Stebinantys faktai apie vyrų depresiją

Kaip atrasti save?
Kaip atrasti save?
  © Photos.com

Faktas: depresija moterims yra diagnozuojama dvigubai dažniau nei vyrams, bet tyrimai, kuriuos paskelbė mokslinis žurnalas „JAMA Psychiatry“, rodo, kad vyrai serga depresija taip pat dažnai kaip ir moterys. Ar gali būti, kad gydytojai nepastebi vyrų depresijos požymių?

„Terminas „depresija“ kelia liūdno, dažnai verkiančio, iš lovos nesikeliančio žmogaus asociacijas, tačiau šie tradiciniai simptomai tinka ne visiems atvejams, ypač kai kalbame apie vyrų depresiją, – teigė Lisa Martin, profesorė iš Mičigano universiteto. – Vyrai dar vaikystėje yra išmokyti slėpti savo emocijas, jiems taip pat sunku kalbėti ir apibūdinti savo savijautą bei jausmus, todėl vyrų depresija dažnai yra nepastebima artimųjų ir specialistų.“

Ankstesni tyrimai jau yra parodę, kad moterų ir vyrų depresijos simptomai skiriasi. Stipriosios lyties atstovų depresijai būdinga agresija, pyktis ir kitas destruktyvus elgesys, taip pat per didelis aktyvumas. Atlikus eksperimentą su atsitiktinai surinkta savanorių grupe, kurios pusę sudarė vyrai, o kitą pusę – moterys, depresija buvo diagnozuota 26 proc. vyrų ir 22 proc. moterų. Šie skaičiai stebinantys, nes iki šiol depresija moterims buvo diagnozuojama dvigubai dažniau nei vyrams. Tyrimas atskleidė, kad moterims taip pat gali būti būdingi tokie depresijos simptomai, kaip pyktis ar agresija. „Nors moterims toks elgesys yra ne taip būdingas, bet pasitaiko ir tokių atvejų“, – sakė L. Martin.

Psichologijos profesorė pažymėjo, kad tyrimas itin svarbus ir skatinantis susirūpinti: daugybė vyrų kenčia nuo nediagnozuotos depresijos ir nesulaukia reikalingos pagalbos. L. Martin išvardijo vyrų depresijos požymius, kurie padės atskirti depresiją tarp artimųjų.

· Hiperaktyvumas. Jei žmogus negali susikaupti, skiria per daug dėmesio vienai užduočiai, nesugeba greitai atlikti net paprastų užduočių, persidirba.

· Agresija. Net smulkmenos išprovokuoja audringą reakciją, gali kankinti agresijos ir panikos priepuoliai, kuriuos lydi stiprus prakaitavimas, dusulys, skausmas krūtinėje ir pan.

· Per didelis linksmumas ir susijaudinimas, ėmimasis neįgyvendinamų projektų ir užduočių.

· Rizikingas elgesys. Lošimas, rūkymas, besaikis alkoholio vartojimas ir pan.

L. Martin pabrėžė, kad ne visi vyrai, kuriems būdingi šie požymiai, serga depresija. „Jei vyras taip elgėsi visada, tai nėra depresija, bet jei anksčiau ramus, atsakingas ir gerai savo laiką organizuojantis vyras pradėjo dirbti naktimis, lošti, agresyviai reaguoti į įprastas situacijas, vertėtų susirūpinti. Pats būdingiausias vyrų depresijos požymis, kuris tikrai perspėja apie psichologinį sutrikimą, – baimės ir agresijos priepuoliai“, – pažymėjo psichologijos profesorė.