Grybauskaitės tėvo Polikarpo „paslaptis“

Polikarpas Grybauskas
Polikarpas Grybauskas
  © Archyvas

„Ar tiesa, kad mano tėvas esą buvo NKVD seržantas?“ – klausė pati savęs prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ir pati atsakė: „Netiesa. Pokario metais būdamas 17–18 metų dirbo gaisrininku. Tokį patvirtinimą gavau iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro.“ Tačiau tokio patvirtinimo neįmanoma gauti rinkėjams, kurie turės rinkti prezidentą. Kodėl neigiami akivaizdūs dalykai?

„Situacija nėra ordinarinė“

„Situacija nėra ordinarinė, – tvirtino Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos (LGGRTC) tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, iš pradžių žadėjusi duoti centro specialistų parengtą pažymą apie prezidentės tėvą Polikarpą Grybauską, o netrukus apsigalvojusi. – Pasirodo, kad negaliu jums duoti mūsų parengtos pažymos, nes kiltų teisinis kazusas.“

GRYBAUSKAITĖ ATSKLEIDŽIA TAMSIĄSIAS BIOGRAFIJOS DĖMES

„Kazusas“ esąs toks, kad asmens duomenų apsauga neleidžianti skelbti duomenų apie neviešą asmenį P. Grybauską. Jei pažyma būtų buvusi apie viešą asmenį D. Grybauskaitę, tai reikalas būtų kitas – LGGRTC prezidentės biografijos „paslaptimis“ pasidalytų.

T. B. Burauskaitė rekomendavo kreiptis į prezidentūrą. „Mes esame ribojami viešinimu. Tas (D. Grybauskaitė – Alfa.lt past.), kuris gavo mūsų pažymą, nėra apribotas“, – aiškino T. B. Burauskaitė.

Tačiau keistokai skambėjo jos pastaba, kad prezidentės tėvas P. Grybauskas nebuvo NKVD (Vidaus reikalų liaudies komisariatas, rus. НКВД, Народный комиссариат внутренних дел – Alfa.lt past.) seržantu, o tik gaisrininku. Išlikusi asmeninė P. Grybausko byla liudija atvirkščiai. Reikalas tas, kad šalia įvairių represinių NKVD funkcijų šiai struktūrai priklausė ir priešgaisrinė sauga. Ir keista, kad tiek LGGRTC vadovė, tiek šalies prezidentė tai neigia.

„Nukreipkime dėmesį į svarbesnius dalykus, – draugiškai patarė T. B. Burauskaitė, siūlydama nesiknaisioti po prezidentės tėvo praeitį. – Informacija apie šią bylą turi išeiti ne iš mūsų.“

Prezidentūros tyla

Prezidentės D. Grybauskaitės vyriausioji patarėja ir Spaudos tarnybos vadovė Daiva Ulbinaitė žadėjo pasidomėti, ar LGGRTC pažymos užsakovė, t. y. prezidentė, galėtų atskleisti pažymos turinį ir formuluotes, kuriomis remiantis galima teigti, kad P. Grybauskas nebuvo priskirtas NKVD struktūrai. Deja, pastangos pakartotinai susisiekti su D. Ulbinaite buvo bergždžios, ji ilgokai neatsiliepė nei stacionariu, nei mobiliuoju ryšiu.

Galiausiai Alfa.lt redakcija gavo D. Ulbinaitės SMS žinutę: „Jūsų klausimas nesusijęs su Prezidentės veikla. Informacijos šiuo klausimu jums reikėtų kreiptis į LGGRTC.“

Keisčiausia šioje situacijoje yra tai, kad dvi mokesčių mokėtojų išlaikomos valstybinės institucijos – prezidentūra ir LGGRTC – slapsto nuo visuomenės tai, ką kiekvienas smalsesnis pilietis gali pamatyti apsilankęs Lietuvos ypatingojo archyvo skaitykloje. P. Grybausko asmeninė byla – fondas V-4, apyrašas -1, byla 2052/4. Žinoma, jei, artėjant prezidentinei rinkimų kampanijai, tai netapo valstybės paslaptimi.

„Tarnaujantis Vilniaus NKVD priešgaisrinėje tarnyboje Polikarpas Gribauskas, gimęs 1928 m., (…), anketos duomenyse nurodė, kad nuo 1928 m. iki 1944 m., ir vokiečių okupacijos metais gyveno gimimo vietoje, buvo partizaniniame dalinyje, nuo 1944 m. liepos iki 1945 m. dirbo milicininku Kėdainių apskrities NKVD. Jokių giminaičių neturi.

Prašome patvirtinti išdėstytus socialinės ir turtinės padėties įvykius, taip pat, ar nėra kompromituojančių duomenų apie tikrinamąjį ir jo giminaičius.

Surinktą medžiagą siųskite adresu: Vilniaus miesto Lietuvos TSR NKVD.“

Grybauskaitės tėvo Polikarpo „paslaptis“

Polikarpas Grybauskas