Gentvilas: ar atsiras drąsių tautininkų ir valstiečių frontas?

Eugenijus Gentvilas
Eugenijus Gentvilas
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
dr. Eugenijus Gentvilas, Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas | Politikų tribūna
2014-02-05 16:27

Jau po geros savaitės turėtų paaiškėti, ar Lietuvoje įvyks referendumas dėl žemės užsieniečiams (ne)pardavimo. Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) darbo šiomis dienomis pakanka – ji turi perskaičiuoti ne tik tuos kelis tūkstančius patikslintų gyventojų parašų, bet ir iki kovo 1 dienos užregistruoti politinių partijų ir piliečių komitetus, norinčius dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose.

Ar artėjančiuose rinkimuose pamatysime naujų darinių? Manęs asmeniškai nenustebintų, jei juose užsiregistruos ir asmenų grupė, inicijavusi referendumą dėl žemės nepardavimo. Susivienijusi grupė. Žinome, kad referendumo iniciatyvą bene labiausiai palaiko tautininkų ir valstiečių partijos bei ,,Drąsos kelio“ vadovai.

Tai, kad ši grupė politinių darinių gali apsijungti, rodo daugelis aplinkybių. Pirmiausia – tai jau esančios palaikymo struktūros. Paties parašų rinkimo metu susiformavo teritoriniai „entuziastų“ padaliniai. Todėl iš minėtų 3 partijų galėtų gimti, pavyzdžiui, ,,Drąsių tautininkų ir valstiečių“ sąrašas.

Antra – iškelto referendumo klausimo svoris ir aktualumas. Žemės klausimas Lietuvoje nepaliko abejingų, surinkta tūkstančiai žmonių parašų. Neatmesčiau, kad referendumo iniciatoriai rinkimų kampanijos metu gali ,,pasikinkyti“ ir kitas ideologiškai artimas žemės klausimui temas. Tarp jų gali būti euro, tautiškumo ar net Lietuvos narystės stabdymo Europos Sąjungoje klausimai.

Keldami jau minėtas temas naujojo (spėjamo) rinkimų sąrašo nariai pretenduotų į vadinamuosius protesto balsus, nepatenkintus tradicinėmis partijomis ar bet kokia valdžia apskritai.

Trečia – šiuo metu naujojo sąrašo idėjoms plisti yra aiški terpė. Tautiškumo, euroskepticizmo ar užsieniečių baimės temas jau keletą metų nuosekliai kelia viena žiniasklaidos grupė, turinti laikraščių daugelyje šalies regionų ir kurios flagmanas save vadina „tikrų lietuvių laikraščiu“. Neabejotina, kad daug savivaldybėse leidžiamų rajoninių laikraščių taptų minėtų idėjų ruporu.

Ketvirta – galimai didesnis dėmesys referendumo iniciatorių sudarytam sąrašui atsirastų ir dėl to, kad jis – naujas. Jei referendumas vis dėlto bus rengiamas, referendumo iniciatoriai neišvengiamai atsidurs epicentre. Net jeigu referendumas dėl kokių nors aplinkybių nebus paskelbtas, jo iniciatoriai turės ilgai ,,grojančią plokštelę“ apie vadžios diktatą, demokratijos stoką, parsidavimą Briuseliui ir panašiai.

Taigi referendumo iniciatoriai, pasinaudodami ir suklaidintų žmonių balsais, gali pasinaudoti istorine proga sudaryti savo sąrašą Europos Parlamento rinkimams. Atsakymus išvysime jau greitai.