaikės ar trumpalaikių dujų tiekimo sutarčių. Tai apimtų ir derybas dėl kainos, nes jas iki šiol lėmė „Lietuvos dujų“ privatizavimo sutartis, kurios „Gazprom“ nesilaikė, todėl ir buvo paduotas 4 mlrd. Lt ieškinys į Stokholmo arbitražą.

Pasak ekspertų, šioje vietoje yra pakankama erdvė derėtis su „Gazprom“, nes ceitnoto situacijoje atsidurs ne Lietuva, o ilgametis monopolininkas „Gazprom“.